Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Jiří Kolbaba zavzpomínal na Island. Jaké má další cestovatelské plány?

 

Ze své cesty na Island se Jiří Kolbaba vrátil teprve před týdnem. Své čerstvé zážitky a nové zkušenosti předal v sobotu návštěvníkům veletrhu Caravaning Brno. Své cesty totiž uskutečnil v obytném voze VanTourer 600 Comfort, který je navíc na veletrhu vystaven na expozici FINASO. Návštěvníci si prohlédli 365 záběrů z různých oblastí Islandu, a to jak z jeho okrajových částí, tak vnitrozemí.

Island patří mezi vaše oblíbené destinace, kolikrát jste jej navštívil?
Island považuji za velice přitažlivé a inspirativní místo. Jedná se o jediné místo na světě, kde jsem byl jedenadvacetkrát. Nikdy jsem se, co se týče zahraničí, tolikrát na jedno místo nevrátil. A právě ta jednadvacátá cesta byla speciální v tom, že jsem ji absolvoval v obytném automobilu. Cestoval jsem sám v šestimetrovém autě víc jak osm týdnů. Byl to nezapomenutelný zážitek. Vždycky jsem si říkal, že do obytného auta sednu až v důchodu, ale nakonec jsem tam sedl dřív a nesmírně jsem si to užil.

Kolik zemí jste procestoval? Máte to spočítané?
Je to nádherné číslo. Celkem je to 138 zemí světa. Považuji to pochopitelně za velké štěstí, že se mi takto plní sny. Takto dynamicky žít jsem začal před 25 lety a nesmírně mě to stále baví. Doufám, že ještě pár let takto budu pokračovat.

A kolik zemí jste procestoval s obytným autem?
Jednu jedinou, a tou je právě Island. Ale jinak jsem si obytné auto půjčil na Novém Zélandu, v Austrálii a Americe. Vždycky však jenom krátkodobě. Byla to spíše menší auta, méně vybavená, než jsem měl nyní. Zdaleka jsem tedy neměl všechny služby v autě, které jsem měl teď. Musím říct, že zážitek to byl i tehdy, ale teprve teď jsem ocenil, jaké to je mít velké pohodlné auto, ve kterém se člověk může narovnat, chodit i pracovat. Automobil perfektně zvládal celé to „syrové prostředí“, včetně proměnlivého počasí a terénu, který je pro mnoho lidí naprosto nepředstavitelný.

Jaký typ cestování máte nejradši? Autem, obytným vozem nebo spíše pěšky?
Mě baví mix všeho. Baví mě výzvy a změny, takže si užívám letadla, stejně jako auta, autobusy, vlaky, hřbety zvířat i chůzi. Kdekoliv jsem, tak pochopitelně hodně nachodím, ať už jsem na Sibiři, Himalájích nebo na nějakém ostrově.

Jací jsou Češi jako cestovatelé?
My Češi jsme zcestovalý národ. Na počet obyvatel patříme ke světovým velmocem. Líbí se mi, že k cestování přidáváme ještě i sportování. Máme zájem a snahu se hýbat. Jak potkávám Čechy ve světě, tak vidím, že jsou velice aktivní a sportovně výkonní. Tímto jsme naprosto specifičtí a z tohoto pohledu jsme opravdu mimořádná země.

Na veletrhu Caravaning Brno je k vidění i vůz, kterým jste cestu na Island absolvoval. Vyjel jste s ním přímo z Čech?
Ano, s tímto autem jsem vyjel z Česka. Jel jsem přes Německo a Dánsko, kde jsem sedl na trajekt a odjel na Faerské ostrovy. Poté jsem pokračoval dále fjordem a dorazil až na východní pobřeží Islandu.

Jaké máte další cestovatelské plány?
Ještě než jsem se vrátil domů z Islandu, tak už jsem si koupil další letenku. Na Islandu tak strávím i Silvestr. Poté tam budu znovu v březnu a v květnu. Tolik cest plánuji proto, že v závěru příštího roku by měla vyjít obrazová kniha o Islandu.

Datum: 11.11.2018 8:30:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

Data platná pro katalog 2022

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště