Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Veletrh Caravaning Brno očima sdružení OSCAR

 

Sdružení dovozců obytných vozidel OSCAR je hrdým partnerem veletrhu Caravaning Brno, který byl jak z pohledu návštěvníků, tak i vystavovatelů v mnoha ohledech výjimečný. Spokojenost vystavovatelů je patrná jak v oblasti organizačního zajištění celé akce, tak i v oblasti vysoké odborné výše návštěvníků, mezi nimiž je jen nízký podíl "nezainteresovaných" návštěvníků. Návštěvníci hodnotili velmi pozitivně nárůst počtu vystavovatelů a počet novinek pro nadcházející sezónu. OSCAR těší také nárůst počtu nových vystavovatelů, proto veletrh hodnotíme jako rekordní.

 

Nové modely tradičních i nových vystavovatelů

Návštěvník měl možnost vidět mnohé nové modely OV u tradičních i nových vystavovatelů, zajištěn byl i prodej vybraného příslušenství a doplňků OV, premiéru měl nový časopis „Camper & Outdoor“ vydavatelství Mise, na místě byli i zástupci autocampů se svoji nabídkou. Výstavu navštívili i zástupci výrobců, kteří vyjádřili vesměs svoji spokojenost s úrovní výstavy a expozic, potěšitelný byl i nárůst počtu nových vystavovatelů, a tak letošní výstava byla rekordní. 

 

Doprovodný program přines zážitky z cest i poradenství

Nově koncipovaný doprovodný program zaznamenal úspěch, návštěvníci si se zájmem vyslechli zážitky z cest do velmi vzdálených a zajímavých destinací. Velká část návštěvníků využila poradnu pro získání informací zejména k nákupu obytného vozu, využití jejich doložnosti, volbě druhu a k jeho údržbě.

 

Nárůst prodeje obytných vozů pomáhá rozvoji výstavy

V důsledku finanční krize až do roku 2010 prodeje obytných vozidel v ČR klesaly. Již v následujícím roce však došlo k oživení zájmu o OV a tak jejich prodej vzrostl o 46,61%. Tím byl položen základ trvalého růstu poptávky po nových, ale i ojetých OV v ČR, která vyvrcholila v roce 2013, kdy bylo prodáno celkem 1657 ks nových OV, z toho 726 caravanů a 931 obytných automobilů. Tyto výsledky nebyly v roce 2014 potvrzeny a tak platí celkově o 34,46% hodnoty nižší, zejména poklesl prodej caravanů. Rozdíl mezi počty prodaných obytných automobilů nebyl tak propastný - činil 94 ks.

Výsledky prodejů nových OV v ČR jsou uvedeny v grafu za období 2007 - 08/2015. 

V grafu jsou uvedena OV, evidovaná jen ve statistikách ČSÚ, protože získat potřebné údaje pro prodeje „ojetých“ OV, individuálně i jinak dovezených, je v ČR téměř nemožné. Evidence v rejstříku vozidel na MD ČR je velmi nepřesná, má chyby, které přiznal i ministr dopravy. Příčinou růstu trhu OV v ČR je zlepšující se ekonomická situace u skupiny příznivců caravaningu, kteří pochopili a oblíbili si způsob cestování s využitím OV. Tento styl života umožňuje nezávislé a svobodné cestování podle vlastního přání bez nebezpečí, plynoucího z krachujících cestovních agentur a kanceláří. Výsledkem vývoje prodejů byla změna hodnocení trhu OV v ČR od největších výrobců, protože se zvýšil podíl ČR na celém evropském trhu a nyní dosahuje 1,1% (+0,2%). Český trh je tak hlavními exportéry z Německa, Francie, Anglie hodnocen jako perspektivní.

Přímým důsledkem je nárůst počtu firem, zabývajících se službami v oblasti campingu a caravaningu, včetně jejich účasti na výstavách a veletrzích s touto tematikou.

S ohledem na výborné výsledky veletrhu Caravaning Brno 2015 a zlepšující se situaci na trhu s obytnými vozidly můžeme již nyní říci, že veletrh Caravaning Brno bude i v roce 2016 tím pravým místem pro představení novinek.

 


 

 

Datum: 26.11.2015 12:45:00

Současně také

GO, REGIONTOUR
20.-23.10.2022


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Data platná pro katalog 2022

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště