Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
24.-28.4. 2012

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu

Předběžná závěrečná zpráva veletrhu MOBITEX

 

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX se konal souběžně se Stavebními veletrhy Brno. Opět po roce byl místem, kde se uvádí na trh novinky ze světa nábytku a vybavení interiéru. Veletrhu se zúčastnilo 809 vystavovatelů z 19 zemí světa, a prohlédlo si je na 60.000 návštěvníků z 31 zemí světa, i přesto, že se letos neprezentoval obor stavebních strojů. Přes 70 % návštěvníků plánuje v následujícím roce rekonstrukci či stavbu rodinného domu, nebo změnu ve vybavení interiéru.

MOBITEX – místo pro inspiraci a bezplatné poradenství
Mezinárodní veletrh nábytku  a interiérového designu MOBITEX přinesl tradiční soustředěnou prezentaci nábytku a vybavení interiéru. Přední čeští výrobci kvalitního nábytku představili aktuální novinky a trendy pro letošní sezonu. Nabídku vystavovatelů doplnily zajímavé projekty na podporu designu, nezávislá odborná poradenská centra pro oblast výběru kvalitního českého nábytku. Nesmíme opomenout ani projekt Inspirativní interiéry, který představoval inspiraci pro práci s interiérem a nábytkem vystavovatelů.

Inspirace z veletrhu MOBITEX
Letošní specialitou byl projekt Inspirativní interiéry, který představoval reálnou ukázku toho, jak je možné pracovat nejen s prostorem, ale především s jednotlivými exponáty vystavujících firem. Jednotlivé expozice, které byly plně vybaveny nábytkem, představovaly například vybavený obývací pokoj, ložnici nebo kuchyně. Můžete se těšit a načerpat inspiraci například od těchto firem: Hon, Hanák nábytek, Jech CZ, Jelínek - výroba nábytku, Schmidt kuchyně, H – interiér, Alnus, Klvaňa, B.M.B. Ždánice nebo Nadop.

Žhavé novinky ze světa designu
Zcela nový Projekt NEW DESIGN představoval unikátní platformu pro prezentaci novinek z oblasti designu na českém trhu. Za všechny prezentované firmy můžeme jmenovat například společnost Franke, GAZEL, HANÁK NÁBYTEK, HON, RIM, nebo společnost TRACHEA. Z dalších projektů na podporu designu jmenujme tradiční soutěžní přehlídku GRAND PRIX MOBITEX, která se koná v sekcích vystavovatel a student.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE GRAND PRIX MOBITEX – sekce vystavovatel
GRAND PRIX MOBITEX je tradiční soutěží, která hodnotí exponáty v kategoriích progresivní design a progresivní technologie. V kategorii progresivní design se na prvním místě umístila firma
Hanák nábytek, s exponátem HDeco, která představuje ucelený soubor interiérových prvků s excelentním tvarovým řešením a prvotřídním řemeslným zpracováním. Na druhém RIM INTERIORS s exponátem RIM- PLAY&WORK CONCEPT, který představuje svěží řešení studentského pracovního stolu s vynikajícími detaily a zajímavou aplikací grafiky. Na třetím místě se umístil dAra interiér, s exponátem originálně řešeného topného tělesa survivors calidus výrobce TRIVERO RADIATORS. V kategorii  progresivní materiál/technologie získal první místo firma  Vespera, s křeslem Hespera za využití unikátní technologie 3D ohýbání dýhy ve výrobě nábytku. Druhé místo získal Hanák nábytek za dveře do interiéru PARIS, konkrétně pak za progresivní uplatnění dýh pro výrobu interiérových dveří a zárubní. Třetí místo získala firma Nadop za dveře Hawa - CONSEPTA za uplatnění praktického systému zásuvných dveří v kuchyňském nábytku. Zvláštní ocenění za vynikající koncept firmy a komplexnost výrobního programu pro firmu Hanák nábytek.

VÝSLEDKY SOUTĚŽE GRAND PRIX MOBITEX – sekce student
Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže GRAND PRIX MOBITX 2012 – studentská sekce – se uskutečnilo v první den Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX v Brně v pavilonu G1. Do soutěže bylo přihlášeno 62 autorů ze šesti odborných škol. Vítězem GRAND PRIX MOBITEX 2012 se stal exponát Dining armchair Tamashii, jehož autorkou je Anna Štěpánková. Komise ocenila inovativní využití tradiční technologie. Druhé místo obdržel věšák Barborka. Autory designu je Hana Culková z Mendlovy univerzity v Brně, Ústav nábytku, designu a bydlení. Komise ohodnotila netradiční design věšáku s výrazným tvarovým řešením. Třetí ocenění si z veletrhu odváží Veronika Chomičová z Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem za projekt Sypátka – ochucovadla Dumbbell. Komise ohodnotila tvarové provedení v tradičním materiálu. Vzhledem k tomu, že letos byla kvalita studentských prací na velmi vysoké úrovni, rozhodla se komise udělit navíc jednu zvláštní cenu. Získal ji čalouněný sedací prvek Lusk, autorkou designu je Radka Šrámková z Mendlovy univerzity v Brně, Ústav nábytku, designu a bydlení. Komise ocenila hravý koncept sedacích prvků v textilním obalu.

Největší plazmový komerční televizor na světě
Na stánku STUDIA JASYKO byl k vidění největší plazmový televizor na světě s úhlopříčkou 386 centimetrů. Tento komerční Panasonic TH-152UX1 je určen pro domácí kino. Součástí prezentovaného domácího kina jsou i reprosoustavy B&W 800 Diamond s diamantovými výškovými reproduktory, zesilovače Classe a řídící systém pro inteligentní domy Crestron. Cena této televize činí 15 milionů korun a stojanu 1 milion korun.

Dobrá rada nad zlato – u nás zdarma
Jedině se Stavebními veletrhy Brno a veletrhem MOBITEX měli návštěvníci možnost postavit celý dům včetně vybavení pod vedením zkušených nezávislých odborníků. Poradenství bylo poskytováno zcela zdarma ve  všech oblastech stavebnictví, technického zařízení budov a vybavení interiéru. Nejčastější dotazy se týkaly výběru vhodných stavebních materiálů, technologických postupů, úspor nejenom peníze, ale i energií. Stranou zájmu nestál ani výběr vhodné barvy či vybavení interiéru. Letošní novinkou bylo poradenské centrum Sdružení obrany spotřebitelů Jihomoravského kraje.


Řekli o veletrzích:

Ing. Martin Čudka, president Asociace českých nábytkářů:
Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu MOBITEX přinesl důstojnou prezentaci již  zavedených firem. Kromě toho nabídl prostor i pro presentaci začínajícím projektům, podpořil studentské práce a představil mnoho zajímavých designových novinek. Synergie zavedeného s experimentálním nabízí recept na démonizovanou krizi. Současnost je především dobou boření mýtů o tom, že levnější je výhodnější.

Ing. Radek Brychta, předseda Klastru českých nábytkářů:
Veletrh MOBITEX podle mne patří k českému nábytkářskému průmyslu. Je to vidět i z toho důvodu, že na něm vystavuje řada členů jak Klastru českých nábytkářů, tak Asociace českých nábytkářů a je vidět, že se do Brna opět vracejí. Členové našeho klastru především oceňují změnu koncepce veletrhu, která byla zahájena před třemi lety, je to spolu se stavebním veletrhem šťastná varianta. Budeme veletrh MOBITEX i nadále podporovat tak, jako doteď.  

Ing. Helena Prokopová, cechmistr Cechu čalouníků a dekoratérů:
Odborníci z  Cechu čalouníků a dekoratérů na veletrhu MOBITEX 2012 poskytovali bezplatné poradenství pro výběr vhodného sedacího a lehacího nábytku, představili jsme také novinky čalounění i dekorací. Naše poradenské centrum navštívilo velké množství návštěvníků, které jsme posléze naváděli na expozice dalších vystavovatelů.

Ing. Stanislav Hanák, majitel Hanák nábytek, a.s.:
Na veletrh MOBITEX jsme přišli proto, abychom se ukázali s celým uzavřeným sortimentem, protože jsme výrobci celých interiérů, nikoli jen kuchyní, tak jak jsme stále v podvědomí zákazníků. Rozvinuli jsme výrobu na obývací pokoje, šatní systémy a interiérové dveře. Veletrh má vysokou úroveň a my jsme byli spokojeni, v naší expozici bylo po celý konání veletrhu plno. Získali jsme tu tři ocenění za naše produkty, včetně ocenění za design.

Ing. Arch. Karel Nedbal, NADOP:
Pro naši firmu veletrh dopadl velmi dobře, vystavovali jsme spoustu novinek, například zajímavá kování, nové materiály, nové trendy v barvách, osvětleních atd. Proto je část naší expozice v nadstandardním provedení – laky dýhy, umělé kameny. Druhá část je pak věnovaná levnějším provedení. Tento systém se nám na letošním MOBITEXu osvědčil. O celou expozici byl velký zájem. Jsme rádi, že vystavujeme společně se Stavebními veletrhy Brno a příštího ročníku se samozřejmě opět zúčastníme. Letos jsme zaznamenali úspěch v soutěži, získali jsme ocenění GRAND PRIX MOBITEX.

Michal Jakubec, Jasyko:
Veletrh MOBITEX hodnotím velmi pozitivně, návštěvnost v naší expozici byla velká, vydařilo se i počasí. Společně s PR oddělením veletrhu jsme si zajistili správnou skupinu návštěvníků. Z hlediska obchodního veletrh vyhodnotíme až po několika týdnech, neboť produkty, které nabízíme, jsou velmi drahé. Ale získali jsme na veletrhu několik vážných zájemců na špičkové produkty. Příští rok opět přijedeme na veletrh s technickými novinkami, které přilákají řadu nových zákazníků, po zkušenostech z letošního roku zřejmě uděláme expozici ve  větším rozsahu.

Ing. Radek Štencl, výrobní ředitel, BMB, spol. s r.o.:
Prohlédl jsem si celý pavilon G1, jsou zde umístěny krásné expozice. Návštěvníci naši expozici hodnotili pozitivně, organizace veletrhu je také velmi dobrá. Vyhodnocení po obchodní stránce provedeme až v dalších měsících. S účastí i návštěvností jsme však byli spokojeni.

Jaroslav Frantál, obchodní ředitel, BOHM – Jitona a.s.:
Expozice jsou umístěny v pěkném pavilonu G. Naše expozice inspirovala návštěvníky, ptali se nás na novinky, ptali se nás na moderní materiály používané pro interiéry. S účastí na veletrhu jsme byli spokojeni.

René Cígler, zástupce pro Českou a Slovenskou republiku, Kuchyně Schmidt:
Na výstavišti jsme prezentovali kvalitní kuchyně. S úrovní veletrhu jsme byli spokojeni, získali jsme řadu nových kontaktů. Samozřejmě jsme se v tomto pěkném prostředí setkali se svými obchodními klienty. MOBITEXu se účastníme pravidelně a plánujeme, že se budeme zúčastníme i příštího ročníku.

MOBITEX 2012

Vybíráme z firem

 

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště