Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ANIMAL TECH
22.-26.4. 2023

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu

Šampionky skotu jersey jsou z Chorušic, krávu s nejlepším vemenem vystavuje ZS Vysočina


První národní šampionát dojeného skotu letošní Národní výstavy hospodářských zvířat patřil plemenu jersey. O třech vítězkách rozhodl italský bonitér Elia Palmas.

   

Absolutní vítězkou byla vyhlášena kráva na třetí laktaci Chorusic Dimension Maxii z 1. zemědělské a.s. Chorušice. Italského hodnotitele zaujala celkovou vyrovnaností a utvářením hřbetní linie. Podle jeho slov jde o velice krásnou krávu s absolutní vyrovnanost od hřbetu až ke končetinám, krásně utvářeným vemenem a výrazným mléčným charakterem. Vicešampiónkou se stala další zástupkyně 1. zemědělské a. s. Chorušice. Kráva na první laktaci Chorusic Partron Belvedera 8 je podle bonitéra velmi vyrovnaná zepředu i zezadu. Krávou s nejlepším vemenem byla vyhlášena prvotelka Bella ze ZS Vysočina, a. s. V jejím případě hodnotitel vyzdvihl nejlepší umístění struků, délku struků a přední upnutí.

   

Jerseyský skot pochází z Normandie a Bretaně, odkud byl dovezen na ostrov Jersey v průlivu La Manche. Čistokrevně je toto plemeno chováno už přes 600 let a jde o druhé nejrozšířenější mléčné plemeno na světě. Jeho mléko má vysoký obsah bílkoviny a tuku Jerseyský skot je drobné konstituce, typická je pro něj štičí hlava s širokým čelem a velkýma výraznýma očima. Do Česka byl poprvé dovezen v 60. letech 20. století. Na letošní Národní výstavě hospodářských zvířat se prezentuje 15 jeho chovatelů.

   

Hodnocení Národního šampionátu skotu Jersey se poprvé ujal Elia Palmas, který se svým otcem provozuje mléčnou farmu v italské provincii Emilia Romagna a dodává mléko především pro výrobu parmezánu. „Velice děkuji za příležitost zde rozhodovat. Jsem velmi šťastný, že tu dnes mohu s vámi být,“ řekl Elia Palmas divákům. Při své brněnské premiéře si počínal velmi zodpovědně, mj. i proto, že soutěžící krávy byly podle jeho slov velmi vyrovnané a o pořadí tak rozhodovaly pouze drobné rozdíly.

 

Datum: 6.9.2021 12:47:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště