Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

#VanLife Tomáše Málka: zvláštnosti kempování za polárním kruhem


Lofoty. Náš domov na kolech Weinsberg CaraBus na mezinárodní silnici E10, která protíná celé Lofoty a končí až ve švédském Lofoty. Náš domov na kolech Weinsberg CaraBus na mezinárodní silnici E10, která protíná celé Lofoty a končí až ve švédském

 

Blíží se večer. Odbočujeme nedaleko města Gällivare z hlavní silnice a míříme k jezeru Abborrtjärn. V mapě stažené do mobilního telefonu jsme si vyhlédli pláž s parkovištěm jako místo, kde strávíme noc. Jsme v Laponsku, za severním polárním kruhem. V jehličnatém lese je několik piknikových míst s ohništěm, Seveřané tady nachystali i dřevo na otop, nechybí odpadkové koše a lavičky. Slunce zapadá za hradbu stromů a po jezeře se plazí cáry mlhy směrem k naší obytné dodávce. Prostě ideální místo pro kempování na divoko. Během více než dvou měsíců, které jsme loni ve Švédsku a Norsku strávili v obytňáku, jsme služeb kempů využili jen pětkrát. A přitom se pohybovali v mantinelech stanovených zákonem.

Lofoty. Letecký pohled z vyhlídky u obce FredvangLofoty. Letecký pohled z vyhlídky u obce Fredvang

 

Švédsku ale i v Norsku platí takzvaný Allemansretten. V Čechách mají lidé ve spojení s Allemansretten zafixovanou především možnost volného kempování, ale tenhle unikátní zákon toho obsahuje mnohem více,” vysvětluje Radka Staňková, která deset let žije v Norsku a provozuje webové stránky zaměřené na cestování po Skandinávii ( https://realcamplife.com/ ). “Díky Allemansretten má každý v Norsku právo na to, aby mohl kempovat, procházet se, nebo třeba mít piknik kdekoliv na neobdělávané půdě bez toho, aby k tomu musel mít souhlas od jejího majitele,” dodává Staňková.

 

Sami Švédové jsou milovníci kempingu a cestování s obytnými vozy a karavany. K jejich cti slouží, že i když kempují na divoko, tedy mimo kempy a stellplatzy, po odjezdu karavanistů nepoznáte, že tam někdo strávil noc. Žádné odpadky, žádné útržky toaletního papíru.

Lofoty. Malé vodopády nad obcí Srvgen.Lofoty. Malé vodopády nad obcí Srvgen

 

Pokud se vydáte do švédského kempu, a to nejen za polárním kruhem, počítejte s několika zvláštnostmi. V první řadě jsou to zámky na číselný kód. Najdete je na vstupu do toalet či do sprch. Přímo v kempu v Gällivare (https://www.gallivarecamping.se/ ) nás příjemně překvapilo, že pračka byla v ceně pobytu. Stačilo si jen na recepci zamluvit čas na využití. Švédové jsou milovníky pobytu pod širým nebem, takže ani tady nechyběla ohniště s grilovacími rošty a připraveným palivem. A největší překvapení představovala sauna. Zdarma pro všechny návštěvníky, kteří ji sami zapínali a vypínali. Po dvou dnech trmácení přes obytňákem přes půl Švédska je pobyt v sauně k nezaplacení.

Lofoty. Moderní rorbu sloužící k ubytování turistůLofoty. Moderní rorbu sloužící k ubytování turistů

 

AUTOR: Tomáš Málek

Spolu se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Zážitky sdílí na Facebooku ve skupině Adamova velká cesta/ Adam´s Big Journey a také na Instagramu.

Lofoty. Za polárním kruhem se dá provozovat i paddleboard, ale chce to neoprénLofoty. Za polárním kruhem se dá provozovat i paddleboard, ale chce to neoprén

 

Datum: 10.6.2022 12:26:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Data platná pro katalog 2022

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště