Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Moravský teplokrevník - všestranné sportovní plemeno


Moravský teplokrevník je plemeno koní pocházející z Evropy. Je tu s námi již po generace. Teplokrevní koně chovaní na území bývalého Rakouska – Uherska náleželi k tzv. Rakouskouherským polokrevným kmenům a sloužili v jízdních oddílech armády.

Avšak historický a společenský vývoj se podepsal i na těchto koních. Ti se na území Československa dostali zejména po roce 1918 z likvidační podstaty rakouských hřebčínů. Na Moravě chovatelé shromažďovali koně na podkladě výše uvedených polokrevných kmenů a dokázali vyšlechtit koně vysoce prochovaného, typově vyrovnaného, ušlechtilého, živého temperamentu. Pro tyto vlastnosti byl moravský teplokrevník využíván jak armádními jezdeckými útvary, tak zemědělci.

Doba po roce 1948 těmto koním bohužel nepřála a teprve v roce 1991 začínají snahy moravských chovatelů toto plemeno regenerovat. Trnitá cesta k uznání moravského teplokrevníka jako samostatného plemene byla konečně v roce 2004 korunována úspěchem.

V současnosti je moravský teplokrevník sportovním koněm, který dokáže díky své všestrannosti a konstituční tvrdosti úspěšně působit ve všech disciplínách jezdeckého sportu. A co víc: moravský teplokrevník je šlechtěn na vynikající charakter a to z něj dělá výborného parťáka pro děti, ale i celé rodiny, a třeba i pro hobby jezdce.

Koně tohoto plemene bude na výstavě v Brně předvádět pan Turnovec v zápřeži a plemenné hřebce působící pro plemennou knihu MT představí Zemský hřebčinec Tlumačov s.p.o. Jejich koně ukáží svou všestrannost a možnosti využití tohoto plemene jak v zápřeži, tak pod sedlem.

Ojedinělou novinkou bude skokové vystoupení plemenného hřebce 2829 Furioso XVI MT/Čuk a Kateřiny Benediktové zastupující ZH Tlumačov. Návštěvnici budou moci vidět skokovou přípravu mladého hřebce na terénních překážkách, které jsou součástí terénní zkoušky v soutěžích všestrannosti. Této ukázky se zúčastní také sportovní koně z JK Altius.

Autor článku doc. Iva Jiskrová, Ph.D., fotografie: Viktor Král, archiv Kateřiny Benediktové a archiv autorky


Datum: 5.4.2023 13:11:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště