Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

GO
18.-21.1. 2018

Internationale Touristikmesse

REGIONTOUR
18.-21.1. 2018

Internationale Messe der Touristikmöglichkeiten in Regionen

Begleitprogramm

18.01. THURSDAY

Note: Two acronyms from the world of Czech tourism commonly found below: ATOTACZ – Association of Tour Operators and Travel Agents of the Czech Republic; TAA CR – Travel Agents Association Czech Republic

09:30 - 10:00 SPECIALIST PROGRAMME: Official launch of the competition final Gastro Junior Brno 2018 – Bidfood Cup - Exhibition Hall P
10:00 - 11:00 SPECIALIST PROGRAMME: Official opening of the GO and Regiontour 2018 travel fairs - Exhibition Hall P, 1st floor P1 Auditorium in the foyer
10:00 - 17:00 Gastro Junior Brno - Bidfood Cup 2018 – 24th all-republic final of the competition to find the nation’s finest young cooks, confectioners, waiters/waitresses, barmen/barmaids or baristas - Exhibition Hall P, Gastro Junior Brno exhibition
10:30 - 12:30 Official judging of the food and drink competitions GOLDEN Taste of South Moravia 2017 and Regional Food of the South Moravian Region, information about the 2018 competition and presentation events in 2018 - SALIMA, TECHAGRO, harvest festivals… - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
10:30 - 11:00 Ischia in Italy, Island of Thermal Spas - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
11:00 - 11:30 Nomads - Exhibition Hall F
11:00 - 12:00 Destination presentation: Cuba - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
11:00 - 13:00 Dominican Republic: Land of Many Faces - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
11:30 - 12:00 VIDA! science show – fun with centre of gravity and balance - Exhibition Hall F
11:30 - 12:30 SPECIALIST PROGRAMME: City of Brno Press Conference - Exhibition Hall P, P1 Auditorium - 1st floor
12:00 - 12:30 Bridge for Tibet - Exhibition Hall F
12:00 - 13:00 Destination presentation: Croatia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
12:30 - 13:00 Mobile platform for extraordinary family trips, the hidden stories of fascinating places in the CR - Exhibition Hall F
12:30 - 12:55 Cycle-tourism in the Czech regions – cycling curiosities and interesting facts - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
12:55 - 13:00 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:00 - 13:30 Holiday on Water - Exhibition Hall F
13:00 - 13:30 Fashion show: ART NOUVEAU or "Spa Colonnades 100 Years Ago" - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:00 - 14:00 The Black Market - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
13:00 - 14:00 Secret Tips from Switzerland - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
13:00 - 13:45 SPECIALIST PROGRAMME: Press conference by the Ministry for Regional Development of the Czech Republic and Czech Tourism - Exhibition Hall P, P1 Auditorium - 1st floor
13:00 - 14:30 EXPERT PANEL: New Technology in Tourism - Exhibition Hall P, P4 Auditorium - 2nd floor
13:30 - 14:00 Projects Supporting Cycle-Tourism in the Znojmo District - Exhibition Hall F
13:30 - 13:55 First Republic in the Hradec Králové Region – tourism news from the Hradec Králové Region, Karel Čapek and the “Salon of the Republic” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:30 - 15:00 SPECIALIST PROGRAMME: Meeting of the Forum for Tourism - Exhibition Hall P, P2 Auditorium - 1st floor
13:55 - 14:00 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:00 - 14:15 Holiday in Slovakia – a Great Idea! - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:00 - 15:00 Taste of the Near East (Iraq, Turkey, Morocco and Kurdistan) - Exhibition Hall F
14:00 - 15:00 Destination presentation: Hungary - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
14:00 - 15:00 Lesser-Known Slovenia - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
14:00 - 14:30 EXPERT PANEL: Classification of Destination Managements - Exhibition Hall P, P1 Auditorium - 1st floor
14:00 - 14:30 SPECIALIST PROGRAMME: Press conference of the Association of Regions of the Czech Republic and Union of Towns and Municipalities of the Czech Republic - Exhibition Hall P, 1st floor, foyer, P1 Auditorium
14:15 - 14:45 Micro-region “Ivančicko” – land of rivers, vistas and stories – celebratory christening of the new hiking and tourism maps - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:30 - 15:00 EXPERT PANEL: Gamification of Public Space and its Usages in Tourism - Exhibition Hall P, P4 Auditorium
14:30 - 15:30 EXPERT PANEL: AMBASSADOR Project - Exhibition Hall P, P1 Auditorium - 1st floor
14:30 - 16:00 SPECIALIST PROGRAMME: joint meeting of the Council of the Association of Regions of the CR, Executive Board of the Union of Towns and Municipalities of the Czech Republic and the leadership of the Ministry for Regional Development of the Czech Republic - Exhibition Hall P, P5 Auditorium
14:45 - 15:15 Public press conference on the “Nights, Days and Months of the Towers and Watchtowers of the CR 2018”, announcement of the best (“top”) photographs from 2017, celebratory launch of the Wander Cards of Regiontour 2018 - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
15:00 - 15:30 Via Ferrata Pearls of the Alps - Exhibition Hall F
15:00 - 16:00 Professional organisations, support for tourism - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
15:00 - 16:00 Presentation of 2018 catalogue - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
15:00 - 15:30 EXPERT PANEL: Marketing in Tourism - Exhibition Hall P, P4 Auditorium - 2nd floor
15:15 - 15:45 GO KAMERA – “Legendary Travellers” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
15:30 - 16:00 Jasyko: exclusive relation zone - Exhibition Hall F
15:30 - 16:30 Presentation by CTP - Czech Travel Press and the official announcement of their 2017 press competition - Exhibition Hall P, P2 Auditorium
15:45 - 15:50 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:00 - 17:00 Tourism Grand Prix – official announcement of the competition results - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:00 - 17:00 Destination presentation: Austria - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
16:00 - 18:00 GO KAMERA: KATEŘINA CHAVEAU, BWINDI ORPHANS: SAFARI AND COFFEE; DANA HOLEČKOVÁ, painter: RETURNING RHINOS TO AFRICA - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
16:00 - 17:00 SPECIALIST PROGRAMME: Official announcement of the Tourism Grand Prix competition results - Exhibition Hall P, Stage
18:00 - 20:00 GO KAMERA: JOSEF ŠIMŮNEK, mountaineer: EIGHT-THOUSANDERS; JAN MIKLÍN, geographer: CENTRAL ASIA; JAN HRUBÝ, violinist: MUSIC AND JOURNEYS - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
20:00 - 22:00 GO KAMERA: VLADKA KENNETT, mountain rescue worker: NEW ZEALAND; RUDOLF KRAUTSCHNEIDER, sailor: SEA, SAILBOATS AND FRIENDSHIP - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor

19.01. FRIDAY

10:00 - 12:30 Competition PROFI GO 2018 – tourism product - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
10:00 - 17:00 Gastro Junior Brno-Bidfood Cup 2018 - 24th all-republic final of the competition to find the nation’s finest young cooks, confectioners, waiters/waitresses, barmen/barmaids or baristas - Exhibition Hall P, Gastro Junior Brno exhibition
10:30 - 14:00 21st edition of the CR’s Queen of the Region competition REGION REGINA 2018 - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
11:00 - 11:30 Jasyko: exclusive relation zone - Exhibition Hall F
11:00 - 12:00 Secret Tips from Switzerland - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
11:00 - 15:30 EXPERT PANEL: New Technology in Tourism - Exhibition Hall P, P4 Auditorium - 2nd floor
11:00 - 12:00 SPECIALIST PROGRAMME: Meeting of the Association of Tourist Information Centres of the CR -    Exhibition Hall P, P2 Auditorium - 1st floor
11:30 - 12:00 Projects Supporting Cycle-Tourism in the Znojmo District - Exhibition Hall F
12:00 - 12:30 Holiday on Water - Exhibition Hall F
12:00 - 13:00 Presentation of 2018 catalogue - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
12:30 - 13:00 EXPERT PANEL: Pitfalls and Negative Experiences with using Virtual Reality – Not Only in Tourism - Exhibition Hall P, P4 Auditorium
12:30 - 13:00 VIDA! science show – fun with centre of gravity and balance - Exhibition Hall F
12:30 - 13:30 Destination presentation: Greece and the Greek Islands - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
13:00 - 13:30 Juračka – Using Drones in Tourism - Exhibition Hall F
13:00 - 14:00 By Bike and Boat around the Dalmatian Islands - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
13:00 - 14:00 EXPERT PANEL: How Target Groups Perceive Czech Tourism Products - Exhibition Hall P, P4 Auditorium
13:30 - 14:00 Quizzes, brain-teasers, puzzles and gap-fill games for kids - Exhibition Hall F
13:30 - 14:00 Destination presentation: Hungary - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
14:00 - 15:00 Extreme Cuisine - Exhibition Hall F
14:00 - 14:30 Destination presentation: Slovakia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
14:00 - 15:00 Presentation of 2018 catalogue - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
14:30 - 14:50 Standard and Latin American Dance – KOMETA Dance Studio - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:30 - 15:30 Destination presentation: Russia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
15:00 - 15:30 Via Ferrata Pearls of the Alps - Exhibition Hall F
15:00 - 16:00 Official announcement of the PROFI GO competition results, PROFI GO – tourism product and REGION REGINA 2018, organised under the auspices of the Ministry for Regional Development of the CR, Czech Tourism, Association of Regions of the CR, Union of Towns and Municipalities of the CR, and the Travel Agents Association CR - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
15:00 - 16:00 ICELAND - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
15:30 - 16:00 Nomads - Exhibition Hall F
15:30 - 16:00 Destination presentation: Croatia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
16:00 - 16:15 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:00 - 16:30 Bridge for Tibet - Exhibition Hall F
16:00 - 16:30 Destination presentation: Austria - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
16:00 - 16:30 Ischia in Italy, Island of Thermal Spas, sightseeing tours - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
16:00 - 18:00 GO KAMERA: PELHŘIMOV MUSEUM OF RECORDS AND CURIOSITIES; LADISLAV + KATKA BEZDĚK, BIG TRIP: AROUND THE WORLD; JIŘÍ PAVLICA, musician: SOUTH AFRICA - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
16:15 - 16:45 GO KAMERA – “Legendary Travellers” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:30 - 17:00 Presentation of 2018 catalogue - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
16:45 - 17:00 First Republic in the Hradec Králové Region – tourism news from the Hradec Králové Region, Karel Čapek and the “Salon of the Republic” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
18:00 - 20:00 GO KAMERA: HUSA NA PROVÁZKU THEATRE, 10 figures: THE OLD GANG IN AFRICA; MIROSLAV BÁRTA, photographer: Egypt; TUBABU FILA – HOT AFRICAN RHYTHMS - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
20:00 - 22:00 GO KAMERA: TUBABU FILA: AFRICAN DRUMS; LEJLA ABBASOVÁ, TV presenter: MAASAI KENYA; PAVEL BÉM + RUDA ŠVAŘÍČEK: HUASCARAN + HIGHEST MOUNTAINS OF PERU AND BOLIVIA - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor

20.01 SATURDAY

10:00 - 11:00 Catalogue 2018, INDIA – GOA BEACH - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
10:00 - 12:15 GO KAMERA: ROMAN POSOLDA, BIKES FOR AFRICA: BIKE JOURNEY; LIBOR DUŠEK, ethnologist: PAMIR, ROOF OF THE WORLD - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
10:00 - 12:00 SPECIALIST PROGRAMME: Presentation of the Kalina Travel Platform - Exhibition Hall P, P3 Auditorium - 2nd floor
10:00 - 17:00 Gastro Junior Brno-Bidfood Cup 2018 - 24th all-republic final of the competition to find the nation’s finest young cooks, confectioners, waiters/waitresses, barmen/barmaids or baristas - Exhibition Hall P, Gastro Junior Brno exhibition
11:00 - 11:30 Nomads - Exhibition Hall F
11:00 - 11:30 Cycle-tourism in the CR – cycling curiosities and interesting facts - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
11:00 - 12:00 Destination presentation: Dominican Republic - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
11:00 - 11:30 Ischia in Italy, Island of Thermal Spas, sightseeing tours - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
11:30 - 12:00 Bridge for Tibet - Exhibition Hall F
11:30 - 12:00 Lecture: “Secret Tips from Switzerland” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
11:30 - 12:00 Presentation of 2018 catalogue - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
12:00 - 12:30 Holiday on Water - Exhibition Hall F
12:00 - 12:45 Performance of the Girls’ Saxophone Orchestra from Luhačovice - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
12:00 - 13:00 Destination presentation: USA and Canada - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
12:00 - 13:00 ICELAND - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
12:15 - 14:30 GO KAMERA: DANA KYNDROVÁ, photographer: WEST AFRICA; VERONIKA BEDNÁŘOVÁ, journalist: ALTERNATIVE AFRICA; CTIBOR OSTRÝ, historian: ONE TRIBE - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
12:15 - 14:30 GO KAMERA: SANDRA NEUMANOVÁ: THE AZORES AND MADEIRA; ADRIENA VYZULOVÁ: GABON - Congress Centre, conference hall C, 2nd floor
12:30 - 13:00 Mobile platform for extraordinary family trips, the hidden stories of fascinating places in the CR - Exhibition Hall F
12:55 - 13:00 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:00 - 13:30 Projects Supporting Cycle-Tourism in the Znojmo District - Exhibition Hall F
13:00 - 13:30 GO KAMERA – “Legendary Travellers” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:00 - 13:30 Destination presentation: Croatia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
13:00 - 13:30 Lesser-Known Slovenia - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
13:30 - 14:00 Via Ferrata Pearls of the Alps - Exhibition Hall F
13:30 - 14:00 Lecture: “Morocco – to the Edge of the Sahara” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:30 - 14:00 Destination presentation: Hungary - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
13:30 - 14:00 By Bike and Boat around the Dalmatian Islands - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
14:00 - 15:00 Extreme and Exotic Food from Around the World - Exhibition Hall F
14:00 - 14:25 ATLAS 2018 – celebratory christening - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:00 - 15:00 Destination presentation: Slovakia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
14:00 - 15:00 Journeys to the exotic – Top 10 national parks in the world - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
14:25 - 14:30 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:30 - 15:00 Holiday in Slovakia – a Great Idea! - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:30 - 16:45 GO KAMERA: TASHI NORBU, Tibetan painter: STORY OF TIBET – PICTURES AND PERFORMANCE; MARTIN VAČKÁŘ, Japanologist: JAPAN; RADKA PODANÁ + RUDA ŠVAŘÍČEK: AFGHANISTAN - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
14:30 - 16:45 GO KAMERA: LENKA HRABALOVÁ: IRAN; DANA KYNDROVÁ: MADAGASCAR - Congress Centre, conference hall C, 2nd floor
15:00 - 15:30 Bridge for Tibet - Exhibition Hall F
15:00 - 15:30 Lecture: “Lesser-Known Slovenia” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
15:00 - 16:00 How to choose a holiday correctly - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
15:00 - 16:00 NORWAY - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
15:30 - 16:00 Jasyko: exclusive relation zone - Exhibition Hall F
15:30 - 16:00 Official competition announcement - Česká pohádková akademie z. s. - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:00 - 16:05 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:00 - 16:30 VIDA! science show – fun with centre of gravity and balance - Exhibition Hall F
16:00 - 16:30 Destination presentation: Austria - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
16:00 - 17:00 Morocco – to the Edge of the Sahara - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
16:05 - 17:00 Performance: “On the Road” – tramp band - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
16:45 - 19:00 GO KAMERA: DAVID ČERNÝ, artist and pilot: WORLD FROM ABOVE; VÁCLAV MARHOUL, director: NORTHERN AFRICA; RUDA ŠVAŘÍČEK, traveller: MOUNTAINS OF AFRICA - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
16:45 - 19:55 GO KAMERA: KATEŘINA KREJČOVÁ: VIETNAM (NOT ONLY) FOR GOURMETS; MAREK TELIČKA: EAST TIMOR - Congress Centre
17:00 - 18:00 Secret Tips from Switzerland - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
19:00 - 21:00 GO KAMERA: RUDA ŠVAŘÍČEK + KAREL WOLF: NEPALESE MUSTANG; RADEK JAROŠ, mountaineer: CROWN OF THE PLANET - ANTARCTICA; OLGA RŮŽIČKOVÁ, cyclist: AUSTRALIA - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor

21.01. SUNDAY

10:00 - 10:30 Destination presentation: Slovakia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
10:00 - 11:00 Presentation of 2018 catalogue - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
10:00 - 12:00 Gastro Junior Brno-Bidfood Cup 2018 - 24th all-republic final of the competition to find the nation’s finest young cooks, confectioners, waiters/waitresses, barmen/barmaids or baristas - Exhibition Hall P, Gastro Junior Brno exhibition
10:00 - 12:15 GO KAMERA: MIROSLAV KOPEČEK, entomologist: 3D MACROPHOTOGRAPHY, TOMÁŠ LOUN, traveller: 3D SOUTH AFRICA + CHINA - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
10:30 - 11:00 Destination presentation: Hungary - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
11:00 - 12:00 Holiday on Water - Exhibition Hall F
11:00 - 11:30 "Veškov, Veškov" - Folk music performance by Trnka Vyškov - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
11:00 - 12:00 Destination presentation: Austria - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
11:00 - 12:00 Ischia in Italy, Island of Thermal Spas, sightseeing tours - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
11:30 - 11:55 "The Little Mouse Cooked Some Porridge” – Klebetníček Children’s Folk Ensemble - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
11:55 - 12:00 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
12:00 - 12:30 Via Ferrata Pearls of the Alps - Exhibition Hall F
12:00 - 12:30 Holiday in Slovakia – a Great Idea! - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
12:00 - 12:30 Destination presentation: Croatia - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
12:00 - 13:00 ISLAND - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
12:00 - 14:00 SPECIALIST PROGRAMME: Official announcement of the winners of the competition finale Gastro Junior Brno – Bidfood Cup 2018 - Exhibition Hall P, Gastro Junior Brno exhibition
12:15 - 14:30 GO KAMERA: MAREK AUDY, caver: 3D VENEZUELA, JAN TRÁVNÍČEK, mountaineer: 3D EIGHT-THOUSANDERS - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
12:15 - 14:30 GO KAMERA: DAVID ŠVEJNOHA: THE FOURTH WORLD NATIONS OF MYANMAR; ZDENKA STRYKOVÁ: NEPAL - INDIA - Congress Centre, conference hall C, 2nd floor
12:30 - 13:00 Quizzes, brain-teasers, puzzles and gap-fill games for kids - Exhibition Hall F
12:30 - 12:55 Cycle-tourism in the Czech regions – cycling curiosities and interesting facts - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
12:30 - 13:30 How to choose a holiday correctly - Exhibition Hall P, TAA CR Stage
12:55 - 13:00 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:00 - 13:30 Nomads - Exhibition Hall F
13:00 - 13:30 GO KAMERA – “Legendary Travellers” - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
13:00 - 14:00 ISLAND – Land of Fire and Ice - Exhibition Hall P, ATOTACZ Stage
13:30 - 14:00 VIDA! science show – fun with centre of gravity and balance - Exhibition Hall F
13:30 - 14:15 Performance of bluegrass music by Brno’s “Cvykr” (“Pince-nez”) - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:00 - 15:00 Insects on a Plate - Exhibition Hall F
14:15 - 14:30 Presentation of the Jeseníky resort, picking competition winners - Exhibition Hall P, Central Programme Stage
14:30 - 16:45 GO KAMERA: LADISLAV ZIBURA, writer: NEVER AGAIN WALKING THROUGH ARMENIA AND GEORGIA; ZDENĚK THOMA, photographer: JAPAN - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
14:30 - 16:45 GO KAMERA: DOMINIKA KOBZOVÁ: COLUMBIA; DARJA ŠMÍDOVÁ: KYRGYZSTAN - Congress Centre, conference hall C, 2nd floor
16:45 - 19:00 GO KAMERA: PETR HORKÝ, director: CENTURY OF MIROSLAV ZIKMUND; MIROSLAV NÁPLAVA, film-maker: AFRICA OF DREAMS AND REALITIES - Congress Centre, conference hall A, 2nd floor
16:45 - 19:00 GO KAMERA: MARKÉTA KRAFKOVÁ: CUBA; ŠTĚPÁNKA JAKEŠOVÁ: PERU AND BOLIVIA - Congress Centre, conference hall C, 2nd floor
19:00 - 21:00 GO KAMERA: JAN ŠIBÍK, photographer: 10 YEARS; TIBOR NYITRAY, President of the Association of Winemakers: MONGOLIA + DEGUSTATION OF THE BEST WINE: MONGOLIA; SAILORS’ STORIES: CZECHSAND SLOVAKS WHO SAILED AROUND THE WORLD - Exhibition Hall P, Congress Centre, conference hall A, 2nd floor

Programme changes reserved

Tourism Grand Prix – official announcement of the competition results

- Exhibition Hall P, Central Programme Stage

Nützliche Links

Highlights aus Unternehmen

 

Fotogalerie

VIDEO

Meine Messe

Messegelände