Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

BIOMASA
7.-11.4. 2024

Veletrh obnovitelných zdrojů energie v zemědělství a lesnictví

Skvělé stroje, plno zážitků. Jeden den vám určitě nestačí

 

Letošní Techagro, Biomasa a Silva Regina (videopozvánka zde) zaplní brněnské výstaviště do posledního místečka a metru čtverečního. Obujte si tedy dobré boty, prochodíte kompletně celý den, a stejně všechno nestihnete. Co vás kromě tisíců velkých i menších strojů či technologií čeká?

Slavní myslivci

 Les a myslivost učarovaly řadě slavných osobností. Herec a moderátor Aleš Háma a hokejista Dominik Hašek o tom budou povídat právě na brněnském výstavišti. Hvězdný gólman má připravenou besedu Od ledu k lesu a jeho zážitky si můžete v neděli v 10 a 15.30 hodin a v pondělí ve 13.30 a 15 hodin. Aleš Háma přijede do Brna v neděli s debatou Jak jsem se stal myslivcem vystoupí v 11 a 15 hodin. Obě známé tváře potkáte v pavilonu Z na pódiu U Lípy, přijede i zpěvák Jožka Šmukař nebo písničkář Vojta Kiďák Tomáško.

 

Laserová střelnice a trofejeOtestujte, jak na tom jste ve střelbě na terč. Pro zájemce bude připravena laserová střelnice. Najdou ji v 1. galerii pavilonu Z. A po zkoušce svých dovedností odtud určitě neodcházejte, můžete si prohlédnout ještě výstavu trofejí, historických mysliveckých a lesnických obrazů a fotografií a také uniforem. A když jsme u těch trofejí, exotické najdete v expozici Zvěř Grónska Safari Club International - Bohemia Chapter. Ze severských živočichů uvidíte preparátů-trofejí pižmoně, soba karibu, kura sněžného, polárního zajíce či sovice sněžné. Uvidíte ale také lva, tři lvice, krokodýla, leoparda nebo dikobraze. Silvou Reginou – stejně jako republikou – rezonuje výročí sta let od založení republiky, v „zetku“ je tedy u této příležitosti připravena výstava 100 let lesnictví a myslivosti v Československu.

 

Když si borci vezmou do parády kmen


Jak z kusu dřeva vykouzlit s „motorovkou“ během pár minut krásnou sochu nebo co nejrychleji přeseknout kmen nastojato i naležato? To uvidíte v závodech Czech Cup Silva Regina v populární dřevorubeckém sportu STIHL® TIMBERSPORTS®. Letošní ročník se pyšní rekordním počtem závodníků z celé České republiky včetně členů národního týmu v čele s Martinem Komárkem. Ve čtyřech disciplínách se utká 18 závodníků. Soutěž představuje začátek 8 kvalifikací pro letošní mistrovství ČR. Novinkou je štafeta národního týmu, v níž Češi patří mezi nejlepší Evropské týmy. V divácky atraktivním sportu se soutěžící utkají při přesekávání kmene nastojato i naležato, řezání motorovou i ruční pilou. Přímo vicemistr světa Martin Komárek pak předvede řezání pilou s velkým výkonem a přesekávání ve výšce. Nově budou Timbersportu věnovány na veletrhu čtyři dny. Uvedený závod se uskuteční 10. dubna 2018 od 12 hodin na prostranství před pavilonem Z. V dalších dnech se návštěvníci mohou těšit na sportovně zábavnou show se soutěžemi pro diváky a ukázky dřevosochání s motorovou pilou.

 

Sekera sviští vzduchem

Vypadá to velmi nebezpečně, ale když to někdo umí… hod oboustrannou sekerou na terč. Pro rodiče i děti je to velká podívaná. V neděli a pondělí se na výstavišti uskuteční závod Brněnská sekera, který vždy vzbuzoval velký zájem diváků. Letošní obsazení je navíc mezinárodní. Odvážné vrhače najdete na travnaté ploše u pavilonů M a Y.

 

Traktor pod nadvládou GPS

Kdo viděl videopozvánku na veletrhy Techagro, Biomasa a Silva Regina, ví, že hlavní roli v něm hraje „chytrý traktor“. Jak to doopravdy vypadá, když stroj řídí navigace, uvidíte na vlastní oči u pavilonu Z. Naprogramovaný stroj podle zadaných GPS souřadnic musí projet naplánovanou trasu mezi kužely, řidič jej pouze nastartuje. Přijďte se podívat, opravdu se nesplete.

 

Trocha historie

Na zemědělských a lesnických veletrzích nepřijdou zkrátka ani milovníci historie. V montované hale K najdou velkou výstavu historických strojů, traktory a kombajn. Na návštěvníky čekají také historické lovecké kočáry z přelomu 19. a 20. století.  Prohlédnout si mohou kočár Mylord grande, který v roce 1914 vyrobila pražská c.k. dvorní továrna Petr Klubal a spol. Na přelomu století patřil tento typ kočárů k oblíbencům panských a císařských rodin, velmi často ho ale používal také první prezident Československa Tomáš Garrigue Masaryk.

 

Regionální a zvěřinové dobroty

Už tradičně k zemědělským a lesnickým veletrhům patří přehlídka kvalitních potravin, které se honosí značkou Regionální potravina a Klasa. Projekt spadá pod hlavičku Státního zemědělského intervenčního fondu. Letos můžete ochutnat dobroty například ze Slovácké moštárny – ceněné vinné mošty Magdaleny Válkové a její rodiny sbírají jedno ocenění za druhým. Jak chutná nejen Zlatá slivovice, předvede Lihovar Zlín, svoje bylinkové směsi přiveze firma Solertus. Skvělé pečivo dodá Pekařství Křižák a k němu bude možné zakousnout oceněný kozí sýr Farmy Amálka, okusit zeleninové hořčice a omáčky Slezská bašta. A nakonec je dobré si dát něco sladkého, tedy med z Včelařství M. Gregora nebo laskominy v podání Karamelového snu. Určitě nezapomeňte ochutnat výrobky Pivovaru Bizon. V pavilonu Z pak budou k dispozici tři restaurace se zvěřinovými specialitami.

 

Zemědělství žije. A moderně!

Odborníků a kvalifikovaných lidí, kteří navíc ovládají moderní technologie, je v zemědělství velký nedostatek. Firmy si je přetahují a ze škol středních i vysokých jich vychází velmi málo. Že jde o dobré zaměstnání s velkým potenciálem, které navíc v dnešní době už rozhodně „nepáchne“, vysvětluje projekt Zemědělství žije moderně, který právě na popud zoufalých zemědělců vytvořil Zemědělský svaz České republiky. „Dnešní děti nepoznají rozdíl mezi senem a slámou, nerozeznají druhy obilí a ze strojů znají jen kombajn,“ popisuje další důvody besed Soňa Jelínková ze svazu. Právě na nich zdůrazňují, že moderní technologie vládnou oboru víc, než se dostane k laické veřejnosti. Dnes podniky neshání jen pomocné síly do kravínů, ale hlavně techniky, kteří dovedou programovat, nastavovat systémy a pracovat s nimi. Přednášky, soutěže a zajímavé informace získají zájemci v pavilonu P.

 

Oceněné skvělé exponáty

77 strojů a technologií bojuje o Grand Prix Techagro a další desítky o cenu veletrhů Biomasa a Silva Regina. Rozhodnuto o těch „nej“ bude hned ze startu veletrhů, v neděli večer. Neváhejte a přijďte si je poté prohlédnout a zjistit, čím porotu uhranuly. Najdete je bezpečně podle speciálních označení.

 

Aby voda nemizela

Premiéru letos v tradiční exponátové soutěži Grand Prix Techagro, Biomasa a Silva Regina zažije ocenění Soil Water Retention Friendly. Porota vybere techniku či technologie, které napomáhají zadržení vody v krajině. Jde momentálně o velmi palčivý problém. Zejména poslední desetiletí se vracejí velká sucha, kdy již v květnu či červnu je půda vyschlá až metr pod povrch, a zemědělci odepisují velkou část úrody. Půda není v dobré kondici i klimatickým a srážkovým změnám. Vláha přichází jindy a zejména s jinou intenzitou a mění se i v jednotlivých regionech. Nejsou to dlouhodobé deště, ale prudké lijáky jen v několika dávkách. V řadě případů po takových prudkých srážkách se na povrchu půdy vytváří nepropustná krusta, po níž voda z dalšího lijáku steče pryč a nemá šanci se vsáknout. Hlavně na jižní Moravě pak opravdu došlo k masivnímu poklesu srážek se všemi negativními vlivy na krajinu i zemědělskou produkci. „Záleží také na tom, kdy a s jakou technikou zemědělec na pozemek vjede a zda půdu ještě více neudusá,“ poznamenává předseda hodnotitelské komise Jiří Mašek, děkan Technické fakulty na České zemědělské univerzitě v Praze.

Datum: 8.4.2018 8:55:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště