Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Stellplatzů v Česku přibývá, ale zatím jen pomalu

Počet aktivních karavanistů u nás rychle roste, ale infrastruktura zatím pokulhává. Změnit to chce firma FINASO, která na výstavě nabízí špičkové vybavení odstavných míst (stellplatzů). A zájemců má letos dost!


Karavanisté zastavují nejen tam, kde se jim líbí, ale i tam, kde mají k dispozici potřebné služby. Nepotřebují celý kemp, stačí jim místo se spolehlivou dodávkou elektřiny, vody a možností likvidace odpadu. V porovnání s Německem nebo Rakouskem je v Česku takových míst jako šafránu, což brzdí rozvoj této stále významnější části cestovního ruchu. Mezeru na trhu se dnes snaží zaplnit stále více majitelů pozemků, kteří jsou ochotní tyto služby karavanistům nabídnout. Na výstavě Caravaning Brno si mohou prohlédnout nabídku vybavení stellplatzů od německé firmy Beckmann, jejímž výhradním zástupcem pro Českou republiku je společnost FINASO. 

Sloupky pro stellplatzy jsem začal nabízet před sedmi lety, protože to je poslední, co nám karavanistům v České republice chybí. Postupně prošlapáváme cestu na úřadech, přesvědčujeme odpovědné lidi. Mám velké cíle, ale jsem rád za každý nový stellplatz evropského typu, který se podaří vybudovat,“ říká jednatel firmy FINASO Jan Černohorský, podle kterého zájem o toto vybavení v Česku postupně stoupá. Překážkou je, že stojan splňující evropskou normu je na české poměry cenově náročný, i když v cizině jde o standard. Lidé tak často raději budují něco levného, co nesplňuje normy a je hygienicky nepřijatelné. „U nás je bohužel problém s čerpáním dotací. Třeba v Německu jen málokdo staví stellplatz za vlastní peníze. Většinou jsou to obce, které na pořízení čerpají dotace, a část nákladů hradí místní podnikatelé, kteří z turistického ruchu mají zisk,“ popisuje běžnou zahraniční praxi Jan Černohorský, který počet českých stellplatzů splňujících evropskou normu odhaduje na dvě desítky.

Na stánku v pavilonu V jsou k vidění třeba nejnovější stojany Beckmann s cloudovým řešením. Platit se u nich může i chytrým telefonem a provozovatel všechno sleduje online z pohodlí domova. „Dřív jsem prezentoval hlavně obytná auta, ale letos jsem tady hlavně kvůli stojanům. Zájem o ně je obrovský, od prvního dne se tady o ně zajímají lidé, kteří mají pozemek a vážně to zvažují. Přicházejí se poradit, jaké zvolit řešení, a budeme jim dělat nabídky,“ říká majitel firmy FINASO. Protože jde o kompletně německé výrobky, je schopen dodat stojany do dvou měsíců. „Kdo chce být na jaře připraven na novou sezonu, může na vlnu zájmu o karavaning naskočit už příští jaro,“ dodává Jan Černohorský.

 

Datum: 24.10.2021 17:14:00

Současně také

GO, REGIONTOUR
20.-23.10.2022


Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Data platná pro katalog 2022

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště