Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Na výstavišti jednal sněm Agrární komory, přijel i premiér a dva ministři

 

V pavilonu G2 zasedlo 170 delegátů okresních a krajských komor, aby zhodnotili činnost Agrární komory ČR i vývoj českého zemědělství v uplynulém roce. Zemědělci ocenili, že se sněmu vůbec poprvé v historii zúčastnili tři vysocí vládní představitelé.


Brněnské zemědělské veletrhy jsou tradičním místem zasedání nejvyššího orgánu Agrární komory ČR. Mezi hosty XXVII. sněmu nechyběli premiér Andrej Babiš, ministryně financí Alena Schillerová, ministr zemědělství Miroslav Toman, poslanec Jaroslav Faltýnek a další významné osobnosti. Účastníci vyzdvihli, že je to poprvé, kdy jednání zemědělců přivítalo takto vysoce postavené hosty, kteří navíc zůstali přítomni po celou dobu sněmu.

Představitelé komory se ve svých vystoupeních ohradili proti mediálním útokům na zemědělce, kteří jsou obviňováni z ničení půdy a krajiny. Opak je podle nich pravdou, když Česká republika spotřebovává na hektar pouze 1,8 kilogramu pesticidů a dalších účinných látek, zatímco třeba Německo 4,5 kg a Belgie dokonce 8 kg. „Pokud se bavíme o bezpečných potravinách, jsou to ty naše a ne ty, které sem dovážejí tisíce kamionů,“ konstatoval prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Proto je politováníhodná nízká potravinová soběstačnost naší země, která se například ve výrobě vepřového masa pohybuje mezi 36 až 38 procenty, u drůbežího dosahuje 55 procent, u vajíček 60 procent a u mléka kolem 85 procent. Tyto údaje označil za katastrofální také Andrej Babiš. Zároveň vyzval zemědělce, aby bojovali proti nepravdám týkajícím se pěstování řepky. Zdůraznil, že tato plodina neničí půdu a navíc pouhá třetina vypěstované řepky slouží k výrobě biopaliv, zatímco dvě třetiny se používají při výrobě potravin.

Členové Agrární komory ČR zajišťují téměř tři čtvrtiny tuzemské zemědělské produkce. Organizace sdružuje 2759 členů, z toho 2365 zemědělských organizací, mezi nimiž je 1211 soukromě hospodařících rolníků. Její členové obhospodařují téměř 1,7 milionu hektarů zemědělské a 1,3 milionu hektarů lesní půdy.

Datum: 12.5.2019 16:00:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště