Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Bike Brno
4.-7.10. 2012

Mezinárodní cyklistický veletrh

Sportovní veletrhy Čechy baví - Předběžná závěrečná zpráva

 

Nabídka pro sport a aktivní trávení volného času opět vzbudila velký zájem veřejnosti. Čtyřlístek veletržních projektů SPORT Life, Bike Brno, Caravaning Brno a boat Brno si za první tři dny prohlédlo o deset procent více návštěvníků než loni. Po čtvrtém dnu návštěvnost zřejmě překročí 44 tisíc osob, přičemž nejméně dva a půl tisíce návštěvníků přijede ze zahraničí.

Jubilejního desátého ročníku sportovních veletrhů se zúčastnilo 375 vystavovatelů ze 16 zemí, kteří svými expozice obsadili přibližně 15 500 m2 výstavní plochy. Sport opět ovládl celé výstaviště včetně volných ploch, kde se uskutečnily závody v běhu a ve snowboardingu. Stánky vystavovatelů a doprovodné akce zaplnily deset pavilonů včetně největšího P, který tentokrát kompletně obsadila výstava Caravaning Brno s nejnovějšími modely obytných vozů a karavanů.

Dominantním oborem se opět stala cyklistika, která je českým fenoménem. Veletrh Bike Brno vzali útokem rekreační cyklisté, kteří mají v Brně jedinečnou příležitost porovnat nabídku různých značek, seznámit se s novinkami a trendy a také potkat české hvězdy cyklistického nebe, kterých je letos opravdu hodně. Veletržních autogramiád proběhlo nebývalé množství a vůbec nejdelší fronty stály na podpis Jaroslava Kulhavého, který byl přímo na výstavišti vyhlášen Králem cyklistiky. Návštěvníci se mohli potkat také s Romanem Kreuzigerem, Františkem Raboněm, Michalem Prokopem, Jiřím Ježkem, Tomášem Slavíkem a mnoha dalšími osobnostmi cyklistiky. Nejlepší exponáty veletrhu Bike Brno již potřetí soutěžily o ceny Bike Brno Prestige. Nepřehlédnutelnou skupinu exponátů představovala elektrokola jako nastupující fenomén, který podporuje využití kola coby dopravního prostředku. Na stejné téma jednala již pátá Bike Konference, která zároveň představila novou Cyklostrategii České republiky.

Desátý veletrh SPORT Life přilákal hlavně fanoušky outdoorových a zimních sportů, kteří si mohli řadu aktivit sami vyzkoušet. Sálovým sportům a fitness patřil celý pavilon B přejmenovaný na „Easy SPORT Park“, který pod heslem „pohyb – zábava – relax“ nabídl návštěvníkům k vyzkoušení tradiční i netradiční disciplíny. Jihomoravský kraj do své expozice pozval sportovní hvězdy jako Karla Abrahama, Lukáše Konečného, Petra Koukala, Lukáše Krpálka a další, kteří nejen rozdávali podpisy, ale předvedli i něco ze svého umění.

Fanoušci jachtingu a vodních sportů si dali dostaveníčko v pavilonu Z, kde mohli obdivovat nové lodě, vybrat si z nabídek charterových společností a získat informace o speciálním vybavení. V doprovodném programu byl největší zájem o besedu s Janem Dvorským, kapitánem repliky historické plachetnice La Grace.

Ani devátá výstava Caravaning Brno nezklamala očekávání a představila přes 200 obytných automobilů a přívěsů většinou z nové modelové řady 2012. Řada exponátů se prodala přímo na místě. Valná hromada Asociace kempů ČR na výstavišti jednala o nové kategorizaci kempů, Sdružení OSCAR opět připravila pásmo přednášek a odborné poradenství pro karavanisty.

V průběhu veletrhu se na výstavišti uskutečnily desítky závodů a dalších sportovních akcí, poprvé například halové Mistrovství Evropy ve speed skatingu. Tradičně velký zájem byl o doprovodné festivaly KOLEM SVĚTA a CYKLOCESTOVÁNÍ a čtyřdenní program projekcí, besed a módních přehlídek na pódiích pavilonů A1 a F.


Řekli o veletrzích

Stella Yu, majitelka společnosti VELO ENTERPRISE, Tchajwan:
Pro naši společnost je to čtvrtá účast na veletrhu Bike Brno, já osobně jsem tu podruhé. Jsme výrobci a považujeme tuto výstavu za zajímavou z hlediska podpory image a známosti naší značky a také pro hledání nových zákazníků, přestože v tomto regionu již kontakty máme. Jednali jsme se zástupci asociace českých výrobců kol a komponent. Hovořili jsme především o specifikách zdejšího trhu i způsobu myšlení konečných zákazníků, kde vidím velkou podobnost v chování českých a tchajwanským spotřebitelů.

Annick Roetynck, generální tajemnice Evropské asociace prodejců dvoukolých vozidel ETRA:
Veletrh Bike Brno je velmi důležitý pro střední a východní Evropu. Specifický je tím, že se zaměřuje hlavně na bicykly pro sportovní účely, což je hlavní rozdíl proti jiným cyklistickým veletrhům v Evropě, kde většinou převládají kola určená pro městský provoz. Také brněnský veletrh v posledních letech ukázal opravdu velkou snahu o prezentaci elektrokol, což je dobře. Doufám, že v tom bude pokračovat, protože ve východní Evropě je to s prosazením elektrokol velmi těžké.

Tomáš Bernard, Sales Manager, Specialized Eastern Europe:
Těžištěm naší účasti na veletrhu Bike Brně je podpora značky a prezentace konečnému zákazníkovi. Nejvíce zájmu jsme zaznamenali o produkty v kategorii 29palcových kol a velkým tahákem byla známá jména našeho týmu a hlavně výsledky závodníků, jakými jsou Jaroslav Kulhavý, Michal Prokop, Roman Kreuziger a další.

Karel Abraham, motocyklový závodník třídy MotoGP:
Na veletrhu SPORT Life jsem byl už několikrát a je tady pro mě spousta zajímavých věcí. Moc se mi líbí taky lodě a karavany, na ty bych se rád podíval i letos. Sportovní veletrh je podle mě výborná akce, na které lidé poznají různé druhy sportů a zjistí, který by se jim mohl líbit. Děti si tady mohou vybrat sport, který začnou dělat, protože podle mě by se každé dítě mělo věnovat nějakému sportu. Ale i starší lidé si tady mohou sport aspoň trošku osahat a taky získat potřebné informace ještě předtím, než investují do vybavení.

Francoise a Claude Hervé, Francie, speciální hosté festivalu CYKLOCESTOVÁNÍ:
Byli jsme pozváni, abychom hovořili o naší cestě, kterou jsme podnikli na kole kolem světa za čtrnáct let. V Brně jde o jedno z největších cyklistických setkání v Evropě, takže jsme velmi rádi, že tu můžeme být.

Josef Dvorský, kapitán lodi La Grace:
Byl jsem mile překvapen. Mnozí lidé mne strašili, že do Brna je zbytečné jezdit, ale jsem tu v sobotu a dnes je tady hodně lidí i kamarádů od vody, takže osobně hodnotím výstavu kladně. Také zájem o naši přednášku byl velký. Je vidět, že Brno a lodě mají tradici i budoucnost.

Tomáš Kölbl, jednatel společnosti boat Master:
Jako vystavovatelé jsme s průběhem výstavy spokojení. Líbí se nám termín, který je posazen mezi jiné výstavy lodí, a také poloha, takže kromě Moravanů nás navštívili jak námi pozvaní slovenští zákazníci, tak individuální návštěvníci, pro které byla dojezdová vzdálenost přístupnější. Z obchodního hlediska byl pro nás nejzajímavější čtvrtek a především pátek, kdy jsme získali nové kontakty.

Heinrich Vik, majitel společnosti Caravan Metropol:
Od zrodu salonu Caravaning Brno patříme k vystavovatelům, kteří tady jsou každý rok, protože tuto výstavu považujeme za nejlepší v Česku. Letos jsem byl před veletrhem lehce nervózní, jak se projeví krize, o které se stále mluví už od loňského roku, ale za naši firmu si nemůžeme stěžovat. Navštívili nás vážní zájemci a dokonce na třech autech máme cedulky prodáno.

Jan Bordovský, šéfredaktor časopisu Camping, Cars & Caravans:
Letos je karavanům vyhrazen celý pavilonu P, takže výstava je vzdušnější a pohodlnější na prohlížení. Určitě se tu najdou i zajímavé novinky a myslím si, že v porovnání s loňským rokem tady nechybí žádná firma, naopak přibyly dvě nebo tři nové, což je v dnešní době dobrá zpráva.


Výsledky předběžné statistiky

V prvních třech dnech přijeli návštěvníci ze 30 zemí, zahraničních mezi nimi bylo přibližně sedm procent. Nejpočetnější zastoupení mělo Slovensko, ale přibylo také návštěvníků z Maďarska a Rakouska. Na sportovní veletrhy mířili především zájemci z evropských zemí, ale jednotlivci přijeli také ze vzdálenějších států jako Afghánistánu, Austrálie, Číny, Japonska a Tchaj-wanu.

Meziročně se zvýšil také zájem novinářů. V Press centru se akreditovalo 267 zástupců médií z devíti zemí, zahraničních mezi nimi bylo 44 a přijeli z Belgie, Maďarska, Německa, Polska,Řecka, Slovenska, Tchaj-wanu a Tuniska.

Příští ročník sportovních veletrhů se uskuteční v termínu 4. - 7. 10. 2012.

Mohlo by vás zajímat

Partneři veletrhu

 

Fotogalerie - Bike Brno

Video - Bike Brno

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště