Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

#VanLife Tomáše Málka 4: zahrada Andalusie


Vzduch je tady po ránu ostrý jako břitva. A sluneční svit jasný, až oči přecházejí. Na přelomu dubna a května na stromech dozrávají pomeranče a citrony. Zahradník vykopává nové brambory a na korbě pick-upu jsou naskládané bedny s čerstvě sklizenými hrachovými lusky. Zahrada Andalusie, to je španělský region Alpujarras. Byl jím i v raném novověku, ale pak přišla doba temna.

Extremadura - na vycházce v srdci národního parku Monfragüe

Nejdříve musíme trochu do historie: 2. ledna 1492 kapitulovala před křesťany Granada, poslední muslimský stát na Iberském poloostrově. Pro obyvatelstvo vyznávající islám se nemělo nic změnit. Smlouva z Alhambry a s ní spojený dekret výslovně umožňovaly muslimským obyvatelům, známým jako mudéjares neboli Moriskové, nadále nerušeně praktikovat svou víru a zvyky. Jak se říká: “Slibem nezarmoutíš” a nový poddaní katolických veličenstev brzy poznali, že nová vrchnost umí „tlačit na pilu“.

Už v roce 1499 vypuká povstání Alpujarras (1499–1501) soustředěné ve stejnojmenné venkovské oblasti. Další povstání přichází o šedesát let později a nakonec jsou Moriskové ze Španělska vyhnání. Kraj mezi mořem a hřebeny Sierra Nevada se vylidní a důmyslný zavlažovací systém vybudovaný Maury zanikne. Chceme navštívit městečko Ugíjar, které v těchto pohnutých událostech hrálo jednu z hlavních rolí.

Extremadura - Národní park Monfragüe s křovinatými eukalypty, korkovými duby a travinami vlnícími se ve větru

Silnice stále stoupá, i z kabiny auta nabízí oslnivé výhledy. V Česku by se Ugíjar řadil k nejvýše položeným obcím (má nadmořskou výšku 1400 metrů nad mořem), v Alpujarras je to jen průměr. Hned u vjezdu do obce nacházíme obecní stellplatz. Odstavíme náš Weinsberg Carabus a vyrážíme na průzkum. Podle off-line mapy, kterou máme staženou v mobilu, kolem vede červená značená stezka Senda del Amor. Má necelých sedm kilometrů. Nejprve se vyškrábeme na kopec nad městem s vyhlídkou osazenou „Havlovským srdcem“, pak nás značka kolem vody dovede až k nevyužívanému aquaduktu a pak kolem nového zavlažovacího koryta procházíme mezi zahradami místních. To, co Maurové před staletími zvládali jen pomocí gravitace, dnešní farmáři dohánějí čerpadly, gumovými hadicemi a betonem. Ugíjar je jedno velké zahradnictví. Už chápeme označení “Zahrada Andalusie”.

Ugíjar, turistická trasa po okolí obce, míříme k vyhlídce

Na konci výletu si můžete na hlavní ulici Carretera de Almeria v jednom z místních podniků dát tapas a dobře vychlazené pivo. Objednáváme si 5 různých předkrmů a dvě nealkopiva. Jídlo je vynikající v čele se skvěle vychuceným kalamárem na česneku. To vše za 10 eur!

Obecní stellplatz najdete při vjezdu do města (souřadnice: 36.9587431N, 3.0550903W). Jsou zde čtyři místa a k tomu zdarma výlevka a možnost nabrat čerstvou vodu. Turisty méně vyhledávané obce v celém Španělsku se takto snaží přilákat nové návštěvníky z řad karavanistů. V regionu jsme ještě navštívili Canjáyar s podobnou službou (obecní parkoviště s výlevkou pro karavanisty zdarma, souřadnice 37.0139494N, 2.7453614W). Kdy se s takovým osvíceným přístupem setkáme v Česku?

AUTOR: Tomáš Málek

Spolu se svou ženou Anetou a malým synkem Adamem cestovali v obytné dodávce osm měsíců po Evropě: od Španělska, přes Laponsko až po řeckou Lefkadu. Zážitky sdílí na Facebooku ve skupině Adamova velká cesta/ Adam´s Big Journey

Extremadura - na vycházce v srdci národního parku Monfragüe Extremadura - na vycházce v srdci národního...
Extremadura - Národní park Monfragüe s křovinatými eukalypty, korkovými duby a travinami vlnícími se ve větru Extremadura - Národní park Monfragüe s...
Trujillo - v uličkách starého města Trujillo - v uličkách starého města
Alpujarras, španělský region v podhůří Sierra Nevada Alpujarras, španělský region v podhůří...
Trevélez, i z parkoviště byl pěkný výhled na údolí vzpínající se k hlavním vrcholům pohoří Sierra Nevada Trevélez, i z parkoviště byl pěkný výhled...
Trevélez, zkoumáme místo vyhlášené sušenou šunkou Trevélez, zkoumáme místo vyhlášené...
Ugíjar, obecní stellplatz se čtyřmi parkovacími místy Ugíjar, obecní stellplatz se čtyřmi...
Ugíjar, parkování na obecním parkovišti pro karavany, kde je i výlevka na odpadní vodu a chemické WC. České obce by se mohly Ugíjar, parkování na obecním parkovišti...
Ugíjar, turistická trasa po okolí obce, míříme k vyhlídce Ugíjar, turistická trasa po okolí obce,...

 

Datum: 20.7.2022 15:39:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Data platná pro katalog 2022

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště