Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

STRAŽAN představuje v Brně dvě světové premiéry

 

Dvě světové premiéry prezentuje na veletrhu IDET slovenská firma STRAŽAN s.r.o. Jde o terénní sanitní vozidlo Mash a speciální cisternové vozidlo na čistění a přepravu vody.

Nová vojenská sanitka představuje speciální vozidlo na přepravu raněných. Je určena pro použití v ozbrojených silách případně na dovoz raněných v civilním sektoru, a to zvlášť při živelných pohromách, přírodních katastrofách apod. Skříňová nástavba vozidla je umístěna na podvozku Mercedes-Benz G 280 CDI. Řešena je tak, aby zabezpečovala potřebnou tepelnou a zvukovou izolaci a je vybavena filtroventilací, klimatizací a topením. Vozidlo z venku připomíná obytný automobil – karavan. Pohání jej dieselový vidlicový šestiválcový motor s výkonem 135 kW. Celkové rozměry sanitky jsou 5 665 x 2110 mm a výška 2 715 mm. Celková hmotnost činí 4300 kg. Konstruktéři ji navrhli z tenkostěnných ocelových profilů, výplň stěn tvoří PU pěna. Kabina vozidla je hermetizovaná a na zabezpečení požadované teploty slouží teplovodní rozvod od motoru a klimatizace.

Důležitou součástí systému je elektricky poháněné filtroventilační zařízení, které umožňuje překonávat zamořený prostor – bez výměny filtru asi dvě hodiny. „Nástavba je vybavena vlastním zdrojem elektrické energie, který dodává napětí 12 V pro zdravotnickou výbavu a osvětlení. Vozidlo je osazeno celkem čtyřmi akumulátory,“ řekla Ing. Lujza Hercegová z obchodního oddělení firmy STRAŽAN.

Ve vnitřním prostoru nástavby lze přepravovat tři až čtyři raněné, a to v závislosti konfigurace míst na ležení či sezení a jednoho lékaře. „Jeden zraněný může ležet na tzv. akutním lůžku s vlastním podvozkem. V případě nouzového stavu lze umístit další polní nosítko na podlaze, čímž se zvýší počet ležících na čtyři,“ upřesnila Hercegová. Výbavu doplňují mj. přístroje na umělou ventilaci plic, defibrilátor, elektrická odsávačka s regulátorem podtlaku a přístroj na podávání léků. Nechybí různé vybavení například na uložení batohu, zdravotnických vaků, termoboxů apod. Na stropě nástavby jsou kromě osvětlení držadla pro lékaře a úchyty na infuze, láhve a vaky. Zařízení má i nouzový východ ve střešním poklopu. Sanitka je v současnosti ve vojenských zkouškách.

Další novinkou v expozici je vozidlo Mercedes-Benz Zetros 2733 s nástavbou, která slouží  pro úpravu vody na pitnou, ale i pro dopravu hasicí látky a dalších prostředků do krizových oblastí. Jde o první speciální aplikaci na světě postavenou na trojnápravovém podvozku 6x6 BM 949.066 typové a konstrukční řady Zetros z automobilky Mercedes-Benz. Je možné jej využít jako speciální cisternový automobil, především na hašení lesních požárů. Možno jej vybavit speciální technologií Perfector-E z dílny holandské společnosti NORIT, která umožňuje čištění vody na bázi ultrafiltrační membránové technologie. Ta představuje ve své kategorii světovou špičku.

 „Systém má produkci upravené vody 300 litrů za hodinu, nádrž na vodu s kapacitou 8000 litrů a 200 litrovou na hasicí pěnu. Toto vozidlo lze přepravovat letadlem Herkules C 130. Jeho vývoj trval ve Stražanu rok a představitelé firmy doufají, že jich budou vyrábět 150 kusů ročně,“ uvedl Ing. Gabriel Michlian, jednatel Aqua solutions. Právě na veletrhu IDET získávají první kontakty s potenciálním zákazníky. STRAŽAN se věnuje výrobě speciálních vozidel pro hasiče a záchranné sbory, policii a vojsko. Ty jsou určeny do extremních podmínek a situací, kdy se rozhoduje o životě a smrti člověka.

IDET 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště