Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Bílá kniha ukázala cesty k úsporám

Resort obrany musí šetřit a v zájmu dlouhodobé stabilizace rozpočtu omezit investice do vojenských schopností, jejichž rozvoj není nezbytný. To je jeden ze závěrů Bílé knihy o obraně jako důležitého koncepčního materiálu, který bude určovat vizi a směřování Armády ČR v nejbližší budoucnosti. Obsah dokumentu byl poprvé oficiálně prezentován na veletrhu IDET, kde jej odborné veřejnosti představil první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý spolu s náčelníkem generálního štábu Armády ČR Vlastimilem Pickem.

Bílá kniha mj. konstatuje, že předpokládaný rozpočtový rámec umožní zachovat všechny dosud existující schopnosti ozbrojených sil pouze do konce životnosti jejich materiální podpory. Zároveň rozděluje vojenské schopnosti do čtyř prioritních úrovní od zcela nezbytných až po doplňující. Před plošným krácením prostředků, které by znamenalo oslabení všech schopností a navíc neřešilo finanční problém do budoucna, dávají autoři dokumentu přednost, selektivní redukci. Konkrétně to znamená, že bychom se měli vzdát například raketového komplexu KUB nebo bojových vrtulníků, dále se počítá s omezením bojových vozidel pěchoty a se zrušením nejméně jedné letecké základny. Šetření pravděpodobně postihne také Centrum biologické ochrany, které má v zájmu přežití hledat partnery pro spolufinancování a další rozvoj jak mezi zahraničními spojenci, tak v civilním sektoru. Další úspory má přinést racionalizace civilní i vojenské části ministerstva obrany, zjednodušení armádní řídicí struktury a zejména reforma systému akvizic a kontrol.

Na dokumentu Bílá kniha o obraně se začalo pracovat již koncem léta 2010 a celkem se na jeho přípravě podílelo 150 odborníků z vojenské i civilní sféry, kteří působí jak v resortu obrany tak mimo něj. Materiál využil také expertizy NATO a navázal na předchozí koncepce, přičemž reflektoval změnu zdrojových možností a 20% snížení rozpočtu ministerstva obrany v posledních dvou letech. V nejbližší době se má návrhy Bílé knihy o obraně zabývat česká vláda.

IDET 2011

Vybíráme z firem

 

Fotogalerie

Video

Facebook

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště