Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

DSB
26.-29.2. 2020

Dřevo a stavby Brno

Informačním modelování staveb (BIM). Dnes dva bloky přednášek

 

Letos se podruhé na Stavebním veletrhu bude realizovat poradenské centrum pro BIM, tedy informační modelování staveb, o které bylo v loňském roce velký zájem zejména ze strany architektů a projektantů. Odborníci se mohou na stánku č. 140 v pavilonu P seznámit s programem BIM a získat potřebné relevantní informace.

Problematice se ve čtvrtek 28. února věnují dva bloky přednášek - ve 12 hodin ta téma komunikace projektanta a výrobce v BIM, od 13 hodin pak část zaměřená na stav a plány realizace Koncepce BIM 2022.

BIM (Building Information Modelling), tedy Informační modelování staveb, je pracovní proces, při kterém jsou vytvářeny informace a ty jsou následně sdíleny mezi účastníky životního cyklu budovy (architekty, projektanty, dodavateli, správci budov nebo investory). Především je to ale nevyhnutelná budoucnost stavebnictví.

Základní prostředí, ve kterém architekti nebo projektanti spravují informace o projektu, je BIM model. Můžete si ho představit jako virtuální 3D model budovy, který se skládá z jednotlivých elementů v něm použitých - cihly, omítka, střecha nebo světla a nábytek – všechny jsou specifikovány pomocí parametrů. K těmto elementům mohou být přiřazeny vlastnosti stejně, jako jsou popsány v produktových nebo technických listech.

Legislativa pro BIM

Využívání moderních technologií v BIMu je velmi efektivní, a tak přináší zejména investorům výrazné úspory. Dále, kromě přidané hodnoty jako jsou nižší náklady na stavbu a její správa, usnadňuje BIM komunikaci. To znamená rychlejší výstavbu a eliminaci problémových situací na stavbě. V únoru 2014 vydala Evropská komise usnesení – doporučení – aby všechny země EU projektovaly v BIM. Dnes již procesy implementace běží v několika zemích EU. BIM je tam povinný pro projekty veřejných budov. Pokud tedy budete chtít realizovat veřejné zakázky, BIM je pro vás do budoucna nepostradatelný.

BIM Project Cloud

BIM Project vytvořil a spravuje službu BIM Project Cloud, která je nejobsáhlejší databází produktových informací ve stavebnictví. BIM Project Cloud zahrnuje stavební prvky významných českých i světových výrobců a je snadno a zdarma přístupný přímo na internetu nebo přes zásuvné moduly, takzvané pluginy, do projekčních softwarů.

Ať už jste architekt, inženýr nebo výrobce, můžete začít s BIM hned teď. BIM Project mají nástroje, které vám pomohou snadno vyhledávat, specifikovat a udržovat aktuální produktové informace v projektech. Nepotřebujete nic speciálního a nic vás to nestojí. Potřebujete se jen naučit jinak přemýšlet nad informacemi, se kterými pracujete. Pokud jste výrobce a chcete mít své výrobky zahrnuty ve službě BIM Project Cloud, i to je zdarma!

Více informací najdete na webu www.bimproject.cz.

Na Stavebním veletrhu vám bude k dispozici i spousta dalších bezplatných poradenských center – najdete zde poradenství ke všemu, co souvisí se stavbou a vybavením domu.

Datum: 28.2.2019 10:20:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště