Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BIOMASA
7.-11.4. 2024

Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví

TECHAGRO je rekordní, shodli se řečníci na zahájení

 

Rotunda pavilonu A v neděli večer doslova praskala ve švech. Takový byl zájem o slavnostní zahájení letošního ročníku agrárních veletrhů spojené s vystoupením významných hostů a předáním prestižních cen.


Všechny přítomné nejprve přivítal primátor hostitelského města Petr Vokřál, který informoval, že se Statutární město Brno před několika dny stalo majoritním vlastníkem areálu brněnského výstaviště. „Skončily tím letité diskuze na téma, zda jeden z klíčových ekonomických elementů města přežije. Jsem velmi rád, že tomu tak je a že za město Brno mohu garantovat, že tomu tak bude i nadále. Pohled na davy lidí, které jsem tu dnes měl možnost vidět, mi dává naději, že je to potřeba nejen z ekonomického důvodu, ale i proto, abychom měli možnost se tu setkávat – vy, úspěšní podnikatelé, a my, politikové - a jednat o tom, co hýbe ekonomikou nejen České republiky, ale celé Evropy. Jsem velmi rád, že jsme se tu takto sešli, a chtěl bych tomuto klíčovému veletržnímu projektu TECHAGRO, jednomu z největších vůbec, popřát, aby se podařil,“ prohlásil primátor města Brna.

Předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štěch označil letošní veletrh TECHAGRO za gigantický a přirovnal ho co do množství exponátů a vystavovatelů k Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu. „Ukazuje to jednu věc. Přestože naše zemědělství a lesnictví v rámci tvorby HDP vytváří pouze procenta, je zcela zřejmé, že přínos a význam těchto oborů je násobně a násobně větší. Všichni si myslím uvědomujeme, jaký význam má zemědělství pro obživu našich občanů, bezpečnostní stránku, ale také je zde otázka krajinotvorby a ochrany životního prostředí. Transformační období jsme překonali vcelku dobře a dnes si tento sektor podle mého přesvědčení vede dobře díky práci vás všech, dobrému managementu a citlivému přístupu k půdě, lesům a k přírodě,“ prohlásil Milan Štěch a všem přítomným za jejich úsilí poděkoval.

Ministr zemědělství Marian Jurečka je na veletrhu TECHAGRO pravidelně již od roku 1994, tedy od dětských let, a ve svém projevu nešetřil chválou. „Musím říci, že to je opravdu přehlídka toho nejlepšího, co Česká republika může nabídnout střední Evropě a celému světu v oblasti zemědělské techniky i technologií, a zároveň toho, co Evropa může nabídnout českým zemědělcům. Potkáváme se tady v době, kdy není pro české zemědělství úplně jednoduchá situace z pohledu loňského sucha a z pohledu některých komodit. Nicméně věřím, že společně tuto situaci dokážeme zvládnout, že se Česká republika neotáčí k českým zemědělcům zády, že dokážeme nabídnout opatření, která pomohou našim zemědělcům překonat složité období, a že k tomu napomohou i tyto čtyři oborově zaměřené veletrhy TECHAGRO, SILVA REGINA, ANIMAL VETEX a BIOMASA, které pokrývají celou škálu agrárního sektoru,“ prohlásil ministr Jurečka a vyjádřil přesvědčení, že všichni vystavovatelé i jejich potenciální klienti tyto dny v Brně stráví konstruktivními jednáními.

Prezident Agrární komory ČR Miroslav Toman poblahopřál pořadatelům ke krásné výstavě. „Jsem velmi rád, že Agrární komora může být partnerem těchto čtyř veletrhů, a věřím, že se tu budeme setkávat i do budoucna. Zemědělství momentálně není v lehké situaci a velmi pozitivně vnímám, že i pan ministr se na to dívá tímto pohledem. Věřím, že českému zemědělství do budoucna pomůže nejenom Program rozvoje venkova, nejenom národní dotace, ale i vy všichni, kteří dodáváte stroje a zařízení pro zemědělství, protože bez nich by nefungovalo tak dobře,“ uvedl Miroslav Toman a dodal, že české zemědělství je konkurenceschopné a do budoucna se v Evropě neztratí.

Jménem Zemědělského svazu ČR, který je dlouhodobým partnerem veletrhu, přítomné pozdravil jeho předseda Martin Pýcha. „Pokaždé zde říkám, že tento ročník je rekordní, a rekordní je i letos,“ zdůraznil Martin Pýcha s tím, že rekordem není jen počet  777 vystavovatelů, ale také 40 zastoupených zemí. „Zároveň mě velmi těší, jak veletrh ukazuje veřejnosti, že zemědělství nelze vnímat jen optikou tří procent pracovníků, které zaměstnává, a podílu na HDP, ale v provázanosti s jinými sektory. Účast vystavovatelů a návštěvníků dokazuje, jak významným sektorem zemědělství pro Českou republiku je,“ míní Martin Pýcha.

V Rotundě pavilonu A byli zahájení přítomni také první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš, předseda výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu Parlamentu ČR Jan Hajda, předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jaroslav Faltýnek, ředitel Státního zemědělského intervenčního fondu Martin Šebestyán, zástupci diplomatického sboru, rektoři, představitelé profesních asociací, komor a sdružení, delegace ministerstva zemědělství Zambijské republiky a delegace Eurasijské ekonomické unie.

 

Datum: 4.4.2016 19:11:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště