Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Embax
28.2. - 2.3. 2012

Mezinárodní veletrh obalů a obalových technologií

Bělorusko má zájem o spolupráci v oblasti potravinářského průmyslu

 

O tom, že mezinárodní veletrhy v Brně poskytují nové příležitosti pro obchodníky a jejich spolupráci také na východních trzích, svědčí i návštěva náměstka ministra zemědělství Běloruské republiky Vasilije Pavlovského. Ten dnes jednal na veletrhu EMBAX s českými firmami, které dodávají zařízení pro potravinářský průmysl.

„Běloruské zemědělství se v posledních letech významně rozvíjí. Vidíme zde velký potenciál a možnost ke spolupráci i vzájemnému obchodu,“ uvedl dnes Vasilij Pavlovskij s tím, že první veletržní den ho čekají jednání s českými firmami a během dalších dní si chce prohlédnout vystavované technologie a novinky. „Doufáme, že zde mnohé dohodneme a naše jednání budou pokračovat konkrétní spoluprací, neboť trh se vyvíjí velmi rychle. Například export běloruské zemědělské produkce, masného a mlékárenského průmyslu, činil v loňském roce čtyři miliardy dolarů, čímž se v oblasti exportu dostal na druhé místo. Vidíme prostor pro spolupráci i proto, aby se naše produkty objevily na českém trhu a naopak,“ uvedl náměstek ministra.

Běloruské mléčné i masné podniky se v posledních letech snaží přeorientovat vývoz na trhy Evropské unie, a to i díky značným dotacím ze strany státu na jejich modernizaci. Bělorusko je zajímavé také z hlediska své orientace na výstavbu živočišných farem, logistických center, je perspektivním obchodním partnerem v oblasti dodávek strojů, zařízení a technologií pro různé obory. „S Běloruskem spolupracujeme mnoho let. Rekonstruovali jsme několik mlýnů v Minsku, v Baranoviči a naše vztahy jsou perfektní,“ říká Ladislav Pék ze společnosti PROKOP INVEST, jeden z pravidelných vystavovatelů na veletrhu EMBAX. „Máme zakázky v Norsku, v Egyptě, Alžíru, ale vzhledem k tomu, že jsme po roce 1989 neopustili naše zastoupení na východě, asi tři čtvrtiny exportu stále představují východní trhy, zejména  působíme v Ruské federaci, Bělorusku, Mongolsku či Kazachstánu.“

Obchodní bilance České republiky s Běloruskem se v posledních letech zvyšuje a podle informací českého ministerstva zahraničí dosáhlo v roce 2010 nového maxima. Vzájemný obrat vrostl o 64,5% na 8,3 mld. Kč. Vývoz se zvýšil o 68,5%, dovoz pak o 53,4%. Bilance zahraničního obchodu vyzněla kladně ve prospěch České republiky s přebytkem 4,2 mld. Kč. Nejen obrat, ale rovněž český export tak zaznamenaly historicky nejlepší výsledky od roku 1993.

EMBAX 2012

Vybíráme z firem

 

Mohlo by vás zajímat

Video - EMBAX

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště