Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

SPORT Life
10.-13.11. 2011

Mezinárodní sportovní veletrh

Box versus judo? Proč ne!

 

Do pavilonu B pozval Jihomoravský kraj nejen slavné sportovce, ale především neziskové organizace, které se věnují sportu, a širokou veřejnost, která si mohla přímo na místě vyzkoušet nejrůznější pohybové aktivity. Easy SPORT Park měl heslo „pohyb – zábava – relax“.

„Veletrhu SPORT Life se účastníme už od roku 2004, ale letos jsme podstatně zvětšili plochu, protože si myslíme, že je to potřeba. Dáváme tak  větší prostor neziskovým organizacím v oblasti sportu, které zde mohou prezentovat svou činnost a případně rozšířit svou členskou základnu v době, kdy dětí ve sportu ubývá,“ vysvětlila organizátorka expozice Kateřina Fantová, referentka pro sport krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Příležitostí k aktivnímu pohybu bylo v pavilonu B skutečně spousta, takže si každý návštěvník mohl vybrat to svoje. Nejvíce lidí si chtělo vyzkoušet žonglování, velký úspěch mělo také rugby a badminton. Dívenky zaujala moderní gymnastika a možnost zkusit si cvičení se stuhou nebo s kužely, kluky zaujala florbalová soutěž ve střelbě na branku. Dětské fronty stály na nafukovací trampolínu, kde se nejprve odehrála exhibice sportovních gymnastek. A hodně lidí si vyzkoušelo také rugby na vozíku, což není vůbec jednoduché. „Některé vozíky jsou útočné, jiné obranné a vůbec jde o velmi zajímavou aktivitu,“ popsala svůj zážitek Kateřina Fantová, která si tento sport handicapovaných sama vyzkoušela. Odvážní návštěvníci se nezastavili ani před vysokým kolem Josefa Zimovčáka a zkusili se na něm projet přímo za mistrovy asistence. Nechyběla ani škola in-line bruslení s exhibicí, populární jízda na šlapadlech a pozornost vzbudilo taneční vystoupení klubu Mighty Shake ze Zastávky u Brna, což jsou aktuální mistři světa ve Street dance. Klidnější koutek byl poprvé vyhrazen centru deskových her, kde se hrály šachy, go a různé populární deskové hry. Součástí expozice byl i stánek Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity s nabídkou poradenství o zdravé výživě a analýz tělesné zdatnosti a pohybové aktivity. „O to byl velký zájem, protože ve fitness centrech tato měření stojí docela hodně peněz,“ uvedla K. Fantová.

Nejvíce lidí do pavilonu B zavítalo v sobotu, kdy tady probíhaly autogramiády významných osobností jihomoravského sportu – motocyklového závodníka Karla Abrahama, profi boxera Lukáše Konečného, judisty Lukáše Králka, stolní tenistky Ivety Vacenovské, kolistů Jiřího Hrdličky a Radima Hasoně, krasojezdkyně Martiny Trnkové, střelce Jakuba Tomečka a dalších. „Pozvali jsme hlavně sportovce, kteří se chystají na olympiádu v Londýně, a jsme hrozně rádi, že naše pozvání přijali a zúčastnili se také exhibic,“ řekla Kateřina Fantová. Ani o zábavu nebyla pavilonu B nouze, třeba když boxerský profesionál Lukáš Konečný přijal výzvu pořadatelů, oblékl kimono a na tatami se postavil bronzovému medailistovi z MS v judu Lukáši Krpálkovi. Soupeř ho samozřejmě šetřil – mimo jiné i proto, že z tatami se oba borci přesunuli do ringu a tam judistu „vyškolil“ pro změnu šampión v boxu. Lukáš Konečný v ringu předvedl také část tréninku a nechal do sebe bušit i od několika odvážných návštěvníků, kterým oplácel údery jen s minimální silou. Exhibice judistů stejně jako celý program v ringu, kde se představil rovněž thajský box, kick-box aerobic a různé úponové a bojové sporty, měly v expozici Jihomoravského kraje velmi úspěšnou premiéru.

Další atraktivní novinkou byly badmintonové kurty, kde v prvních dvou dnech probíhaly turnaje a v sobotu zde měl exhibici pětinásobný český přeborník Petr Koukal. „Moc rád se takovýchto akcí účastním, protože tak můžu badminton přiblížit lidem, kteří se k němu třeba jinde nedostanou. Pro náš poměrně malý sport je velmi důležité, aby se s ním veřejnost seznámila. A myslím si, že pro lidi může být docela zajímavé vidět badminton na živo,“ prozradil nám v rozhovoru nejlepší český badmintonista, který si na kurtu zahrál s dalšími známými sportovci a potom i se zájemci z řad návštěvníků. 

„Všichni pozvaní sportovci jsou z jižní Moravy nebo s ní mají nějakou spojitost, třeba Lukáš Krpálek je z Vysočiny, ale dlouhodobě trénuje v Brně, a Lukáš Konečný se v Brně narodil,“ vysvětlila pořadatelka a zároveň ocenila ochotu sportovních hvězd k účasti. „Nikoho jsme nemuseli přemlouvat. Někteří nemohli přijít o víkendu, protože už měli jiné sportovní závazky, ale přišli aspoň jindy, jako třeba plavkyně Jana Pechanová. A v sobotu bylo vidět, že samotné sportovce setkání moc baví. Vyzkoušeli si společně různé sporty – badminton, kolovou, nohejbal - a nakonec tady všichni strávili víc času, než si původně mysleli. Ti mladší byli moc rádi, že se poznali s ostatními. Snad se tady za rok potkáme i s medailemi z Londýna, ale určitě se sekáme i bez medailí, protože všichni vidí ten hlavní smysl v propagaci sportu a pohybu vůbec,“ uzavřela Kateřina Fantová.

SPORT Life 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie SPORT Life 2016

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště