Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky
23.-26.6. 2011

Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky

Zahájení s VIP hosty ze šesti zemí

Zemědělští představitelé ocenili krásné prostředí i početnou účast. Národní výstava hospodářských zvířat a zemědělské techniky (NVHZZT) podle nich ukazuje kvalitu českých chovů i vysokou úroveň zemědělské výroby.

Zahajovací projev přednesl náměstek ministra zemědělství ČR Juraj Chmiel, který v úvodu poblahopřál organizátorům ke krásné výstavě. „V živočišné výrobě, užitkových vlastnostech a parametrech, se Česká republika řadí mezi chovatelsky nejvyspělejší země v evropském i světovém měřítku. Významný podíl na tom mají spolu s našimi chovateli také firmy a společnosti zabývající se genetikou a šlechtěním jednotlivých druhů zvířat. Nelze opomenout ani další odvětví přímo či nepřímo vstupující do živočišné výroby, jako je výroba krmiv či vývoj nových výrobků a technologií v rostlinné výrobě. I na tomto poli jde výzkum a vývoj nezadržitelně vpřed, což nám ostatně ukazuje i tato výstava,“ konstatoval mimo jiné náměstek Chmiel. Plné znění jeho projevu naleznete na www.vystavazvirat.cz.

Rovněž prezident Agrární komory ČR Jan Veleba ve svém projevu vyslovil uznání pořadatelům. „Děláte velice užitečnou práci, protože české zemědělství je potřeba propagovat, přiblížit je větší části populace, a právě tady v Brně je pro to velmi dobrá příležitost. Zejména je potřeba nalít novou krev do žil chovu hospodářských zvířat, který v minulosti zasáhla tak hluboká krize a kde se tvrdým způsobem redukovaly stavy. Nechci si hrát na proroka, ale osobně si myslím, že ta nejhorší doba už skončila a přijde určitá renesance. Všechny symptomy tomu napovídají a nejsem sám, kdo si to myslí,“ uvedl Jan Veleba a připomněl vystoupení jednoho z nejvlivnějších evropských politiků, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se před týdnem na pařížském Summitu agrárních organizací postavil za zemědělce a jednoznačným způsobem podtrhl jejich strategickou roli v tomto století - trvale krmit svět a pomoci ekonomickému rozvoji populace bez toho, aby poškodili budoucnost planety.

Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský ve svém vystoupení zdůraznil, že je nezbytné seznámit nezemědělce s technologickým vývojem v našem zemědělství a s jeho úrovní, která je plně srovnatelná s evropskou. „Proto oceňujeme takovéto výstavy v čele s NVHZZT, která je na jejich špičce. Přinášejí poznání a seznámení s problematikou zemědělství, tak aby veřejnost pochopila, jak obtížné je někdy dosáhnout dobrých výsledků. A také že se zemědělství vyvíjí úplně jiným směrem, než si mnozí ze starší generace pamatují,“ prohlásil Jirovský a na závěr popřál všem chovatelům, který v Brně vystavují, náležité ocenění jejich práce.

Za pořadatele výstavy pozdravili všechny účastníky slavnostního zahájení generální ředitel společnosti Veletrhy Brno Jiří Kuliš a předseda představenstva akciové společnosti Genoservis Tomáš Truhlář. Ten poděkoval zvláště chovatelům, kteří se výstavy účastní v hojném počtu a díky nimž se v Brně sešla naprosto unikátní kolekce hospodářských zvířat. Mezi hosty slavnostního zahájení nechyběly ani zahraniční delegace vedené představiteli agrárních komor a ministerstev zemědělství z Maďarska, Polska, Slovenska, Srbska a republiky Baškortostán Ruské federace.

V průběhu zahájení byly uděleny Zlaté medaile nejlepším exponátům výstavy a závěr patřil krátké prezentaci časopisu Náš chov, který letos slaví výročí 70 let od svého vzniku.

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště