Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PYROS / ISET
12.-14.5. 2011

Mezinárodní veletrh požární a bezpečnostní techniky a služeb

TATRA v akci v bazénu před pavilonem Z

 

Pomoc těžké techniky při povodních prezentuje v praxi na veletrhu IDET v bazénu před pavilonem Z Česká protipovodňová asociace. Lidé mohou zhlédnout jak se chová vozidlo Tatra ve vodě vysoké až 120 cm a jak působí jeho záplavová vlna na různé protipovodňové zábrany.

„Jde o to, aby vozidlo, v tomto případě hasičský a záchranný speciál TATRA CAS 30 s pohonem na všechny čtyři kola, měla dostatečnou hmotnost (18 000 kg) proti povodňovým vlnám. Někdy se totiž stává, že moderní lehčí technika takříkajíc uplave a není možné, aby se dostala dále do postižených oblastí a pomohla postiženým lidem. CAS 30 má nejen dobrou hmotnost, ale též správnou pracovní výšku. Tyto automobily totiž mohou jezdit bez problému až do výše vody 120 cm. Nevadí, že se jim v tomto případě dostane trochu vody do kabiny,“ řekl Vladimír Mrkvička z ČPA.

V bazénu na výstavišti se zkouší nejen jak TATRA odolává povodňové vlně, ale také to, jak reagují různé mobilní protipovodňové zábrany na vlnu, kterou způsobí právě vozidlo, pokud jede ve vysoké vodě při průjezdu korytem například potoka. „Při průjezdu například padesáticentimetrovou vodou totiž způsobí vlnu 1,5 metru, což je obrovským problémem při použití některých hrazení, neboť je může vlna poškodit. Přitom v tomto nelze použít jinou techniku,“ doplnil. Je třeba mít hrazení, které i když přeteče, zůstane na svém místě nepoškozené a dále plní svou funkci. Ukázku doplňuje průjezd Felície, která uplave ve vodě vysoké pouhých půl metru.

Zajímavou ochranou jsou protipovodňové zábrany s povoleným průsakem z produkce VOP Dolní Bousov, spol. s r.o. V současné době se její výrobní činnost zaměřuje na služby pro Armádu ČR (skládací zatarasovací prvky) a na produkci mobilních protipovodňových zábran pro státní správu i fyzické osoby. Její protipovodňové soupravy VOPDB2009A je určena ke stavbě na zpevněných plochách, například pro vozovky s asfaltovým či betonovým povrchem, žulové kostky, atd. Ke stavbě na přirozeném terénu je pak určena mobilní protipovodňová souprava VOPDB2009 B. Zábrana slouží k usměrnění toku vody a k odklonění přívalové vlny. Její předností je, že nepotřebuje spodní stavbu, je lehce přenosná, lze ji postavit pomocí několika osob v libovolné délce. Navíc umožňuje navýšení už stávajících hrází. Protipovodňové desky jsou vyrobeny ze speciálního sklolaminátu, který je odolný vůči extrémním teplotám od minus 30 až do plus 50 stupňů Celsia a vůči chemickým vlivům. Tento materiál je zdravotně nezávadný a stálý – co se týká tvaru a struktury. Vyrábějí se v různých velikostech, zadrží vodní hladinu až do výše 150 cm. Menší desky lze použít samostatně do výše 50 cm. Jejich životnost je prakticky neomezená. 

Vyberte si veletrh

PYROS/ISET 2011

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště