Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

ANIMAL TECH
22.-26.4. 2023

Mezinárodní veletrh pro živočišnou výrobu

Bezhlučná zábrana pro větší pohodu ve stáji

 

Komfortní samopoutací zábrana poskytuje kravám více pohybu a snižuje jejich stres. Třídicí smyčka pro výkrmová prasata zase ušetří v chovu práci, místo i náklady na krmení. Novinky ve stájových technologiích v pavilonu P představuje firma ALEX INDUSTRIES.


Rakouská společnost pomáhá budovat stáje přátelské ke zvířatům i uživatelům, úsporné při provozu a využívající nové technologie. Na veletrhu ANIMAL TECH 2019 je její zásadní inovací komfortní bezpečnostní samopoutací zábrana, která poskytuje kravám větší volnost pohybu, protože prostor pro krk je až o 15 cm delší než u běžných krmných zábran. „Zábrana je nastavená tak, že když není potřeba zvířata fixovat, mají krávy dostatek prostoru a volně a bez stresu chodí ke krmnému stolu. Díky tomuto prostoru zároveň dále dosáhnou a krmení se nemusí tolik přihrnovat. V zábraně nejsou žádné pohyblivé díly, čili ve stáji nic nehlučí ani neklape, zvířata mají větší pohodu a nehrozí jim žádné zranění. Když je potřeba zvíře fixovat, stačí zábranu nastavit do modu pro chytání krávy,“ popisuje obchodní zástupce ALEX INDUSTRIES František Kolář největší výhody nového řešení. Inovace podporuje welfare, zvyšuje bezpečnost zvířat a získala ocenění na výstavě EuroTier 2018 v Hannoveru.

Dalším zajímavým exponátem je nová generace třídicí smyčky pro výkrmová prasata PORK TUNER od firmy NEDAP. Selekční stanice je určena pro velké skupiny prasat třeba o 500 kusech. Každé prase cestou na krmení projde váhou a systém podle váhového přírůstku rozhodne, jaké má mít krmení: levnější směs dostanou prasata, která rostou rychle, zatímco k výživnější směsi systém pošle prasata s nižším přírůstkem. Cílem je váhově homogenní skupina výkrmových prasat s co nejnižšími náklady na krmení. Smyčka zároveň umí vytřídit zvířata vhodná pro dodávku na jatka. „Výhodou systému je úspora zhruba desetiny plochy stáje, protože při konvenčním způsobu jsou potřeba kotce pro menší skupiny prasat a uličky. Dalším benefitem je přehled o zdravotním stavu zvířat. Stanice pozná, které prase nepřibírá, a upozorní na možný zdravotní problém. PORK TUNER přináší také velkou úsporu práce, protože nikdo nemusí zvířata nahánět a selekci dělá sám stroj,“ vypočítává František Kolář hlavní přednosti. První třídicí smyčka přišla na trh asi před šesti lety a v pavilonu P je k vidění stanice druhé generace vylepšená na základě poznatků z praxe.

Společnost ALEX INDUSTRIES se zaměřuje na stájové technologie, proto vítá spojení veletrhu ANIMAL TECH s Národní výstavou hospodářských zvířat. „Je skvělé, že vystavujeme v jednom pavilonu se zvířaty, a klobouk dolů, jaké kolekce skotu se podařilo přivézt,“ vysekl František Kolář poklonu českých chovatelům.

Datum: 14.5.2019 17:45:00

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vystavovatelé 2021

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště