Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Bike Brno
10.-13.11. 2011

Mezinárodní cyklistický veletrh

Češi jsou národem rekreačních cyklistů

 

Na kolo u nás za poslední půlrok usedlo téměř pět milionů lidí a aktivních cyklistů, kteří vyjedou nejméně jednou za dva týdny a za rok ujedou alespoň 500 kilometrů, je v České republice více než milion. Zjistil to průzkum realizovaný s podporou agentury Czech Tourism a Ministerstva dopravy ČR na stránkách www.ceskojede.cz. Část výsledků unikátního průzkumu byla prezentována na veletržní Bike Konferenci 2011 a v pátek v 15.30 hodin budou na pódiu v pavilonu F předány ceny třiceti vylosovaným respondentům.

První národní cyklo a in-line průzkum je nezbytným podkladem pro analýzy, které předcházejí projektům na podporu cyklodopravy a cykloturistiky. Do realizace se proto zapojily státní instituce a výzkumná agentura STEM/MARK, která realizovala šetření na reprezentativním vzorku české populace. Vlastní průzkum aktivnější části populace probíhal letos v srpnu a v září na internetu, který používá jako komunikační nástroj většina cyklistů. Zapojilo se do něj čtyřicet serverů zaměřených na turistiku, sport i cykloturistiku, dotazník vyplnilo téměř pět tisíc osob a cílovou skupinu tvořily čtyři tisíce respondentů.

Výsledky potvrdily převahu rekreační cyklistiky, která je českým specifikem. Horská kola u nás vlastní 64 % aktivních cykloturistů a bikerů a dokonce i třetina těch, kteří jezdí výhradně po zpevněných cestách. Dvě třetiny cyklistů vlastní pouze jedno kolo, ale pokud jich mají více, jde nejčastěji o kombinaci horské a silniční. Běžnými doplňky jsou tachometr, který vlastní 75 % aktivních cyklistů, a ochranná přilba, kterou používá 80 % respondentů prakticky ve všech věkových skupinách. Jen necelá desetina lidí jezdí na kole v reflexní vestě a zpětné zrcátko mají ve výbavě 3 % aktivních cyklistů.

Zatímco aktivní cykloturisté jezdí stejně rádi po málo frekventovaných komunikacích (44 %) jako po nezpevněných cestách (48 %), z prostředí všichni jednoznačně preferují krásnou přírodu. Na výlety často jezdí ve skupinách s rodinou nebo přáteli a rádi přitom poznávají

zajímavá místa jako jeskyně, vyhlídky nebo rozhledny, při cestách s rodinou pak bývají častým cílem koupaliště a lanová centra. Jak konstatovala iniciátorka průzkumu Renata Šedová, českým cykloturistům vadí nekvalitní značení a nedostatek infotabulí, rádi vyhledávají vytipované trasy a cyklobalíčky. Průzkum tak přinesl důležité informace, které je možné využít v podpoře rozvoje cykloturistiky v regionech.

Čeští bikeři, kterých je přes 300 tisíc, zase potřebují více kvalitních, úředně povolených a v terénu oficiálně vyznačených přírodních tras. Dně třetiny z nich by nejraději bezkonfliktně jezdili po stávajících pěších turistických trasách a stezkách. O takovém využití málo frekventovaných pěších tras se má jednat s Klubem českých turistů a s ČeskouMountainbikovou Asociací, která sdružuje terénní cyklisty.

Průzkum se zaměřil také na in-line bruslení a samotné organizátory překvapilo, jak je tato aktivita populární. Aktivních in-line bruslařů je v České republice přibližně 780 tisíc, což představuje obrovský potenciál. Žijí převážně ve velkých městech, kde mají potřebnou infrastrukturu, a preferují kratší, hodinové až dvouhodinové vyjížďky. Na rozdíl od cyklistů je mezi nimi přibližně stejně mužů i žen a jezdí pouze v teplejší části roku. Zároveň jde o nejvíce neuspokojenou skupinu, která často bruslí jen na oválech, přestože 80 % z nich by na bruslích raději vyjelo do přírody. V tom jim nejvíce brání nekvalitní povrch (76 %) a neuklizené stezky (53 %). Zároveň by rádi vyráželi na delší trasy o délce od 20 do 50 kilometrů, kterých je v České republice minimum. Proto se za nimi často vypravují do zahraničí, což je podle Renaty Šedové velkou výzvou a příležitostí pro české regiony.

Fotogalerie - Bike Brno

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště