Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ANIMAL TECH
22.-26.4. 2023

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu

Shetland pony na výstavě v Brně - nejen chovatelská kolekce, bude se také závodit


Na Národní výstavě hospodářských zvířat v Brně se představí také shetland pony. Shetland pony je jedno nejmenších a nejstarších nativních plemen koní. Původní domovinou jsou Shetlandské ostrovy, ležící severně od Skotska. Původně byly tito poníci využívání především jako soumaři, kteří přibližovali náklady do vzdálených míst ostrovů. Později začali být šlechtěni k tahu a využíváni k práci v dolech a nošení nákladů. Jeho obliba se díky bezvadnému charakteru rychle rozšířila do celého světa.

   

V Evropě se podařilo uchovat shetlanda v jeho původní podobě, v standardním typu s KVH do 107 cm a v mini typu s KVH do 87 cm. Vzhled shetland ponyho je dnes ustálený. 

Shetland pony je velice milý, dobrácký, houževnatý a učenlivý koník, přiměřeně temperamentní vhodný jako první kontaktní koník pro nejmenší děti (ovšem pro udržení charakteru vždy za asistence dospělého), ale také jako partner pro sportovní i polní práce.

   

V minulých letech, kdy všechna plemena pony v ČR byla registrována pouze v jedné plemenné knize, nebyl chov nikým usměrňován a řízen. Docházelo ke křížení s ostatními plemeny a jedinečné, původní rase hrozil zánik.

V České republice se čerpalo před zhruba 25 lety především z odchovů ze zoologických zahrad, několika málo soukromých chovatelů a nadšenců. Z této populace bylo možno postavit základ českého chovu. Ing. Milena Nováková a Ing. Dušan Jakovljevič roce 2000 zorganizovali setkání chovatelů a příznivců tohoto jedinečného plemene a dali tak základ řízeného chovu. 

   

Zhruba před 15 lety došlo k další změně. Soukromí chovatelé začali vozit originální shetlandské poníky přímo ze země původu - z Velké Británie.

Další přísun čisté krve přicházel s importy ze zemí Evropy.

Tito poníci byli všichni registrování v mateřské plemenné knize GB SPSBS, což znamenalo velký posun v chovu shetlandů v ČR.

V současné době dochází k velkému rozmachu chovu shetlandských poníků s jejich následným využitím jak pro děti, tak i pro dospělé.

A tak s registrovanými shetlandskými poníky se můžeme setkat na výstavách, show a mnoha dalších akcích, kde jsou velmi vítaným zpestřením pro svoji malou výšku a krásu.

   

Dalším využitím je spojení dítě a poník prostřednictvím speciálních výstavních tříd, které mají dnes už svá Národní pravidla pod záštitou SCHSHP z.s.

Další možností je historické spojení dostihů se shetlandskými poníky, které má svoje kořeny opět v kolébce dostihového sportu – ve Velké Británii. Dostihy poníků se běhají pod záštitou královny Alžběty II. A jsou velmi atraktivním zpestřením velkých dostihů.

V České republice tuto disciplínu uvedla do života v roce 2020 Renata Marková, hřebčín Markes. Shetland Pony Race Team je také součástí celorepublikového seriálu dostihů pro pony - PONY LIGA, která je pod oficiální záštitou JOCKEY CLUBU ČESKÉ REPUBLIKY.

Na půdě brněnského výstaviště se divákům představí Chovatelská skupina dvou plemenných hřebců (standardní a mini typ) jejich potomci a dále chovné i mladé klisny.

Uvidíte také klisny, které jsou součástí Shetland Pony Race Teamu - Shetland-pony-race-team-cz (webnode.cz) z tréninkového střediska stáje UNICORN z.s. Návštěvníkům výstavy této tým předvede exhibici dostihů, které diváci mohou v praxi vidět na velkých dostihových závodištích.

 

Autor: Renata Marková

Hrebcin-markes (webnode.cz)

 

Fotografie: Tomáš Holcbecher/Chuchle Arena Praha

 

Datum: 16.8.2021 7:35:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště