Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

MOBITEX
24.-28.4. 2012

Mezinárodní veletrh nábytku a interiérového designu

GRAND PRIX MOBITEX 2012 – sekce STUDENT

 

V soutěži Grand Prix Mobitex jsou každoročně oceňovány nejlepší z prací vystavených na veletrhu MOBITEX. Ceny jsou udělovány výrobkům v kategoriích „progresívní design“ a „progresívní technologie“ a také studentským návrhům. Studenti a mladí designéři mohou do soutěže Grand Prix Mobitex přihlásit své návrhy z posledního období, pokud splňují podmínky soutěže.

Motto soutěže: příroda jako zdroj inspirace

Zadání: Školy a studenti mohou prezentovat návrhy z oblasti nábytku a bytových doplňků: výrobky, prototypy a modely. Předložené návrhy musí splňovat kritérium originality, kreativity, progresivity, nekonvenčnosti a funkčnosti.

V letošním roce se do soutěže přihlásilo 6 škol s celkem 64 pracemi.  Vysoký počet vystavujících signalizoval už loni stoupající zájem mladých tvůrců o možnost prezentace v rámci veletrhu s dlouholetou tradicí. Vysoká kvalita předložených prací vedla už tehdy, stejně jako letos, komisi k rozhodnutí ukázat větší kolekci, než bylo původně plánováno.

Školy, které poslaly přihlášky do letošního ročníku soutěže, pravidelně vystavovaly na veletrhu MOBITEX v předchozích letech a jsou mnohaletými účastníky soutěže Grand Prix Mobitex (či dříve projektu Designstory). K nejvěrnějším patří bezesporu brněnská Mendelova univerzita, Univerzita Hradec Králové, zlínská Univerzita T. Bati nebo Univerzita J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, tedy vysoké školy, které v minulosti získaly v Brně mnohá ocenění. Každoročně však přijíždějí představit nejnovější práce svých studentů také střední školy: kolekce bratislavské Školy úžitkového výtvarnictva Josefa Vydru či pražské Vyšší odborné školy textilních řemesel a Střední umělecké školy textilních řemesel vždy překvapí nápady a originalitou a především dokonalostí řemeslného provedení.

V letošní kolekci studentských prací je méně nábytku než v předchozím období, převažují doplňky –svítidla, práce z porcelánu, keramiky, mramoru, skla, textilu i dalších materiálů. Celkově však vystavený soubor ukazuje velmi dobrou úroveň tvorby mladých českých a slovenských designérů. Studenti Mendelovy univerzity představí výsledky ročníkových prací na téma věšák, příklad konstrukčně zajímavých nábytkových kusů i originální solitér a také soudobé návrhy dekorů na nábytková dvířka. Královéhradecká univerzita je zastoupena jedním dílem – předělovou stěnou do ložnice z vrstvené impregnované tkaniny, autorským experimentem odkazujícím způsobem perforace k tradiční krajce. Ateliér Keramiky ústecké UJEP prezentuje široké možnosti práce s porcelánem od tradičních poloh po konceptuální tvorbu a v rámci těchto hranic vystavuje předměty pro stolování, porcelánový flah disk ve tvaru letadélka nebo skleničku – žárovku. Také zlínská škola se může v rámci ateliéru zaměřeného na průmyslový design pyšnit širokým záběrem činnosti: důmyslná závěsná svítidla, skleněná nápojová sada jako čtyřlístek, technologicky zajímavá židle a misky z dýhy. Pražská škola textilních řemesel dokumentuje svoji snahu o udržení tradičních řemesel (v tomto případě o oživení tradice zpracování košíkářských materiálů) výběrem trojdílného sezení zhotoveného z plexiskla a pedigu. Jediný zástupce slovenských škol se rozhodl pro velkorysou prezentaci pěti oddělení: vedle dřevěných dětských hraček jsou vystaveny i řemeslně zdařilé práce z mramoru, keramiky, textilu.

Studentské práce přihlášené do letošního ročníku soutěže Grand Prix Mobitex dokládají znalost řemesla, schopnost dát tradičnímu materiálu nové využití, pracovat s tradičními i novými technologiemi i záměr podílet se na projektech širšího společenského významu.

Celkový počet přihlášených: 6 škol + 62 autorů
Celkový počet škol a autorů nominovaných: 6 škol + 53 autorů
Celkový počet vystavených exponátů:  55

Přehled vystavujících škol a studentů naleznete zde.

 

MOBITEX 2012

Vybíráme z firem

 

Mohlo by vás zajímat

Fotogalerie

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště