Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ANIMAL TECH
22.-26.4. 2023

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu

CRV: Oceněný systém OVALERT pomáhá chovatelům 24 hodin denně

 

Společnost CRV Czech Republic zaujala na letošním veletrhu monitorovacím systémem OVALERT, který chovatelům umožňuje sledovat aktivitu i zdravotní stav zvířat 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Výrazně tak pomáhá udržet zdravá stáda s dobrými výsledky plodnosti. I proto byl na letošním veletrhu v Brně Ovalert oceněn Zlatou medailí.


Systém totiž umí mnoho užitečných věcí. Pomocí senzorů - krčních respondérů a pedometrů sleduje například příjem krmiva, přežvykování, stání, ležení, chůzi či projevy říje. Tyto signály převádí do informací, důležitých pro řízení stáda, jako je například doporučení ideálního stavu inseminace nebo upozornění na abnormální chování krav, které může signalizovat zdravotní problémy. Plošné senzory také pomáhají určovat pozice zvířat s přesností na jeden metr, což může být zvlášť u velkých stád dobrým pomocníkem.

„Je to takový ucelený koncept, kdy se snažíme nabízet chovatelům komplexní služby a pomoc při zlepšování reprodukce. Jsme šlechtitelská firma, máme inseminační dávky pro dojný skot a kromě toho nabízíme další služby, jako je inseminace nebo již zmíněný systém Ovalert, za který jsme získali Zlatou medaili. U chovatelů s ním máme dost velký úspěch. Začali jsme opatrně s pilotními stády. Za dva roky, co systém prodáváme v České republice a na Slovensku, na něj máme napojeno pětadvacet stájí, což přestavuje několik tisíc krav,“ říká Ladislav Martinec, jednatel společnosti CRV Czech Republic, který potvrzuje, že získané ocenění určitě firmě pomůže v propagaci.

„Technologie jdou ohromně dopředu, za posledních pět let proběhla v našem oboru úplná revoluce. Začalo se s genetickým vyšetřením zvířat, tzn. genetika zvířete se analyzuje už při jeho narození a zkoumá se, jak zvíře bude úspěšné v produkci. Celý systém šlechtění se změnil v tom, že už nepotřebujeme čekat na výsledky čtyři roky, ale hned při narození můžeme vědět, co z toho zvířete bude. Plus tu máme nové technologie, které čím dál více ulehčují práci. Chovatelé mají stále větší potíž najít dobré lidi do svých chovů – dobré zootechniky či pracovníky ve stájích. Nové technologie jim usnadňují, aby i s menším počtem lidí měli stále lepší výsledky. Je vidět, že i díky dotacím v České republice se za posledních deset let výrazně zlepšily podmínky chovatelů. Mají nové krásné stáje, prostorné, vzdušné, nové dojírny, zavádějí roboty... Když to někdy říkám lidem, co se zemědělstvím  nejsou v kontaktu, jsou strašně překvapení, jaké technologie se u nás prosazují,“ dodává Ladislav Martinec.

S účastí na letošní výstavě v Brně je Ladislav Martinec zatím spokojen. „Tato výstava má pro nás smysl, protože je zaměřena na chovatele, a těch přišlo během prvních dvou dnů opravdu hodně. Pro nás je to společenská událost, na které potkáváme naše zákazníky, kterým se na jednom místě můžeme věnovat. No a oni pak samozřejmě vidí i hezký skot, takže se jim to líbí a my z toho máme radost.“

Datum: 13.5.2017 14:15:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště