Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ANIMAL TECH
22.-26.4. 2023

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu

Svět je natěšený znovu naživo komunikovat a obchodovat

„V sousedních zemích si zatím nic podobného uspořádat nedovolili.“ Předseda Českého svazu chovatelů masného skotu Václav Jungwirth v rozhovoru vyzdvihl význam letošní výstavy z pohledu kvality zvířat, prestiže chovatelů i obchodování.


Chov masných plemen u nás nemá takovou tradici jako dojných. Jakou má dnes pozici?

Loni jsme měli slavit 30 let našeho svazu a do jeho založení u nás byl chov masných plemen opravdu spíš jen na zkoušku. Pak už probíhal organizovaně, založily se plemenné knihy, začala se sledovat hodnotitelská kritéria. Dnes máme v České republice 25 masných plemen, ale hlavní jsou čtyři nebo pět a další jsou spíš hobby plemena. Za třicet let se udělal velký kus práce a začínáme se prosazovat i v zahraničí. S býkem plemene charolais jsme se dokázali umístit na 1. místě ve Francii, v zemi jeho původu, což je pro nás neskutečný úspěch. Zahraniční zájem o naše inseminační dávky je také značný. Ve svazu máme přes 1100 členů. V České republice se dnes chová kolem 226 až 230 tisíc masných krav, což se pomalu blíží počtu dojných krav, poměr je asi 40 ku 60 procentům. Některé chovy končí s mlékem a přecházejí na masný skot.

Znamená to, že se českým chovatelům masných plemen daří dobře?

Kopírujeme celkovou situaci v zemědělství, chvíli jsme na tom dobře a chvíli hůř. Poslední rok a půl naši činnost ovlivnila situaci s covidem. Zčásti se nám zastavily obchody, zahraniční návštěvy, komunikace s dalšími chovatelskými svazy. Věříme, že následné období bude lepší.

Jak vám může pomoci tato výstava?

Určitě je dobře, že se tato výstava uskutečnila, protože je to po dlouhé době příležitost k setkáním chovatelů a k porovnání jejich práce. Má velký ohlas i v sousedních zemích, kde si zatím nic podobného uspořádat nedovolili. Jsme rádi, že se k tomu brněnské výstaviště takto postavilo a vše se zvládlo připravit ve velice krátké době. Ceníme si i práce chovatelů, kteří v tak krátké době zvládli připravit svá zvířata. V minulosti jsme byli zvyklí na vyšší počet zvířat, nicméně přes 250 kusů masného skotu šestnácti plemen je velice dobrý výsledek. Máme tu i pět šampionátů a zatím vše hodnotím jen pozitivně. Výstava nám určitě pomůže i vůči zahraničním návštěvníkům, kteří dorazili navzdory covidovým komplikacím. Byli velmi rádi, že mohli přijet, a snad to bude mít dopad i na obchodování.

Odkud přijeli?

Máme tu delegace z Litvy a Slovenska. Usilovali jsme o delegaci z Kazachstánu, ale tam to bohužel kvůli proticovidovým opatřením nedopadlo a přijedou až po výstavě. Očekáváme ještě účast ze Srbska a jsou tu bonitéři ze Skotska a z Německa. Ceníme si i jednotlivých návštěv z okolních zemí, třeba zástupců maďarských obchodních společností. Je tady vidět, že svět je natěšený znovu naživo komunikovat a obchodovat. Na současné podmínky je letošní zahraniční účast dobrá.

Daří se vám obchodovat i na dálku s využitím videopřenosů?

Daří a je to jedna z pozitivních věcí, které nám covid přinesl. Začali jsme prodávat zvířata online a dělat dražby přes videopřenosy. Kupodivu se to velice ujalo a přišel i zájem ze zahraničí. Asi bychom to nedělali nebýt covidu, nebo až někdy později, ale teď to byla nutnost. Nejprve se s tím začalo při základních výběrech plemenných býků na odchovnách. Když chovatelé nemohli přijet vybrat si zvířata osobně, odchovny se to naučily a zvířata se dnes prodávají přes internet, což jsme si dřív ani nemysleli, že je možné. Dnes už se videopřenosy používají stabilně. Ukázalo se, že skutečně není potřeba vycestovat a prohlédnout si zvířata naživo.

Děláte i videopřenosy z výstavy a šampionátů. Jaký je o ně zájem?

Přenosy jsou sledované i ze zahraniční, máme tam reakce jako blahopřání chovatelům a podobně. Sledovanost nás příjemně překvapila, je to pro chovatele taková třešnička na dortu. Zvířata zde jsou ve výstavní kondici a je v tom i určitá chovatelská prestiž, chtějí je ukázat v co nejlepší podobě. Pro chovatele je Národní výstava něco jako žně. Ale letos zejména ocenili, že se znovu mohou setkat a probrat spoustu věcí. Je velice důležitá, že se výstava po dlouhé době znovu uskutečnila.

Datum: 7.9.2021 12:00:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště