Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PYROS
19.-21.5. 2015

Mezinárodní veletrh požární techniky a služeb

ISET
19.-21.5. 2015

Mezinárodní veletrh bezpečnostní techniky a služeb

Na veletrhu PYROS předvádí DuPont testování protipožárních oděvů

<h2>Na veletrhu PYROS předvádí DuPont testování protipožárních oděvů</h2>

Zajímavou prezentaci představila na veletrhu PYROS/ISET firma DuPont. Jde o mobilní zkušební zařízení na testování ochranných oděvů proti teplu a plameni, které bylo poprvé prezentováno v České republice.

 

Zajímavou prezentaci představila na veletrhu PYROS/ISET firma DuPont. Jde o mobilní zkušební zařízení na testování ochranných oděvů proti teplu a plameni, které bylo poprvé prezentováno v České republice.

„Testování oděvů v tomto zařízení umožňuje sledovat v reálném čase rozdíly v odolnosti ochranných oděvů při jejich vystavení otevřenému ohni. Jedná se o systém figuríny s přístroji v životní velikosti. Ta je umístěna ve speciální komoře vybavené 122 tepelnými senzory. Atrapa má na sobě zkušební oděv a je vystavena ohni o teplotě dosahující až 1000 stupňů Celsia,“ uvedl Jaroslav Bürger z marketingu firmy DuPont CZ s.r.o. Senzory po zapálení figuríny, jejíž hoření trvá pouze čtyři sekundy, zaznamenávají nárůst teploty na povrchu a počítač stanoví předpokládaný rozsah popálenin druhého a třetího stupně, které by člověk v podobných podmínkách utrpěl.

Převážně se testují speciální oděvy pro pracovníky ze společností působících v odvětví petrochemie, plynárenství a energetiky, kterým záleží na bezpečnosti svých zaměstnanců. Právě ti si mohou v Brně otestovat odolnost vlastních oděvů NOMEX proti teplu a ohni a ověřit si účinnost tkanin této látky. Ta totiž v současnosti poskytuje nejvyšší možný stupeň ochrany. Samozřejmě testování na zařízení Thermo-Man mohou využít i zákazníci z řad  Hasičského záchranného sboru, Armády a Policie ČR. Kdokoliv přijde může si otestovat vlastní zásahové oděvy. „Tkanina NOMEX, je složena z  vláken, která jsou sama o sobě nehořlavá a vyráběna pro použití pracovníků v průmyslu, ve kterém může dojít k požáru či výbuchu. V takovém oděvu člověk je chráněn. Testy prokázaly, že oděvy NOMEX vykazují až o 35 procent méně popálenin 2. a 3. stupně než těžší bavlněné oděvy s nehořlavou úpravou. Výrazně se tak zvyšuje pravděpodobnost přežití jejich uživatelů,“ vysvětlil Bürger.

DuPont úzce spolupracuje se společností DEVA F-M, která je lídrem na českém trhu nehořlavých ochranných oděvů a členem programu DuPont Nomex Partner. DEVA už 20 let využívá svůj úspěšný obchodní model, založený na specializované výrobě oděvů odolných proti teplu a plameni při využití špičkových řešení. Stala se uznávaným výrobce vysoce kvalitních ochranných oděvů v Evropě a ve světě. Tato firma úspěšně exportuje 60 procent své produkce zákazníkům na Slovensku, v Polsku, Švýcarsku, Belgii, Švédsku, Austrálii apod. „Ročně zpracujeme 30 tun vlákna NOMEX a vyrobíme 6000 kusů ochranných oděvů. V nedávné době jsme zahájili výrobu ochranného oděvu s využitím nové tkaniny NOMEX ProVis, která kombinuje tepelnou odolnost s vysokou viditelností,“ dodal Bürger.

Tkaniny NOMEX jsou až o 40 procent lehčí proti klasické bavlně, a proto mají jejich uživatelé větší pocit komfortu, čímž v nich mohou jejich uživatelé efektivněji pracovat. Vykazují také vyšší pevnost a životnost. Na veletrhu PYROS/ISET je tato ukázková akce společnosti DuPont určena zejména  pro hasiče, kteří používají vícevrstvé zásahové oděvy vyráběné z materiálu NOMEX. Zkušební komora byla do Brna dopravena ze Ženevy.  Společnost DuPont dodává na globální trh již od roku 1802 špičkové vědecké postupy a technologie v podobě inovativních produktů a materiálů.

Vyberte si veletrh

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště