Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BIOMASA
7.-11.4. 2024

Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví

Český a moravský les se musí připravit na změnu, aby ustál budoucnost!


V pondělí na pódiu U Lípy v pavilonu Z byla pokřtěna kniha Český a moravský les, která je určena nejenom pro lesníky, ale i pro každého, kdo má rád les anebo v něm hospodaří. Jde o ucelený pohled na dějiny, současný stav i budoucnost našich lesů. Zahrnuje také kapitoly o nových dřevinách, způsobech obnovy lesa, vlcích a jelenech i právní rozbor situace.

Před několika lety vstoupil Václav Cílek (*1955), geolog a klimatolog, filosof a oblíbený popularizátor vědy do jednání s Českou lesnickou společností a řešili, jaký bude další vývoj klimatu. „Ono se dá v dalších dvaceti, možná třiceti letech očekávat oteplení, ale okolo roku 2050 podle jednoho scénáře, docela dobrého, se zablokují tavné vody část oceánistického výměníku a tehdy do severní Evropy, částečně i střední Evropy přichází ochlazení. Pokud ten les plánujeme na dobu šedesát, osmdesát nebo více let, tak jaký les vlastně vydrží tu budoucnost? Teplé počasí je zároveň počasím teplých energií a velkých větrů. To znamená, že doopravdy stojíme dneska podle mého názoru na velkém rozhraní a na to ukazuje kůrovcová kalamita, pravděpodobně je to největší rozhraní za několik posledních set let. Je velká otázka, jak vypěstovat dobrý hospodářský les, jak vypěstovat les, který má i mimoprodukční funkce, aby přežil další desetiletí,“ říká Václav Cílek těsně před tím, než s ostatními autory a hosty pokřtil knihu, která o tomto všem pojednává. 

Autory knihy, kterými jsou Václav Cílek, Martin Polívka a Zdeněk Vacek (eds.), přišel na pódium podpořit herec Igor Bareš a společně pokřtili novou knihu. Kniha má 25 spoluautorů, odborníků. Podobně obsáhlá a všestranná monografie u nás nevyšla déle než dvacet let.

Kniha obsahuje 160 ilustrací a fotografií, 32 stran barevné přílohy.

 

Datum: 5.4.2022 12:21:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště