Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ANIMAL TECH
22.-26.4. 2023

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu

Nejhezčí českou dojnicí je Kája, rozhodl holandský hodnotitel

 

Vítězkou Národního šampionátu holštýnského skotu se stala tříletá kráva Kája ze Školního zemědělského podniku Žabčice, který je součástí Mendelovy univerzity v Brně. České dojnice posuzoval mezinárodní rozhodčí z Nizozemí a úroveň přehlídky jej příjemně překvapila.


Šampiónka Kája získala titul hned při své první účasti na výstavě. „Tato kráva mě upoutala hned, když přišla do kola, a kdykoli se tam vrátila, upoutala mě znovu. Je to krásné zvíře, úžasně harmonické, pevné v horní linii, a pokud ji mám srovnat s rezervní šampiónkou, je na dnešní výstavu o malinký kousek lépe připravená,“ zhodnotil vítězku licencovaný mezinárodní rozhodčí Nikou Bons, který je sám chovatelem šedesáti krav. Rezervní šampiónkou se z jeho rozhodnutí stala kráva z Meclovské zemědělské a. s., která se již účastnila evropského šampionátu. Kvalita nejlepších zvířat byla podle rozhodčího velice vyrovnaná a o pořadí rozhodovaly pouhé detaily. „S úrovní šampionátu jsem opravdu velmi spokojen, proto patří mé velké poděkování pořadatelům výstavy a také všem chovatelům, kteří sem zvířata přivezli. Byla to úžasná show, velmi dobře zorganizovaná a s velmi dobrými krávami, zejména ty na prvních pěti nebo šesti místech měly velmi dobrá vemena. Vlastně jsem dnes byl trochu překvapen vysokou kvalitou, kterou jsem tu viděl, a odvezu si domů velmi pozitivní dojmy,“ přiznal Nikou Bols, pro kterého to byla první návštěva České republiky.

Je pravidlem, že se na národní výstavu zve mezinárodní rozhodčí, aby byla zaručena nezávislost. Nizozemský farmář byl jediným, kdo české dojnice posuzoval, ale šlo o kvalifikované rozhodování zaručené licencí mezinárodního rozhodčího. Nikou Bols pravidelně hodnotí i na jiných šampionátech, takže mohl srovnávat. „V několika posledních měsících jsem byl na přehlídkách skotu v Dánsku, Finsku, Švédsku, Španělsku, Francii a Německu. Jsem rozhodně přesvědčen, že přehlídka v Česku byla lepší než ty v Dánsku, Finsku a Švédsku. A to je známka kvality, protože Španělsko nebo Francie, to už je opravdu vysoká úroveň a jiný typ země. Je vidět, že v chovu jdete tou správnou cestou,“ pochválil Nikou Bols české chovatele a ocenil také úroveň celé výstavy, její rozsah a vysokou návštěvnost ze strany farmářů.

Také výkonný ředitel Svazu chovatelů holštýnského skotu Jiří Motyčka je s letošním ročníkem spokojen. „Nám se výstava líbí a líbí se i chovatelům, proto se jí aktivně účastní. Prostředí výstaviště je nádherné a je tady poskytován velice dobrý servis včetně ubytování a stravování pro ošetřovatele zvířat,“ oceňuje Jiří Motyčka. Vystavovat živé exponáty je totiž organizačně daleko náročnější než například stroje, o zvířata je potřeba se starat i v noci a lidé se u nich střídají ve službách. „Musím říci, že pořadatelé výstavy pracují velmi dobře. Jsme také rádi, že vše nově zastřešuje Českomoravská společnost chovatelů, takže na nás už nespočívá bezprostřední břemeno organizačních záležitostí,“ říká výkonný ředitel svazu, podle kterého je letošní účast chovatelů holštýnského skotu srovnatelná s minulými ročníky. Je to i zásluhou růstu nákupních cen mléka a finančních podpor, díky nimž se po osmnáctiměsíčním propadu podařilo ekonomickou situaci v sektoru stabilizovat. „Věřím, že to nejhorší už máme za sebou. Do té doby, než přijde další krize,“ uzavřel Jiří Motyčka.

Datum: 13.5.2017 11:22:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště