Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SPORT Life
10.-13.11. 2011

Mezinárodní sportovní veletrh

Karel Abraham byl v Brně v obležení

 

Nejlepší sportovec Jihomoravského kraje posledních dvou let, úspěšný jezdec třídy MotoGP Karel Abraham, se dnes v pavilonu B podepisoval svým četným fanouškům. V rozhovoru se ohlédl za uplynulou sezonou, prozradil své ambice na příští rok a také vysvětlil, proč ho sportovní veletrh zajímá i jako návštěvníka.

Jak hodnotíte letošní sezonu, svou první v MotoGP?
Na jedné straně jsme zajeli pár bezvadných závodů, třeba poslední  ve Valencii byl úplně úžasný. Sice pro mě nedopadl úplně nejlíp, ale závodili jsme a předjížděli a bylo to super. Na druhé straně mě trochu mrzí, že jsem nedojel nebo se mi nedařilo v těch závodech, které se zrovna podařit měly. Tím myslím třeba Assen, kde jsem mohl zajet do sedmého místa, ale vyžďuchl mě ven další jezdec a byl z toho zbytečný pád a velká ztráta bodů. Nebo mě zmáčkli, při pádu jsem se bouchl do hlavy a pak nemohl jet další dva závody. Někde jsem si to pokazil sám, v Portugalsku jsem asi měl zamlženo před očima, přehnal jsem to do zatáčky a spadl hned v prvním kole. Jindy mě zase v předposledním kole prasklo pérování, takže jsem závod do konce už jen obkroužil. Celkově byla minulá sezona super, ale občas jsme měli víc smůly než štěstí. Samozřejmě někteří měli smůlu ještě větší než já, takže si nestěžuji.

Velká cena se v Brně příští rok nakonec přece jen pojede. Jaké máte ambice do tohoto závodu, na který se nejvíc těší domácí fanoušci?
Brno se řadí právě k těm závodům, které jsou pro mě méně šťastné. Každý rok říkám, že doufám, že se to konečně povede. Snad to vyjde příští rok.

Jaké ambice máte na celou příští sezonu?
Chci se posunout zase o kousek dál a bojovat s lidmi na špici, se kterými jsem letos ještě nebojoval, ale už jsem byl blízko. Mým cílem je začít pravidelně jezdit výsledky o pár pozic výš. Samozřejmě je blbost říkat, že chci příští rok získat titul mistra světa. Ne že bych nechtěl, ale všichni víme, že tato meta je pro mě ještě hodně daleko a bude mě stát ještě hodně práce, než se k ní třeba dopracuji. Nicméně doufám, že to jednou přijde.

Momentálně jste ve fázi odpočinku nebo už pomalu nabíháte na přípravu na další rok?
Teď mám pár dnů volna, ale během příštího týdne už budu muset nastartovat zimní tréninkový režim – chodit do posilovny, do sauny, na squash, na spinning a na motocross. Motorka je hodně těžká a zvládnout ji během celého závodu je fyzicky opravdu náročné, proto bych se chtěl na příští sezonu opravdu dobře připravit i po fyzické stránce. První trénink na okruhu mě čeká na přelomu ledna a února, kdy máme třídenní testy v Malajsii.

Na výstaviště je dnes spousta sportovců, někteří dělají i exhibice. Taky něco předvedete?
Jenom autogramiádu. Slyšel jsem něco o badmintonu, ale toho se určitě nezúčastním, protože nejsem zdravotně úplně v pořádku a zrovna beru antibiotika. Radši to nebudu moc pokoušet.

Ale motorku tady máte. Mohou si ji návštěvníci prohlédnout zblízka a třeba se i posadit?
V pavilonu B je vystavena dvěstěpadesátka, na které jsem loni ve Valencii vyhrál mistrovství světa třídy Moto2, ale jenom na prohlížení. Kdyby si na ni sáhlo pár lidí, tak by se určitě nic nestalo, jenže tady na výstavišti je lidí opravdu hodně a nemuselo by to dopadnout dobře. Ale když u motorky zrovna jsme, tak občas necháme třeba nějaké dítě, aby si na ni sedlo, protože lidi to hrozně zajímá.

Na sportovním veletrhu jste letos poprvé?
Byl jsem tady už několikrát a je tady pro mě spousta zajímavých věcí. Moc se mi líbí třeba lodě a karavany, na ty bych se rád podíval i letos. Zajímají mě taky extrémní a adrenalinové sporty. A samozřejmě lyžování, kterému jsem se věnoval jako dítě.

Nejvíc je tady cyklistiky, to je taky vaše hobby?
Tak to opravdu není, na kole se musí šlapat :-)

Jihomoravský kraj na výstaviště pozval vrcholové sportovce, aby propagovali sport. Jak veletrh vidíte z tohoto pohledu?
Myslím si, že je to výborná akce, na které lidé poznají různé druhy sportů a zjistí, který by se jim mohl líbit. Děti si tady mohou vybrat sport, který začnou dělat, protože podle mě by se každé dítě mělo věnovat nějakému sportu. Nejde o to, jestli u něj vydrží nebo se mu třeba jednou začnou věnovat profesionálně, ale o to, aby aspoň něco dělali. Já jako malý lyžoval a místo sezení u televize jsem chodil na tréninky. Sice se mi kolikrát strašně nechtělo, ale bylo to výborné. Ale i starší lidé si tady mohou sport aspoň trošku osahat a taky získat potřebné informace ještě předtím, než investují do vybavení.

SPORT Life 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie SPORT Life 2016

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště