Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

PRODÍTĚ
8.-11.3. 2012

Mezinárodní veletrh potřeb pro dítě

Projekt Walkodile zvyšuje bezpečnost dětí na silnici

 

Walkodile je projekt, jehož cílem je zvýšit bezpečnost předškolních dětí v silničním provozu a zároveň usnadnit učitelům jejich práci s dětmi. Mateřské školy a jiná výchovně vzdělávací zařízení, která bezpečnostní pomůcku Walkodile používají, jí nejvíce oceňují při svých procházkách a výletech. Chodítko, které svým tvarem připomíná krokodýla, totiž zabraňuje dětem nečekaně vstoupit do vozovky a eliminuje tak riziko vzniku případného úrazu či nehody.

Bezpečnost dětí především
Za posledních deset let zemřelo v důsledku dopravních nehod 135 chodců dětského věku [1] . Tato statistika nabádá k zamyšlení, zda by se bezpečnost dětí na silnici nedala nějakým způsobem zvýšit. Děti jsou totiž, jakožto účastníci silničního provozu, velmi ohroženou skupinou. Přemýšlejí jinak než dospělí, a tak často nedokáží správně odhadnout rychlost či vzdálenost přijíždějícího vozidla..A představte si, že jako učitel chcete vzít na procházku nebo na výlet, více dětí najednou…
Uhlídání větší skupiny dětí představuje poměrně náročný úkol. Zajímavým řešením, které zjednoduší pedagogickým pracovníkům jejich práci, a zároveň zajistí větší bezpečnost dětí při vycházkách, je beze sporu bezpečnostní chodítko Walkodile.

Co je to Walkodile a jak to funguje?
Walkodile je bezpečnostní chodítko, které se skládá z tzv. „flexibilní páteře“ na níž se nacházejí držátka pro děti a bezpečnostní dvoucestné spony, jimiž jsou děti připojeny ke konstrukci.
Každé dítě má na sobě reflexní postroj, který výrazně zvyšuje jeho viditelnost. Tento popruh děti nikterak neomezuje v pohybu, a tak si ho po příchodu na místo určení, například do parku, mohou ponechat na sobě. Učitelé pak svou skupinku snáze rozeznají mezi ostatními dětmi. Celý proces nasazení reflexních postrojů a následné připnutí dětí k chodítku nezabere více než pár minut. Později jsou již děti schopny si nasadit popruhy samy, učitelé je jen připnou sponou k Walkodilu a všichni mohou vyrazit.

Pro kolik dětí je tato pomůcka určena?
Walkodile je variabilní a v jednom okamžiku jej mohou používat dvě, ale i čtyři nebo až šest dětí ve věku od tří do sedmi let. V případě větších skupin dětí tak učitelé dohlížejí ne například na dvacet čtyři jedinců, ale na ucelené čtyři skupinky po šesti dětech, což je, jak sami uznáte, určitě mnohem jednodušší.
Pro děti je chůze s Walkodile opravdu zábava. Dává jim větší pocit nezávislosti, neboť se nemusí neustále držet někoho za ruku, a zároveň je tak povzbuzuje i k větší vzájemné interakci.

Bezpečnostní testy a ocenění
Tento projekt k nám do České republiky přichází z Velké Británie, kde Walkodile prošel nejrůznějšími testy bezpečnosti a získal řadu prestižních ocenění. Nejvyššího ocenění se dostalo autorce a vynálezkyni Walkodile paní Elaine Stephen, která za svou práci věnující se bezpečnosti dětí, získala od britské královny Řád britského impéria. Mezi další ocenění patří mimo jiné Britský vynález roku 2007, vítězství v kategorii Evropská inovace z téhož roku, anebo vítězství v celoevropském výzkumu bezpečnosti společnosti Shell za rok 2005/2006.
Bezpečnostní chodítko Walkodile úspěšně prošlo testy v laboratoři zaměřující se na testování výrobků pro děti - „Specialized Technology Resources“ ve Velké Británii a splňuje požadavky směrnice Evropského parlamentu a rady číslo 2001/95/EC.
V České Republice nad tímto projektem převzal záštitu Výzkumný ústav bezpečnosti práce v.v.i.

Více informací naleznete na www.walkodile.cz

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště