Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Mezinárodní vědecká konference CATE 2011 pro armádu i civilisty

 

Nosný pilíř odborného doprovodného programu Mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET, který byl zahájen dnes na brněnském výstavišti, tvoří vědecká konference CATE (Community – Army – Technology – Enviroment). Ve dnech 10. až 13. května se v jejím rámci uskuteční pět mezinárodních konferencí. Prestižní akce se účastní na 250 armádních specialistů a vědců, pedagogů vysokých škol, představitelů státní správy a zástupců obranného průmyslu.

Mezinárodní vědeckou konferenci CATE 2011 tvoří mezinárodní konference o vojenských technologiích, distanční vzdělávání, simulace a komunikace, bezpečnost a ochrana utajovaných informací, armáda a znalostní společnost a bezpečnostní management a společnost. CATE 2011 je otevřena jak členským zemím NATO, tak i partnerským zemím. „Tyto  specializované akce, na kterých se setkávají k rozpravě domácí a zahraniční odborníci, je pevnou součástí systému vědeckých konferencí pořádaných v Armádě České republiky a proto nad jejími dílčími částmi přebírají pravidelně záštitu vedoucí funkcionáři resortu obrany. Vysokou odbornou úroveň konference garantuje Univerzita obrany v Brně,“ uvedl prof. RNDr. Jan Kohout, CSc., proděkan pro vědeckou činnost Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany.

Jednu ze sekcí na konferenci tvoří Letecká a raketová technika, která se zabývá novými technologiemi v oblasti konstrukce letadel, raketových či aerodynamických systémů. „Specialisté se zaměřili i na zjišťování rizikových částí letadel při jejich zatížení v boji. Jde o odstřelování letounů například z dělostřeleckých zbraní nebo raketami. Příspěvky byly věnovány také životnosti bojových letadel i následnými opravami této techniky. I pro civilní sektor je důležité zjišťování vlivu a možnosti vzniku námrazy na křídlech,“ řekl prof. ing. Pavel Konečný, CSc. z Katedry letecké a raketové techniky Univerzity obrany.

Podotkl, že zatím ČR patří mezi země, které vyrábějí bojové letouny. Naše letecká technika a letouny jsou relativně na vysoké úrovni, i když z této slávy trochu ustupujeme. „Prozatím máme naše bitevníky, kterými jsme schopni zásobovat českou armádu. I v Česku se neustále projevuje vývoj nových technologií, především v oblasti používaných materiálů. Právě ty jsou  velmi významné pro rozvoj letounů, čím lehčí materiál, tím může být jejich konstrukce formována trochu jinak. Letoun je pak schopen plnit zcela nové, dříve nemožné požadavky. Jde  především o kompozitní materiály, dále slinuté materiály, které dříve nebylo možné vyrobit,“ vysvětlil profesor.

Univerzita obrany spolupracuje s řadou tuzemských výrobců materiálů i s ústavy, které se zabývají leteckou technikou. Významně se také podílí na zjišťování zranitelnosti bojových letounů, což není příliš ve světě obvyklé.  Jde o různé útoky ze země i ze vzduchu.

Fakulta vojenských technologií poskytuje vysokoškolské vzdělání vojenským i civilním studentům v technických oborech. Nosným programem jsou mimo jiné zbraně a munice, ženijní technologie, letecká a raketová technika, elektronické systémy apod. Univerzita obrany je jediná vojenská vysoká škola v ČR, která vzdělává vojenské profesionály pro potřeby Armády ČR a civilní studenty ve prospěch bezpečnostního systému státu a obranného průmyslu.

IDET 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště