Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

I kozy jsou krasavice k pohledání

V expozici koz na brněnském výstavišti nás zaujala burská koza, kterou na výstavu přivezla společnost Oveco a.s. Jejich jméno je odvozeno od afrikánského slova boer, což je výraz pro farmáře. V dospělosti se toto plemeno vyznačuje svojí tělesnou konstitucí a dobrým osvalením.

Burská koza byla vyšlechtěna počátkem 20. století evropskými usedlíky v jižní Africe z místní bantuské kozy. Do Evropy byla dovezena zušlechtěná burská koza, která se používá ke křížení s místními evropskými kozami, aby byla zvýšena jejich masná produkce. K nám byly poprvé dovezeny v roce 1988 z Německa v počtu 5 koz a 2 plemenných kozlů. Dlouhá léta nebyl přímý dovoz povolen ze strachu ze zavlečení nemoci „modrý jazyk". V roce 1980 se proto uskutečnil pouze dovoz embryí do Německa. Plemeno se naštěstí v Evropě rychle a dobře aklimatizovalo.

Její zbarvení má nápadnou červenohnědou hlavu s bílou lysinou, uši i krk červeno hnědé a ostatní zbarvení těla je bílé. Zvířata jsou  velmi klidná. Kozel dorůstá do výška 75-90 cm a může dosahovat váhy až 130 kg. Koza je poněkud menší její maximální výška 75 cm a váha 75 kg. Má nejlepší kvalitu masa, ale s mléčnou produkcí to je velmi slabé, neprodukují ani dostatek mléka pro dojení.

 

Datum: 7.9.2021 12:26:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště