Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

O bezplatné poradenství Komínové asociace je velký zájem, letos bude na veletrhu k dispozici znovu

Stánek Komínové asociace – APOKS v pavilonu V opět poradí, podle čeho vybírat kotel, jak nejlépe ušetřit peníze za energie nebo jak se při vytápění chovat šetrně k životnímu prostředí. Na podrobnosti jsme ptali Ing. Waltera Sodomky, ředitele Komínové asociace – APOKS.

 

Stánek Komínové asociace – APOKS v pavilonu V opět poradí, podle čeho vybírat kotel, jak nejlépe ušetřit peníze za energie nebo jak se při vytápění chovat šetrně k životnímu prostředí. Na podrobnosti jsme ptali Ing. Waltera Sodomky, ředitele Komínové asociace – APOKS.

Loni měla poradna APOKS na Stavebním veletrhu Brno premiéru. Jaký o ni byl mezi návštěvníky zájem a co je nejvíce zajímalo?
Náš premiérový ročník plně splnil naše očekávání a ukázal, že v jihomoravském regionu je veliký zájem o efektivní, bezpečné a ekonomicky přívětivé vytápění. Naši odborníci zodpověděli mnoho drobných dotazů a poskytli přes 50 komplexních konzultací. Vzhledem k tomu, že díky podpoře Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a programu EFEKT jsou veškeré konzultace zdarma, strávili u nás někteří návštěvníci veletrhu i hodinku svého času. Nejčastěji jsme konzultovali na téma vytápění (kotlíkové dotace, výměna spotřebičů na uhlí za moderní kotle, peletové spotřebiče apod.), dále byly častým tématem komíny (kontroly, revize, rekonstrukce) a jejich bezpečnost, obzvláště v moderních stavbách a dřevostavbách. Řešili jsme i další dotazy z oblasti energetiky, případně vlivu spalovacích procesů na životní prostředí.

Jak to bude probíhat letos? Chystáte nějakou změnu, nebo bude mít vaše účast stejný rámec jako loni?
I letos zveme návštěvníky veletrhu do bezplatného poradenského centra, kde budou moci konzultovat své problémy. Nově se chceme více zaměřit na optimalizaci provozu již instalovaných spotřebičů a přinést návštěvníkům veletrhu více informací o vlivu nesprávného spalování na kvalitu ovzduší. Jinými slovy budeme radit, jak topit efektivně a co nejšetrněji k životnímu prostředí.

Je veletrh také příležitostí kontaktovat odborníky a profesionály ve stavebnictví? Připravujete např. odbornou přednášku?
Jak s oblibou říkají sportovci: "Tak určitě". Stavební veletrh vždy přitahuje zajímavou paletu odborníků a nás upřímně těší jejich zájem a snaha spolupracovat s námi na společných tématech. Velikou výhodou veletrhu je, že se můžeme všichni potkat na jednom místě, aniž by nás rušily různé povinnosti, takže máme k dispozici prostor pro vzájemnou debatu. Opět chystáme pro návštěvníky veletrhu přednášku, letos na téma: „Komín a kotlíkové dotace v nízkoenergetickém a pasivním domě“. Přednáška je určená odborné i laické veřejnosti.

Je pravda, že počet požárů komínů u nás v posledních letech roste? Jakou nejčastější chybu z hlediska požární bezpečnosti lidé dělají?
Nedá se zcela obecně říci, že by se počet požárů zaviněných komínem, nebo lépe obecně spalováním, limitně zvyšoval. Systém revizí a kontrol spalinových cest je funkční a slouží jako účinná prevence. Požární riziko je tedy větší tam, kde tyto zákonem dané požadavky nejsou splněny, tedy v případě, kdy komíny (spalinové cesty) nejsou kontrolovány. Největší chybou je tedy neprovádění pravidelných kontrol komínů. Pokud se k absenci kontroly připojí i nevhodné palivo, nevhodný provoz spotřebiče a podobně, je samozřejmě pravděpodobnost požáru větší.

Co je ta vůbec nejdůležitější informace, kterou byste i prostřednictvím veletržní poradny rád rozšířil mezi návštěvníky?
To nejdůležitější je nebát se zeptat a konzultovat. Je třeba si uvědomit, že nestačí jen vybrat si a instalovat inovovaný produkt, je třeba výběr, instalaci a provoz OPTIMALIZOVAT, a právě tato optimalizace často z řešení jaksi vypadne. Přitom pouze optimálně řešený systém vytápění, správně navržený komín a přizpůsobení se potřebám a požadavkům uživatele umožňuje optimální, ekonomické a často i ekologické řešení vytápění. Nejen návštěva našeho stánku, ale návštěva celého brněnského veletrhu přinese množství nových užitečných informací.


Komínová asociace – asociace pro optimalizaci komínů a spalování (APOKS) je nezávislý neziskový spolek, který sdružuje odborníky z oborů kominictví, revize spalinových cest, požární bezpečnosti i stavebnictví. Jeho cílem je výměna zkušeností a popularizace poznatků v oblastech týkajících se zdrojů energie vzniklé spalováním a následného odvodu zplodin do atmosféry při současné minimalizaci znečištění životního prostředí.

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště