Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Dance Life Expo
nyní jako Life!

Dance Show & Trade Event

TÉMATICKÉ TANCE

 

HOOPING

Hooping je zábavná forma taneční/fitness aktivity, která je velice návyková! Hooping spaluje kolem 400 až 600 kal za hodinu! Bylo prokázáno, že kroužení v pase spaluje stejný počet kalorií, jako například kickboxing! Naše curriculum vás naučí pohybovat obručí na těle nahoru a dolů, čímž budete spalovat energie ještě více! Je to zábavné cvičení, které přináší viditelné výsledky! Připravte se na to, že se stanete úplně zavislým na báječném pocitu ze sebe a svého těla, a to díky hoopingu! Tady jsou některá fakta úžasných vlivů, které má hooping na vaše tělo a mysl:

  • Hooping je cvičení celého těla
  • Při Hoopingu pocítíte jak se pálí kalorie
  • Hooping prospívá vašemu srdci.
  • Zlepšuje stabilitu a flexibilitu vaší páteře.
  • Zlepšuje koordinaci mezi okem a rukou a celkovou motoriku.
  • Faktor "H" Happiness (štěstí)
  • Vhodný i pro seniory
  • Hooping jako meditace
  • Posiluje sebevědomí

Více o hoopingu zde: http://www.hoopgalaxy.com/cs/snippetpage/co-je-hooping


FOLKLORNÍ TANCE

Folklor (z anglického folk lore – lidové znalosti) označuje projevy lidové kultury, které se zachovávají na určitém území po předcích. Folklor může být ať už slovesný (např. vyprávění pohádek, či legend), tak hudební (zpěv určitých písní vztahujících se ke konkrétním dobám např.), dramatický (lidové divadlo), či taneční.


FLAMENCO

Flamenco je hudebně-taneční kultura, jejíž kolébkou i současným centrem je Andalusie na jihu Španělska. Vzniklo mezi cikány, kteří tam v 15. století doputovali z Indie přes Pákistán a Egypt. Proto se ve flamencu vlastní cikánská kultura mísí se španělskou, indickou, židovskou a arabskou.

Dělí se na flamenco jondo (vážné, hluboké), flamenco chico (lehké) a flamenco intermedio (střední) a zahrnuje řadu tanců, počínaje vesnickými Sevillanas přes Alegríu, Buleríu, Tangos, Soléá atd. Hlavními disciplínami jsou zpěv, tanec, hra na kytaru a rytmický doprovod, kterým je míněno tleskání a hra na cajón (čti kachón), což je perkusní nástroj připomínající dřevěnou bednu, na němž hráč sedí obkročmo. Pojem duende, používaný pro nejvyšší extázi ve flamenkovém smyslu, znamená syrový citový prožitek. Týká se především výkonu zpěváka, který se v tradičnějším pojetí pokouší o výkřiky na hranici lidských možností. Až do půli 19. století bylo flamenco pouze součástí životního stylu španělských Gitanos, na profesionální úrovni začali umělci vystupovat až s příchodem romantismu, kdy se zvýšil zájem o exotickou tvář Španělska. Následoval „zlatý věk flamenca“, období kaváren s flamenkovou produkcí vedlo k ničení původního stylu. Proti tomu se postavila skupina španělských intelektuálů v čele se spisovatelem Federikem Garcíou Lorkou a skladatelem Manuelem de Fallou. Ti roku 1922 zorganizovali v Granadě slavnou soutěž ve flamenkovém zpěvu, aby upozornili na umělecké hodnoty ničené kultury.

Nicméně flamenco se k vlastnímu sebeuvědomění postavilo čelem až v padesátých letech. Tehdy akcentovanému důrazu na tradici se pak v sedmdesátých letech vzepřely přední osobnosti nové vlny. Od té doby se flamenco žánrově rozvrstvuje, kombinuje své prvky s popem, rockem, jazzem, brazilskou hudbou, reggae, hip hopem a všemi myslitelnými styly. O mezinárodní popularizaci a následné zakořenění stylu v mnoha zemích světa se nejvíce zasloužili kytarista Paco de Lucia, Camarón de la Isla - zpěvák patřící do nové vlny (přezdívaný pro svůj bolestný výraz „zlomenina duše“), režisér Carlos Saura, jenž natočil filmy s flamenkovou tématikou (Krvavá svatba, Carmen, Čarodějná láska, Flamenco, Salomé, …) či nedávno zesnulý tanečník Antonio Gades. Tanec dnes žije svým vlastním životem díky tisícům lektorek a lektorů po celém světě a stále neutuchajícímu, především ženskému zájmu.

Zdroj: wikipedia


WEST COST SWING

Patří do skupiny swingových tanců, pochází ze západního pobřeží USA , kde vznikl ve 40. letech 20. století. Je to dynamický, živý tanec, který se dříve tančil na swing či blues. V současnosti se ale tančí také na RnB, hiphop či jazz. Je založen na improvizaci a interpretaci hudby. V tomto tanci mají partnerky velkou nezávislost a možnost v rozhodování. Žena tedy pouze přijímá návrhy partnera na určitý pohyb.


EAST COAST SWING

Patří do skupiny swingových tanců, tento tanec se vyvinul z tance Lindy hop ve 40.letech 20. století. Pochází z východního pobřeží. Tento tanec je založen na 6 základních krocích.


AFRICKÉ TANCE

Africký tanec se vztahuje především k tanci subsaharské Africe a Africe, protože čerpá z mnoha kulturních rozdílů v hudebních stylech a pohybech. Tyto tance je třeba vnímat v úzké souvislosti s Africkými hudebními tradicemi a Bantu chápání rytmu. Africký tanec využívá koncept polyrhythm, stejně jako celkovou tělesnou artikulaci, ale mnohé africké jazyky nemají žádné slovo, které by definovalo hudbu.

Tanec učí společenské vzory a hodnoty, které pomáhají lidem v práci, dospívání, jako pochvala nebo kritizování členů společenství při oslavách, festivalech a pohřbech, soutěžích, přednáškách historii, přísloví a poezii. Africké tance jsou velmi participativní a diváci jsou součástí představení. Afrika, kontinent třikrát větší jako Spojené státy, etnicky a kulturně nejrůznorodější na planetě.


KIZOMBA

Původně Angolský tanec, který patří mezi pohybově nenáročné tance, někdy bývá mylně zaměňován se Zoukem. Světlo světa spatřil v 50-60. letech 20.století a je založen na prvcích rumby. Doprovodné písně jsou zpívány v portugalštině a to proto, že Angola byla portugalskou kolonií.


KUDURO

Vznikl na konci 80 let v Sembě, vznikl nový hudební styl batida, díky kterému na začátku 90. let začali mladí lidé vytvářet nové taneční pohyby.Tento tanec je velice podobný dancehallu.


CAPOEIRA

Capoeira je brazilské bojové umění. Jde o komplexní kulturní fenomén, obsahující svébytné bojové umění, připomínající pohybovým stylem tanec s akrobatickými prvky, doprovázené původní hudbou. Kolébkou capoeiry je brazilský stát Bahia, tradičně zemědělská oblast, která je historicky negativně poznamenána masovým dovozem afrických otroků. Capoeira je tradičné považována za jednu z nejvýznamnějších fenoménů původně africké - především pak angolské - kulturní tradice a výsledek následné syntézy africké, původní brazilské a expandované evropské kultury na území Brazílie. Díky procesům globalizace zažívá capoeira mohutnou expanzi takřka do celého světa, kde nabývá zhruba od sedmdesátých let 20. století neobvyklé popularity.


COUNTRY DANCE

V dnešní době jsou pod pojmem country tance chápány tance, které k nám přišly z Ameriky v 1. polovině 20. století. Tyto country tance jsou ovšem směskou kultury irské, anglické, skotské, francouzské a africké. Základem všech country tanců je Morris Dance. Morris Dance je staroanglický rituální tanec, tančený při slavnostních příležitostech.V první polovině 20. století se country tance s velkou slávou vrátily. Průlom znamenal SQUERE DANCE - čtvercové tance, čtverylky, které si oblíbili tanečníci všech věkových skupin.


TWIST

Tanec, který vznikl v 60. letech 20. století v USA, tančí se sólově, partneři se při něm nedrží a stojí naproti sobě. Přesná pravidla nejsou dána, ale skládá se z krouživých pohybů pánve ze strany na stranu, nohy jsou rozkročeny a téměř se nepohybují, váha je přenášena z jedné nohy na druhou, následuje sestup do dřepu, výskok, zatleskání apod. Často se tančí na rock'n'rollové skladby.


CHARLESTON

Název vznikl podle města v Jižní Karolíně, USA, tančil se na ragtime jazz a vznikl v období kolem roku 1903. Poté se stal hlavním tanečním proudem v celých spojených státech a vyvinul se z něj tanec známý Lindy hop. Tanečnice, které tančily Charleston byly nazývány Flappers. Do Evropy Charleston přivezla Josephine Baker, známá svoji banánovou sukní. Charleston se může tančit buď v páru nebo ve skupinách. Tančí se na 8 dob, pohyb levé nohy je doprovázen pohybem pravé ruky a naopak. Ve 20. letech se Charleston v párech tančil naproti sobě, ruce měli opřené o sebe. Ve 40. letech pak partneři stáli vedle sebe, partner držel partnerku v pase, partnerka držela partnera kolem ramen.


SWING

Je rodinou tanců, která se tančí na swingovou hudbu, nejznámější z těchto tanců je Lindy hop, který vzniklý v Harlemu a tančí se dodnes. Jeho vznik se datuje k začátku 20. let 20.století. Do této skupiny tanců patří East Coast Swing, West Coast Swing, Western Swing, Jive a další. Tyto tance vznikaly především v afroamerických komunitách.


LETKIS

Společenský tanec finského původu, je nazývaná také finskou lidovou polkou. V Česku také známí pod názvem Jenka- Letkis.


ČARDÁŠ

Maďarský národní tanec, který se těšil velké oblibě v 19.století, tančí se v páru, začíná fází lassu, což pomalý mužský tanec a následně přechází friska, která je rychlá a tančí se ve 2/4 nebo 4/4 rytmu. Patří mezi velmi náročné tance a na tanečníka jsou kladeny vysoké nároky. Název čardáš vznikl z maďarského slova Csárda, což znamená krčma.


SHIMMY

Tanec, který se tančí ve 4/4 taktu, je založen na krouživém a třasavém pohybu boků a ramen. Byl moderní po 1. světové válce, údajně ovlivnil Elvise Preslyeho. Poprvé ho v divadla na Broadwayi zatančila Mae West.


BOOGIE-WOOGIE

Tento název se používal v Evropě, v USA tento tanec odpovídal spíše East Coast Swingu. Tančí se na rock’n’rollovou hudbu a tento název vznikl především kvůli odlišení se od závodní formy tance Rock’n’roll. Tančí se jak na sportovní tak i na společenské úrovni. Obvyklá kroková variace je šesti-dobá step, step, tri-ple step, tri-ple step, kde tri-ple se tančí jako krok-přísun na jednu dobu přičemž celý trojkrok tri-ple step trvá 2 doby a tančí se synkopicky na rytmus hudby.


LINDY HOP

Lindy hop je párový společenský tanec, který se zrodil spontánně ve zlaté éře swingu ve 30. letech 20. století v newyorském Harlemu. Je charakteristický značnou variabilitou, improvizací a energičností. Je to nejrozšířenější swingový tanec, když někdo řekne, že tančí swing, většinou má na mysli právě lindy hop. Stal se základem či inspirací pro pozdější tance jako jitterbug, shag, balboa, east coast swing, west coast swing, jive, boogie woogie, rock'n'roll a další. Od 80. let, kdy s pomocí původních harlemských tanečníků došlo ke znovuobjevení swingu (zejména ve Švédsku), zájem o lindy hop v autentické podobě celosvětově stále roste. Malá ukázka z r. 1937.

Táňa a Pavel Štursovi jsou brněnští swingoví nadššenci a v posledních pěti letech hlavní hybatelé tanečního swingového dění v Brně. Lindy hop nevnímají jako varietní vystoupení, sport nebo soutěžní disciplínu, ale čistě jako společenskou zábavu, jejímž hlavním kouzlem je legrace a radost z improvizace s jakýmkoliv partnerem na tančírně. Tyto dovednosti vám rádi ozřejmí na svých tanečních lekcích a kursech. Aktuální informace najdete na http://tanaapavel.lindyhop-brno.cz

Taneční styly

Mohlo by Vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Současně také

SPORT Life
10.-12.11. 2017


IN-JOY
10.-12.11. 2017


You2ber Life
xx.11. 2017


Caravaning Brno
09.-12.11. 2017

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště