Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Veletrh ANIMAL TECH a Národní výstava hospodářských zvířat oficiálně zahájeny


Pochvaly kvalitní práce chovatelů a výzvy k větší podpoře českého zemědělství, ale také pěvecký sbor, defilé výstavních býků a ocenění nejlepších exponátů. Takové bylo slavnostní zahájení letošního ročníku v pavilonu P.

Hlavním hostem ceremoniálu byl ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který směrem k přítomným chovatelům a vystavovatelům nešetřil chválou. „Přestože je veletrh ANIMAL TECH určen především pro odborníky, myslím si, že i laická veřejnost si tu najde to své a určitě tady je spousta zajímavých novinek, se kterými se může seznámit. V současné době se hodně přetřásá téma precizního zemědělství, které je v mediálním prostoru hodně spojeno s rostlinnou výrobou. Naopak myslím, že v oblasti chovu zvířat a živočišné výrobě již bylo vykonáno hodně a další rozvoj zde má obrovský potenciál, ať už je to v oblasti čipů zvířat, senzorů nebo diagnostiky. I o tomto je letošní veletrh,“ prohlásil ministr v zahajovacím projevu a dodal, že české chovatelství má veliký zvuk nejenom doma, ale i v Evropě a v celém světě. Připomněl také posun v oblasti welfare zvířat: „Vazné ustájení krav u nás kleslo téměř k nule, dnes jsou to pouze dvě procenta zvířat. Třeba v Německu je to téměř pětinásobek, zhruba deset procent krav je tam pořád ve vazném ustájení. Můžeme být pyšní na to, kam se posouvá české chovatelství,“ zdůraznil Zdeněk Nekula a poděkoval všem českým chovatelům, ale i vystavovatelům za konání této akce.

Jménem společnosti Veletrhy Brno všechny přítomné pozdravil předseda představenstva Tomáš Kratochvíl, který oznámil, že všechny haly i venkovní plochy určené pro tuto výstavu jsou zcela vyprodané. „Pohled na výstavní plochy jednoznačně svědčí o tom, že české šlechtitelství je na vysoké úrovni. Děkuji Českomoravské společnosti chovatelů i vystavovatelům za veliký kus práce, který při přípravě této akce odvedli. Výsledek je skvělý,“ řekl Tomáš Kratochvíl.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich všechny návštěvníky výstavy vyzval, aby české zemědělce a chovatele podpořili nejen zde svým obdivem k jejich práci, ale i v obchodech svými nákupy. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha vyzdvihl vysokou úroveň letošního ročníku. „Je tady mnoho mistrovství a fantastická zvířata. Měli bychom si práce chovatelů více vážit, i těch, kteří tady ani nejsou,“ vyzval přítomné. Současně připomněl, v jak složité situaci se čeští zemědělci nyní nacházejí – doznívá ekonomická a energetická krize, nová zemědělská politika je spojena s velkým nárůstem byrokracie a největším problémem je nejistota ohledně budoucího vývoje. Proto slíbil i jménem dalších zemědělských organizací, že společně udělají vše pro to, aby zemědělcům pomohly letošní těžký rok zvládnout.

Dokonalou kulisu zahajovacímu ceremoniálu vytvořila čtveřice defilujících výstavní býků různých plemen. Podle výkonného místopředsedy představenstva Českomoravské společnosti chovatelů Josefa Kučery jsou tito býci ukázkou toho nejlepšího, co české chovatelství může nabídnout. „Může se to zdát jako obyčejná výstava zvířat, ale za těmi zvířaty je velké množství peněz. Česká republika je skutečně špičková v tom, co produkuje, a to se se promítá i do objemu exportu. Za poslední dva roky jsme plemenných zvířat a genetického materiálu vyvezli za víc než 2 miliardy korun,“ informoval Josef Kučera a ocenil také obrovskou práci chovatelů na přípravě letošního ročníku: „Národní výstava hospodářských zvířat nejsou jen zvířata, ale také 60 tun písku, 270 kubíků pilin, 80 tun replastů, 3 kamiony slámy, 10 kamionů zábran a kilometr hadic na vodu. To všechno se muselo v posledních deseti dnech společným úsilím navozit na brněnské výstaviště a namontovat.

Mezi hosty slavnostního zahájení dále nechyběli místopředseda Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Karel Smetana, člen Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Josef Kott a viceprezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček. Závěr ceremoniálu patřil vyhlášení a předání cen za nejlepší letošní exponáty. Celkem bylo uděleno pět Zlatých medailí ANIMAL TECH 2023 a tři ceny redakcí vydavatelství ProfiPress.

 

Datum: 23.4.2023 9:28:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště