Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Dance Life Expo
nyní jako Life!

Dance Show & Trade Event

SPOLEČENSKÝ TANEC

 

STANDARDNÍ TANCE

Tyto tance jsou charakterizovány uzavřeným párovým držením. Pro čtyři je typický švihový pohyb. Pouze tango není švihový tanec. Pánové mají na sobě fraky (příp. vesty), dámy dlouhé šaty. Největší vývoj zaznamenaly během 30. let 20. století, kdy začaly vznikat základní popisy figur a technik, které se používají do současnosti. Současný standardní styl se vyznačuje dravostí, obdivem ke kráse, romantičnosti a citovým prožitím hudby a pohybu. Mezi soutěžní standardní tance patří waltz, tango, valčík, slowfox (neboli slowfoxtrot) a quickstep.

FOXTROT

Foxtrot je standardní tanec středně rychlý tancovaný ve čtyřčtvrťovém taktu. Název foxtrotu je odvozen od jména jeho objevitele, kterým byl herec Harry Fox. Foxtrot je poměrně jednoduchým tancem, který vychází z přirozené chůze a proto je vhodný pro základní výuku standardních tanců. Foxtrot je základem pro slowfox (slowfoxtrot) a quickstep. V tanečních kurzech se většinou díky obtížnosti slowfox a ani quickstep nevyučují a jsou nahrazovány jednodušším a univerzálnějším foxtrotem.


QUICKSTEP

Quickstep je rychlejší standardní tanec hraný ve čtyřčtvrťovém taktu. Quickstep pohybově vychází z foxtrotu a je také někdy nazýván rychlý foxtrot. Jedná se o veselý a hravý tanec při kterém by se měl taneční pár bavit. V tanečních kurzech se většinou quickstep nevyučuje a je nahrazován pomalejší variantou, tedy foxtrotem.


SLOWFOX

Slowfox je nejpomalejší standardní tanec a tancuje se ve čtyřčtvrťovém taktu. Slowfox je velice elegantní postupový tanec, při kterém je třeba dbát na jemnost a ladnost pohybu, která má vyjadřovat charakter slowfoxové hudby. Slowfox je považován za nejtěžší společenský tanec a proto většinou nebývá vyučován v základních tanečních kurzech.


WALTZ

Waltz je tříčtvrťový pomalejší standardní tanec, který má určitou podobnost s valčíkem, přestože pohyb ve valčíku a waltzu je rozdílný. Waltz je tanec romantický, poklidný a svým charakteristickým pohybem nahoru a dolu dělá dojem plutí na vlnách.


VALČÍK

Valčík je nejrychlejší standardní tanec ve tříčtvrťovém taktu. Valčík je elegantní tanec, který nemá ve svém "repertoáru", díky své rychlosti příliš mnoho variací. Valčík je tanec, který se tančí v poměrně těsném držení a v době, kdy přišel na taneční parket díky tomuto držení, vzbuzoval velké pobouření. Je to tanec, který pochází z rakouských a německých lidových tanců.


TANGO (SPOLEČENSKÉ)

Tango je standardní tanec tancovaný ve čtyřosminovém či dvoučtvrťovém taktu. Tango někdy také nazývané argentinské není jako jediný standardní tanec tancem švihovým. Z tohoto důvodu se značně odlišuje postavením, nášlapy, technikou pohybu. Tango je oproti ostatním standardním tancům více výrazovým tancem, čímž se značně blíží tancům latinskoamerickým. V základních tanečních kurzech se většinou vyučuje pouze tzv. společenské tango, které je podobné pomalému foxtrotu. Tzv. argentinské tango s odlišným držením a technikou pohybu se většinou vyučuje až ve speciálních tanečních kurzech.


LATINSKOAMERICKÉ TANCE

SAMBA

Je tanec pocházející z Brazílie, který se objevil v Evropě v první polovině 20-tých let (1923-25). Tehdejší samba byla charakterizována krátkými trhavými pohyby a skladby se hrály v 2/4 ale i 4/4 taktu. Samba je tedy moderní verze brazilského lidového tance "maxixe", kterou upravili učitelé tance ve Francii. Pro tento tanec je typický tzv. sambový pohup (bouncing) a pohyby pánví. V současnosti existuje velmi mnoho verzí samby, které se liší rytmem, tempem a náladou. Samba má 2/4 anebo 4/4 rytmus a 52-54 taktů za minutu.


CHA CHA

Pochází z Kuby, vznikla z rumby po jejím ovlivnění jazzem. Za autora je považován Enrique Jorrin (1953). Základem tance je postupová přeměna ( "spojené" kroky). Název čača vznikl údajně podle zvuku, který vydávají boty tanečníků při tancovaní postupové přeměny. Čača má asi 25 základních figur a nespočetné množství sestav a variací. Hudba má 4/4 rytmus a 30-33 taktů za minutu.


PASO DOBLE

První zmínka o něm pochází z roku 1918 jako o španělském one-stepu. Známějším se stává v první polovině 20-tých let, kdy se více rozšířil. Standardizovali ho francouzští taneční učitelé. Jeho původ je ve Španělsku v lidových tancích oslavujících vítězného toreadora. Za soutěžní tanec bylo pasodoble přijato po II. světové válce. Rytmus je 2/4 a taktů 60.


JIVE

Je rytmický swingový tanec, který vychází z jitterurgu a v mnohém je ovlivněn rockenrolem, boogie-woogie a černošskými tanci. V roce 1944 vydal Viktor Silvester první standardizovaný opis jivu. Rytmus je 4/4-ový a tempo 40-46 taktů za minutu.


ZOUK

Zouk je tanec podobný trošku salse, trošku lambadě - zkrátka latinský rytmus, tanec v páru, ladné ženské pohyby, vedení partnera. Bachata pochází z Dominikánské republiky a vychází z plynulých pohybů pánví a partnerském tančení.


LAMBÁDA

Rychlý smyslný tanec určený pro páry, proslul zejména v 80 letech minulého století díky hudební skupině Kaoma.


SAMBA DE GAFIERA

Originální brazilská párová samba, lze tančit na rychlou i pomalou hudbu


KARNEVALOVÁ SAMBA

Tento druh samby má velice exotický a také erotický náboj. Tento taneční styl je založený na pohybu pánev (někdy i 60 pohybů za 1 minutu). Postoj těla je vzpřímený a nohy vykonávají rychlé pohyby. Karnevalová samba není založena na velkém množství kroků, ale spíše na ženskosti, která je doplněna krásným kostýmem.


FORRÓ

Veselý folklorní brazilský tanec, pochází z chudé severovýchodní části Brazilie. Tanečnice představují ledabyle oblečenou hadrovou panenku a tanečník upracovaného obyvatele chudé oblasti. Tento tanec slouží pro pobavení.


ARGENTINSKÉ TANGO

Argentinské tango-vzniklo v Buenos Aires, pochází z konce 19. století, Tango pravděpodobně vzniklo smísením lidové hudby řady evropských zemí (Itálie, Rusko, Německo, Španělsko, Polsko – přistěhovalci) a hudby místních kreolů, černochů a indiánů. Vyznačuje se vášní ale i nostalgií a melancholií.


CUMBIA

Tento tanec původně sloužil k námluvám afrických otroků přivezených do Kolumbie, má tedy spíše africké prvky. V současné době se vyvinulo mnoho podstylů tohoto tance jako např. Cumbia Villera nebo Cumbia chicha. Tančí se na 4 doby a pro hudbu se především používají bubny, perkusní nástroje a harmonika.


KARIBSKÉ TANCE

SALSA (Kubánské tance)

Latinsko-americký tanec, který je velice oblíbený v USA i v Evropě. Salsa je směsicí následujících stylů son, danzon, guajira, guarachá, mambo, ča-ča, dohromady s kolumbijskou cumbiou a portorickou bombou. Tančí se na 4/4 rytmus a učí se na slova quick quick slow. Salsu může tančit každý sám nebo v páru. Jsou také známy formy Salsa Rueda, který se tančí v kruhu a Kubánská salsa známá svoji spontánností a složitými pohyby rukou.


RUMBA (Kubánské tance)

Současná rumba vznikla vzájemným ovlivňováním lidového tance s názvem "danza habanera" a rumby-bolera, kterou tancovala na Kubě kreolská aristokracie. V roce 1930 se rumba dostává přes New York do Evropy, kde se rychle rozšířila. U nás se tancovala upravená do čtvercové formy (square system) a přinesla uvolněné držení v páru. Do roku 1960 se tancovala čtvercová rumba (se základem v prvním kroku na první dobu taktu), poté se rozšiřuje rumba kubánská (cuban system), kde se první krok tancuje vpřed na druhou dobu taktu. Rumba má 4/4 rytmus a 25-28 taktů za minutu.


REGGAETON (Kubánské tance)

Tento taneční styl mísí prvky dancehall, reggae, bomby, pleny, salsy, merengue, cumbii, bachaty, hiphopu či RnB.Největší rozmach tento tanec zažil po roce 2004 kdy se dostal do USA Evropy.


BACHATA (Dominikánská republika)

Tento styl vznikl někdy na začátku 20. století jako smutná, romantická hudba chudých předměstí, zdrojem pro bachatu byly kubánský son a bolero (chatrakteristický kytarový zvuk) okřeněné o specifický afro karibský rytmus. Mezinárodní bachata vznikala po roce 2000.


MERENGUE (Dominikánská republika)

Merengue má 3/4 rytmus, na každou dobu se tančí jeden krok, partneři se při tomto tanci drží blízko sebe, partneři se pohybují v bocích a kolenech, mohou kolem sebe kroužit či chodit bokem.

Taneční styly

Mohlo by Vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Současně také

SPORT Life
10.-12.11. 2017


IN-JOY
10.-12.11. 2017


You2ber Life
xx.11. 2017


Caravaning Brno
09.-12.11. 2017

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště