Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Holštýnský skot má po roce pauzy národní šampionku


Národního holštýnského šampionátu, který se uskutečnil 7. září 2021 v rámci Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně, se účastnilo celkem 47 krav a jalovic od 21 chovatelů z celé republiky. Po zahájení šampionátu se do kola dostavily děti s telaty a ukázaly, že nejen dospělí mohou zvládnout přípravu zvířat na výstavu, ale i předvedení zvířat. Nejlepší vodičkou jalovičky LANY TOFFEE RED se stala třináctiletá Lucie Viedemannová z farmy Ruda ČZU ŠZP Lány.

AGRAS CAPPUCCINO národní šampionkaAGRAS CAPPUCCINO národní šampionka

Nejlepší plemenice z českých chovů se utkaly ve čtyřech kategoriích – jalovice, prvotelky, krávy na druhé laktaci a krávy na třetí a vyšších laktacích. Po osmi dílčích kolech se do finále probojovala šestice nejlepších, resp. dvě nejlepší krávy z každé kategorie – za prvotelky postoupily na prvním místě CHORUSIC DOC METAXA 7 z 1. Zemědělské a.s. Chorušice a z druhého místa CIHLAR BOBINA Ing. Radka Cihláře z Milošovic, za druhotelky dvě krávy ze společnosti Agras Bohdalov a.s. – první AGRAS LATTÉ a druhá AGRAS FINA 13 ET a z kategorie starších krav jako nejlepší postoupila AGRAS CAPPUCCINO na 3. laktaci taktéž ze společnosti Agras Bohdalov, a.s. a druhá CIHLAR APOLKA RED na 3. laktaci z chovu Ing. Radka Cihláře z Milošovic.

V konkurenci 38 krav se k titulu Národní šampionka nakonec probojovala plemenice na třetí laktaci AGRAS CAPPUCCINO s číslem CZ000700491961 po otci NXB-330 SUPERHERO z podniku Agras Bohdalov a.s. Rezervní šampionkou se stala jediná REDka soutěže CIHLAR APOLKA RED s číslem CZ000461879921 po otci RED-656 APOLL P z chovu Ing. Radka Cihláře z Milošovic, která se za šampionkou umístila jen o vlásek.

Mezinárodní rozhodčí Ing. Zdeněk Schaffelhofer, jenž dokázal udržet napětí celého šampionátu do poslední vteřiny, vybral za krávu s nejlepším vemenem plemenici AGRAS LATTÉ s číslem CZ000762227961 na druhé laktaci po otci NEO-576 MONTANA ze společnosti Agras Bohdalov a.s.

Nejen skvělé plemenice, ale také nejlepší vodička pochází z této společnosti. Tou se totiž stala Markéta Nápravníková z Agrasu Bohdalov, a.s.

Nejstarší účastnicí výstavy a zároveň matkou minulé šampionky byla kráva na sedmé laktaci PODEBRADY BRIGITA s č. CZ000321407921 po otci NEO-019 ERNIE ze Školního statku Středočeského kraje Poděbrady, která se narodila 28. dubna 2012.

Zasloužilou plemenicí výstavy se stala i kráva OSTRETIN BORKA 11 P po otci NEA-921 OSTRETIN MAGUA P ze ZS Ostřetín, a.s., která během šesti laktací dokázala nadojit 107 395 kg mléka. Nejen tato kráva dokazuje, že holštýnské krávy jsou nejen vysokoprodukční, ale také dlouhověké.

Do realizace výstavy, přípravy a péči o zvířata a realizaci samotného šampionátu se zapojili také žáci středních zemědělských škol: SZeŠ a SOŠ Poděbrady, Střední školy zemědělské a veterinární Lanškroun, Albrechtovy střední školy Český Těšín a České zemědělské akademie v Humpolci, kteří se práce zhostili velmi svědomitě. Proto také obdrželi ceny od našeho Svazu, mlékárny Lacrum Velké Meziříčí, Tora Hlavečník a ČMSCH a.s.

O ceny pro vítězky jednotlivých kategorií a šampionky se podělily společnosti MIKROP ČEBÍN a.s., NATURAL spol. s r. o. a ČMSCH a.s.

 

Datum: 16.9.2021 13:02:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště