Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Nejvíc hospodářských zvířat je ode dneška k vidění v Brně

 

Od 9 hodin proudí do pavilonů P a F davy zvědavých návštěvníků. Národní výstava hospodářských zvířat se letos spojila s veletrhem technologií pro živočišnou výrobu ANIMAL TECH a ukazuje ty nejlepší výsledky práce českých chovatelů i nejmodernější techniku.


Přes 700 kusů skotu různých plemen, 140 koní, více než stovka ovcí a koz i dvě desítky prasat. To všechno je od neděle do středy k vidění na brněnském výstavišti, které se vždy jednou za dva roky stává dějištěm největší domácí přehlídky živočišné zemědělské výroby. „V České republice neznám lepší prostor, který by dokázal poskytnout vhodné zázemí pro tak velký počet hospodářských zvířat, jaký je v Brně předváděn a vystavován. Jsou zde vhodné podmínky za každého počasí a speciální neklouzavý povrch, protože dbáme i na bezpečí zvířat. Obsazujeme dva největší pavilony a už nám skoro nestačí,“ popisuje David Lipovský, vedoucí plemenářské sekce Českomoravské společnosti chovatelů.

Největší tuzemská výstava hospodářských zvířat je zároveň zajímavý logistický problém. Opět bylo potřeba během jednoho dne svézt ze všech koutů České republiky obrovské množství zvířat. Podařilo se to díky výhodné poloze Brna a nasazení všech firem s licencí na přepravu velkých zvířat. Jak informoval David Lipovský, celkem bylo v sobotu v akci 42 kamionů.

V neděli ráno už bylo vše připraveno jak pro návštěvníky, tak k zahájení prvních národních šampionátů jednotlivých plemen. V pavilonu P probíhá soutěžní program souběžně na dvou místech. Na předvadišti masného skotu se dnes od 10 do 17 hodin postupně vystřídají výstavní kusy plemen charolais, limousine, aubrac a parthenaise. Předvadiště dojeného skotu patří od 11 do 13 hodin národnímu šampionátu skotu jersey, následují dvě ukázky kolekce dojeného skotu a ve 13.45 soutěž „Dítě a tele“. Zde návštěvníci uvidí také nejmladšího pětiletého vodiče s měsíčním teletem. V pavilonu F probíhají samostatné programy na čtyřech místech: předvadišti ovcí, koz a prasat, střihačském pódiu, kolbišti a kruhovce pro ukázky koní.

Národní šampionáty mají také obchodní význam, protože české chovatelství se dlouhodobě má čím pochlubit a výsledky jeho práce jsou žádaným artiklem. „Spolupracujeme s ministerstvem zemědělství, které pořádá incomingové mise po partnery ze zemí východní Evropy. Během výstavy očekáváme asi patnáct misí zájemců o nákup českého genetického materiálu,“ informoval David Lipovský. Incomingové mise jsou ohlášeny mj. z Arménie, Libanonu, Běloruska, Ruska, Senegalu, Makedonie nebo Ukrajiny.

Datum: 12.5.2019 13:30:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště