Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
24.-28.4. 2012

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu

Výsledky soutěže GRAND PRIX MOBITEX 2012 - sekce student

 

1. místo
Exponát: Dining armchair Tamashii
Autor: Anna Štěpánková
Hodnocení: Komise ocenila inovativní využití tradiční technologie.

 

2. místo
Exponát: věšák Barborka
Autoři:  Hana Culková z Mendlovy univerzity v Brně, Ústav nábytku, designu a bydlení.
Hodnocení: Komise ohodnotila netradiční design věšáku s výrazným tvarovým řešením.

 

3. místo
Exponát: projekt Sypátka – ochucovadla Dumbbell
Autor: Veronika Chomičová z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem
Hodnocení: Komise ohodnotila tvarové provedení v tradičním materiálu.

 

Zvláštní cena:
Exponát: čalouněný sedací prvek Lusk
Autor:   Radka Šrámková z Mendlovy univerzity v Brně, Ústav nábytku, designu a bydlení
Hodnocení: Komise ocenila hravý koncept sedacích prvků v textilním obalu.


Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže GRAND PRIX MOBITEX 2012 – studentská sekce – se uskutečnilo v první den Mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX v Brně v pavilonu G1. Vyhlašovatelem a organizátorem soutěže byla akciová společnost Veletrhy Brno. Hodnocení exponátů prováděla odborná komise složená ze zástupců všech důležitých institucí působících v daném oboru. Návštěvníci mohli shlédnout nominované projekty na galerii pavilonu G1.

Do soutěže bylo přihlášeno 62 autorů ze šesti odborných škol. Vítězem GRAND PRIX MOBITEX 2012 se stal exponát Dining armchair Tamashii, jehož autorkou je Anna Štěpánková. Komise ocenila inovativní využití tradiční technologie. Druhé místo obdržel věšák Barborka. Autory designu je Hana Culková z Mendlovy univerzity v Brně, Ústav nábytku, designu a bydlení. Komise ohodnotila netradiční design věšáku s výrazným tvarovým řešením. Třetí ocenění si z veletrhu odváží Veronika Chomičová z Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem za projekt Sypátka – ochucovadla Dumbbell. Komise ohodnotila tvarové provedení v tradičním materiálu.

Vzhledem k tomu, že letos byla kvalita studentských prací na velmi vysoké úrovni, rozhodla se komise udělit navíc jednu zvláštní cenu. Získal ji čalouněný sedací prvek Lusk, autorkou designu je Radka Šrámková z Mendlovy univerzity v Brně, Ústav nábytku, designu a bydlení. Komise ocenila hravý koncept sedacích prvků v textilním obalu.

V soutěži GRAND PRIX MOBITEX jsou každoročně oceňovány nejlepší z prací vystavených na veletrhu MOBITEX. Ceny jsou udělovány výrobkům v kategoriích „progresívní design“ a „progresivní technologie“ také studentským návrhům. Letošním mottem bylo  příroda jako zdroj inspirace. Školy a studenti mohli prezentovat návrhy z oblasti nábytku a bytových doplňků: výrobky, prototypy a modely. Předložené návrhy musely splňovat kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti. Letos se projevil stoupající zájem mladých tvůrců o možnost prezentace v rámci veletrhu s dlouholetou tradicí.

Školy, které poslaly přihlášky do letošního ročníku soutěže, pravidelně vystavovaly na veletrhu MOBITEX v předchozích letech a jsou mnohaletými účastníky soutěže GRAND PRIX MOBITEX. K nejvěrnějším patří bezesporu brněnská Mendelova univerzita, Univerzita Hradec Králové, zlínská Univerzita T. Bati nebo Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, tedy vysoké školy, které v minulosti získaly v Brně mnohá ocenění. Každoročně však přijíždějí představit nejnovější práce svých studentů také střední školy: kolekce bratislavské Školy úžitkového výtvarnictva Josefa Vydru či pražské Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel vždy překvapí nápady a originalitou a především dokonalostí řemeslného provedení.

V letošní kolekci studentských prací je méně nábytku než v předchozím období, převažují doplňky –svítidla, práce z porcelánu, keramiky, mramoru, skla, textilu i dalších materiálů. Celkově však vystavený soubor ukazuje velmi dobrou úroveň tvorby mladých českých a slovenských designérů. Studentské práce přihlášené do letošního ročníku soutěže GRAND PRIX MOBITEX dokládají znalost řemesla, schopnost dát tradičnímu materiálu nové využití, pracovat s tradičními i novými technologiemi i záměr podílet se na projektech širšího společenského významu.

Přehled všech přihlášených studentských prací naleznete zde.

MOBITEX 2012

Vybíráme z firem

 

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště