Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
24.-28.4. 2012

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu

Grand prix Mobitex rozdalo ceny za design, materiály i technologie

 

V soutěži Grand prix Mobitex zabodoval návrat k Art decu i 3D ohýbaná dýha
O ceny Grand prix Mobitex bojoval moderní pracovní stůl i tradiční dveře s intarzií

Mezinárodní veletrh Mobitex už zná své vítěze v kategoriích progresivního designu, materiálu a technologií. Dvě z celkových šesti ocenění získala společnost Hanák nábytek. Mezi vítězné veletržní exponáty patří například studentský pracovní stůl, luxusní dveře z kořenovice nebo křeslo Vespera s revolučním způsobem ohýbání dýhy.

„Používáme technologii 3D ohýbané dýhy, což je poměrně mladá technologie,“ vysvětluje jednatel firmy Vespera Robert Hybský, a dodává: „Klasické ohýbání překližky ve 2D už problém není, ale když přidáte další směr, tak se dřevo trhá. Jde tedy o to, aby dýha při ohýbání nepopraskala. Proto se nařezává speciálními noži, aby pnutí vydržela.“ Za tento netradiční technologický přístup získalo křeslo Vespera první místo v kategorii Progresivní materiál a technologie. Tentýž model byl už dříve Asociací českých nábytkářů oceněn jako Nábytek roku 2012. Návrh křesla pak pochází od předního českého designéra a architekta Jiřího Pelcla.
Na druhém místě se umístily luxusní dveře do interiéru z produkce Hanák nábytek, jejichž kouzlo tkví v návratu k hodnotné dýze, konkrétně kořenovici, a to v provedení vysokého lesku. Model Paris v sobě snoubí kvalitní dřevo s technikou intarzie. „Chtěli jsme ukázat kvalitní dveře, jak se vyráběly dřív. Většina zákazníků má dnes ale dveře spojené s jednoduchými řešeními pomocí fólií nebo lamin,“ komentuje situaci na trhu Lukáš Vaněk, designér společnosti Hanák.
Třetí příčku obsadily taktéž dveře, tentokrát z produkce firmy Nadop, která se zaměřila na praktický systém zásuvných dveří u kuchyňského nábytku.
Art deco i moderní grafika

Kategorie Progresivní design hodnotí především vzhled exponátů. Také tady zabodovala společnost Hanák. Jejich soubor interiérového nábytku má moderní vzhled, vhodný především do současné dynamické architektury. Zároveň však odkazuje na tradici nábytku z dob první republiky. „Inspirace vychází z 30. let, z období Art deca, protože i historie naší firmy sahá až do 30. let,“ doplňuje Vaněk. Kolekce HDeco sestává z lenošky, dvou solitérů, jídelního stolu i konferenčního stolku. Odborná porota si povšimla především originální kombinace materiálů, jež vychází z automobilového průmyslu. Například u solitérů vytváří lakovaný povrch ve vysokém lesku dojem studené plochy. Naopak kůže ve vnitřním čalounění dodává pocit příjemně hřejivého prostoru.
Druhým oceněným exponátem za design se stal studentský pracovní stůl od firmy RIM. Tato novinka v oblasti kancelářského nábytku navazuje na dlouhou tradici výroby kancelářských židlí a křesel z produkce společnosti RIM. „Tyto stoly jsou startovacím projektem RIM Interiors, protože byly vyrobeny teprve dva dny před zahájením veletrhu,“ upřesňuje sales manager Jakub Mrkvička. Svěží pojetí pracovního stolu s aplikací grafiky vzniklo díky návrhu společnosti Element Design. Teď už stojí firma RIM jen před úkolem přizpůsobit cenu pro širší trh. „Ohlasy jsou zatím velmi pozitivní, takže uvidíme zda nakonec neuděláme ze zakázkové výroby sériovou,“ říká s úsměvem Mrkvička.
Třetí místo si za netradiční řešení topného tělesa odnesla společnost DARA interier, která se specializuje na koupelny, a na brněnském Mobitexu zastupovala firmu Trivero Radiators, jež je výrobcem vítězného radiátoru Survivors Calidus.
Každoroční ocenění v soutěži Grand prix Mobitex uděluje odborná komise, která hodnotí současnou komerční tvorbu v oblasti nábytku.
 

MOBITEX 2012

Vybíráme z firem

 

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště