Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Trail znamená stezka


… a stezek najdeme na brněnském výstavišti v programu koní hned několik. Jedna z nich bude tvořit venkovní předvadiště na volné ploše K mezi pavilony P a F a její součástí bude i nejdelší houpací lanový most v ČR. Další stezky uvidíme v rámci programu v hlavní aréně koňského pavilonu F.  Představí se nám zde jezdecké disciplíny mountain trail, trail a ranch trail a mnoho dalších ukázek, které připravili jezdci Czech mountain trailu a Western Riding Clubu. Ve všech půjde o harmonii jezdce a koně na překážkách i bez nich.

Westernové ježdění pochází z Ameriky a v naší republice se plně rozvinulo až po změně režimu, tedy od konce devadesátých let. Spolu s ním se před více než 30 lety začali přivážet a následně chovat americká plemena rančerských koní – svalnatí quarter horse, strakatí paint horse i původně indiánské puntíkaté appaloosy. Pracovití koně vynikali svým skvělým charakterem, ovladatelností, vyrovnaností, houževnatostí i rychlostí. Kromě práce s dobytkem se uplatňují i jako koně v různých odvětvích westernovém sportu, jehož ukázky v aréně uvidíte. Kromě trailu to bude super horse, western pleasure, reining, ranch riding, hunter, halter a další. Těšit se můžete také na ukázky výcviku koní ze země i ze sedla a prezentaci plemeníků v kruhové ohradě pavilonu F.

Mountain trail je rovněž disiplína, jejíž původ hledejte za oceánem a v naší republice patří mezi nejmladší sporty vůbec. První soutěže typu mountain nebo extreme trail se zde konaly před teprve deseti lety! Přesto sport a styl získává rok od roku více a více příznivců a to i z řad rekreačních jezdců. Nabízí totiž převážně přírodní překážky, od neopracovaných klád, přes různě úzké a pohyblivé lávky, vodní příkopy až po kuriozní schody či točící kolotoče. V rychlostních kategoriích jsou navíc i skoky přes klády, jízdy s vlajkou a další speciality. Trať lze absolvovat v sedle v klasickém i westernovém stylu, nebo s koněm na vodítku, tedy ze země. V náročnějších kategoriích jezdci jedou i bez uzdění (bridleless) a nebo vedou vedle sebe dalšího koně ze sedla, tzv. tandem. I na tyto ukázky, které prověří důvěru jezdce a koně, se můžete na výstavě těšit. A vyzkouší si ho i diváci – v neděli s Míšou Kuklovou a s vypůjčenými poníky na ruce a v úterý jako Dog trail s vlastním pejskem na vodítku, připraveny jsou skvělé ceny!

V dalším díle si představíme jednotlivé účastníky, nyní alespoň prozradíme, že se představí téměř 30 koní od poníků, přes americká plemena až po teplokrevníky a jezdci z celé České republiky. Bohatě bude zastoupena i třída mládeže.

Více info o sportu - www.mountaintrail.cz, www.wrc.cz

 

Datum: 24.3.2023 14:09:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště