Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Chovatelé Shagya arabů předvedou koně v Brně v jezdeckých i chovatelských ukázkách


Toto plemeno bude letos na výstavě zastupovat kolekce 5 plemenných klisen a roční kobylka jedné z nich. V dopoledních hodinách v chovatelských přehlídkách Vám představíme jednotlivé klisny, seznámíme Vás s jejich původem, chovatelskými či sportovními výsledky, povahou a plány majitelů. V odpoledním programu se Vám nově představí Martina Sluková s klisnou Koheilan XI-3 Kordula v ukázce přirozené komunikace ze země i ze sedla a dále jsme pro Vás připravili  také jezdeckou ukázku v historických kostýmech.

   

Historie chovu koní Shagya araba se datuje dle dochovaných původů koní na počátek 19. století, kdy v tehdejších vojenských hřebčínech na území Rakouska-Uherska se na klisny v arabském typu používali hřebci arabského původu, a to za účelem spojení předností arabské krve s krví evropského jezdeckého koně. Název plemene Shagya arab vznikl podle jména plemenného hřebce „Shagya“, narozeného v roce 1830, který byl získán od beduínů v Sýrii a který významně ovlivnil chov tohoto plemene. Kolébkou chovu těchto koní v dřívějším Československu byl hřebčín Topoľčianky, kde od roku 1921 bylo chováno nejpočetnější stádo arabských koní.

Chovným cílem je arabský kůň mohutnějšího rámce, pohledný a vyvážený, s výrazem ušlechtilosti, dobře tvarovaným krkem, nápadnou horní linií, dlouhou zádí a typicky neseným ocasem. Velký  význam spočívá na prostorné, elastické a korektní mechanice pohybu v jednotlivých chodech. Svým zevnějškem, temperamentem a charakterovými vlastnostmi má splňovat požadavky pro všechny druhy jezdeckého sportu.

   

Shagya arab se vyznačuje ušlechtilostí, pevnou až tvrdou konstitucí, dlouhověkostí, pozdním dospíváním až kolem šestého roku, velmi dobrou plodností, výbornou krmitelností, živým až ohnivým temperamentem, učenlivostí a velmi dobrým charakterem.

Shagya arab je využíván jako všestranný jezdecký kůň, vhodný i do zápřeže. Sportovní zastoupení tohoto plemene je nejvíce ve vytrvalostních soutěžích, kde stabilně dosahuje stupně S (120km) nebo až T (160 km). Uplatňuje se i v dalších sportovních disciplínách, např. drezuře, parkuru, spřežení a i zde dosahuje výkony na úrovni stupně L-T. Jinak je velmi vhodný jako rodinný kůň, pro agroturistiku, a jako vynikající společník pro volný čas.

V roce 1993 byl založen „Svaz chovatelů Shagya Araba v České republice, z.s.“, který tvoří majitelé, chovatelé a příznivci těchto koní. Významným zakládajícím členem a dlouholetým prezidentem „Svazu“ byl pan Otto Dlabola. V roce 1994 se stala Česká republika členskou zemí mezinárodního svazu ISG.

Celkový stav koní plemene Shagya arab činí v současné době na území ČR přibližně 860 koní z 29 zakládajících rodin. V plemenné knize je zapsáno cca 329 plemenných klisen a 29 plemenných hřebců. Zbylých cca 550 koní tvoří valaši a klisny s hřebci, kteří nejsou v chovu registrováni. V současnosti se rodí okolo 25 hříbat ročně.

   

Těšíme se na Vaši návštěvu a budeme rádi, když Vás my i naše koně svým vystoupením potěšíme.

Ing. Blanka Kytlicová, www.shagyaarab.org                                                               

 

Datum: 24.8.2021 13:59:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé

 

Facebook

Fotogalerie ANIMAL TECH

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště