Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Miss Sympatie 2019: Bledulka z Meziboří a Atchafalaya z Kameně

 

Tradiční hlasovací soutěž vydavatelství ProfiPress o nejsympatičtější krávu Národní výstavy hospodářských zvířat má díky rozdělení na kategorii masného a dojeného skotu dvě vítězky. V kategorii masného skotu dnes zvítězila Bledulka z Meziboří (plemeno Charolais) z farmy manželů Hatlákových, která si pro pohár přišla i s telátkem, v kategorii dojeného skotu zabodovala česká stračena s exotickým jménem Atchafalaya z Výrobně obchodního družstva se sídlem v Kameně.


Obě šampionky se dnes posvém představily publiku na brněnském výstavišti při slavnostním vyhlášení výsledků. Zatímco Bledulka z Meziboří nechala fotografy čekat a udělala nejdřív několik koleček, než si našla ideální pozici pro finální snímek, Atchafalaya vplula do arény ozdobená třpytkami a dlouho bez hnutí pózovala jako zkušená modelka.

Atchafalaya, která dostala jméno podle americké řeky, tak prokázala jistou praxi, neboť v poslední době sbírá na výstavách v Česku ve své kategorii jedno ocenění za druhým. „Je to po všech stránkách kvalitní zvíře, na které jsme velmi pyšní. Ona je i povahově výjimečná, nejenom esteticky, a také je šikovná dojnice. Už jako prvotelka nadojila velké množství mléka, kolem 8800 litrů za laktaci, a na druhé laktaci už dojí denně kolem 42 litrů, takže se dá očekávat, že druhou laktaci dokončí s hodnotami přes 9000 litrů,“ říkají zootechničky Petra Hlaváčková a Martina Cihlářová, které také šampionku připravovaly pro dnešní slavnostní ceremoniál.

„Výstavnictvím se zabýváme v průběhu celého roku a vybíráme zvířata na konkrétní výstavy, ale intenzivní přípravy vždy začínají zhruba s měsíčním předstihem, kdy například trénujeme i vodění zvířat. Samozřejmě nejvíc píle a úsilí je vidět v den výstavy. Nejde jen o to zvíře vykoupat, oholit, ostříhat, nechat vyniknout žilnatosti vemene, načesat ocásek, protože to je ozdoba zvířete, ale třeba i použít olej, aby se kůže hezky leskla a doplnit třpytky pro celkový nóbl efekt,“ dodává Petra Hlaváčková. Někteří odborníci mluví o Atchafalaye jako o možné pokračovatelce krávy Berty, která od roku 2013 vyhrávala všechny výstavy českého strakatého skotu. „Berta je jen jedna, je to neuvěřitelné zvíře. Je to legenda a legendou zůstane. Ale každý, kdo se jí trošku připodobní, to může považovat za úspěch,“ dodává Petra Hlaváčková.

A jak budou Miss Sympatie slavit vítězství? Rozhodně nedostanou žádný nášup navíc. Krmná dávka je přesně stanovená, stejně jako všechny minerály a vitamíny, potřebné pro správný vývoj šampionek. „Myslím, že budou nejraději, když se budou moci pěkně napapat, lehnout si a nikdo po nich nebude nic chtít,“ usmívá se Petra Hlaváčková.

Datum: 15.5.2019 16:05:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště