Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BIOMASA
7.-11.4. 2024

Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví

Odstartoval veletrh BIOMASA s cyklem odborných přednášek

 

Dnešním dnem vstoupil do svého třetího ročníku veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví BIOMASA. Až do čtvrtka budou jeho součástí odborné přednášky, pro něž byly na galerii pavilonu Z vybudovány dva přednáškové sály. Témata jsou různá, od využívání energie dřevní hmoty přes kompostování, bioplynové transformace biomasy, dotační možnosti v rámci úspor energií a činnost BAT center (center nejlepších dostupných technik) na podporu praktického naplňování zákona o integrované prevenci. V pátek se v rámci doprovodného programu uskuteční 12. mezinárodní konference o snižování skleníkových plynů v dopravě a udržitelné mobilitě s certifikovanými biopalivy. 


Dnes budeme mít přednášky hodně zaměřené na kotlíkové dotace. Chceme nabídnout kompletní servis lidem, kteří se zajímají o to, jak proběhla první kola, případně co se chystá. Například za Kraj Vysočina vystoupí Zdeněk Chlád, který bude hovořit o zkušenostech s dosavadním průběhem kotlíkových dotací, a přednáška Jana Klepárníka z Mendelovy univerzity v Brně bude zacílena na různé konstrukce kotlů, aby lidé při jejich nákupu věděli, na co se zaměřit a kam se technické vlastnosti kotlů na dřevo za poslední roky posunuly,“ říká Stanislav Václavek, odborný garant dnešního prvního bloku přednášek o využívání energie dřevní hmoty.

Úvodní slova profesora Vladimíra Simanova přinesla filozofický pohled na budoucí využití dřeva k topení a současně i varování, že nedojde-li v brzké době k mobilitě zdrojů dříví a změně koncepce dotací pro pálení dříví, může být v budoucnu ohrožena samotná podstata lesů. Odborník, který se problematice obnovitelných zdrojů energie věnuje přes třicet let, dnes hovořil kriticky o současném evropském pojetí tzv. zelené ekonomiky a s návštěvníky přednášky diskutoval o efektivním využití rychle rostoucích dřevin. Mimo jiné hovořil o tom, že čeští lesníci si často neuvědomují, že lákavé dotace mají i druhou stranu mince, kdy topolová nebo vrbová kultura spotřebovává obrovské množství živin i vody, a efekt pěstování rychle rostoucích dřevin pouze pro výrobu štěpky označil v našich zeměpisných šířkách ze velmi sporný.

 

Datum: 4.4.2016 16:07:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště