Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Slavnostní zahájení soutěže Učeň instalatér 2019

 

Na letošním Stavebním veletrhu se koná finále už 22. ročníku celostátní soutěže Učeň instalatér, která je součástí přehlídky České ručičky 2019. Hlavním cílem soutěže je podpořit české řemeslo a prestiž instalatérského řemesla a ocenit ty nejlepší studenty tohoto oboru. „Podmínkou pro účast je absolvování svářečského kurzu. Soutěže se může zúčastnit pouze žák 3. ročníku oboru instalatér, který nemá ukončené žádné jiné středoškolské vzdělání a soutěže se může zúčastnit pouze jedenkrát. Věkový limit účastníka finálového kola je stanoven na 20 let,“ uvádí garant soutěže Andrzej Bartoś, ředitel Střední školy polytechnické Brno a předseda sekce Vzdělávání CTI ČR.

Slavnostní zahájení soutěže se odehrálo v předvečer zahájení Stavebního veletrhu, v úterý 26. února, ve velkém zasedacím sále Krajského úřadu Jihomoravského kraje v Brně za účasti zástupců Jihomoravského kraje, pořádající Střední školy polytechnické Brno, Cechu topenářů a instalatérů i Veletrhů Brno.

Garant soutěže Andrzej Bartoś se zamýšlel nad vývojem odvětví za dobu trvání soutěže – jaký byl obor instalatér, když sám začínal, jaký je nyní a kam se vyvíjí. Polemizoval nad budoucností, kdy v rámci koncepce průmyslu 4.0 mají řadu prací zastat roboti, ale že si nedokáže představit na stavbě robota, který by montoval rozvody nebo jak by se voda mohla pomocí wifi přenášet z bodu A do bodu B.

„Instalatérština to je voda, kanalizace, vytápění, plyn, vzduchotechnika, tedy hodně široká oblast, kde vše musí mít určitý standard a instalatéři budou stále nezbytní. Za dobrého odborníka budeme platit nemalé peníze. Už dnes je ten problém tak velký, že čekací lhůta je 3 měsíce, půl roku a to ještě nevíme, jestli přijde, v jaké náladě přijde a jestli to je ten dobrý. Vy studenti máte hodně příležitosti, široké pole působnosti, jestli se tomu budete na plno věnovat,“ promlouval k zúčastněným.

Soutěž má přispět k tomu, aby si vyzkoušeli své nabité zkušenosti, znalosti a ukázali, že už obor částečně ovládají. „Slovo částečně je namístě, protože každý z nás se stále učí, i já se stále vzdělávám, navštěvuji každoročně spoustu školení a kurzů a pořád získávám nové a nové informace. Neustálé vzdělávání je cestou k úspěchu,“ poznamenal Andrzej Bartoś.

Soutěž probíhá tříkolově – nejnižší jsou školská kola následovaná krajskými a vyvrcholením je právě celostátní finále. Žáci byli hodnocení z teoretických i praktických znalostí, za které získávali body. Maximální počet možných bodů byl 800, do finále postoupili ti, kteří byli první v krajských kolech a studenti, kteří dostáhli nejvyššího počtu, minimálně však 550 bodů. Finále soutěže se skládá z části teoretické, kterou žáci již absolvovali, a části praktické, která se odehrává ve středu 27. a ve čtvrtek 28. 2. od 9 do 18 hodin v pavilonu Z. Ta zahrnuje rozvody instalace vody, kanalizace, plynu a topných systémů. Je to komplexní zkouška budoucích instalatérů, taková generálka před závěrečnými zkouškami.

„Obor instalatér se letos učí zhruba na 60 školách, loni jich ještě bylo 68. Žáků v třetích ročnících je přibližně 733, ale loni jich bylo 761, takže minimální pokles tady stále je. Není to moc žáků, protože jich bývalo 1200 i 1300, ale pokud by těch 733 žáků se dobře učilo a ze všech by byli řemeslníci, mohlo by to stačit. Bohužel ne všichni zvládnou závěrečné zkoušky a ne všichni zůstanou u oboru,“ popsal stav učňů Bartoś.

V letošním roce se do finále kvalifikovalo 28 žáků z 21 škol, na poslední chvíli ze zdravotních důvodů jeden musel odstoupit, místo jednoho je náhradník, takže soutěží 27 žáků.

Slavnostní vyhlášení výsledků se odehraje v pátek 1. března od 11:30 hodin v Rotundě pavilonu A. „Nezbývá než finalistům popřát hodně štěstí a šikovné ruce,“ zakončil tradiční ceremoniál ředitel Střední školy polytechnické Brno a předseda sekce Vzdělávání CTI ČR.

 

Datum: 27.2.2019 13:11:00

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště