Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Dance Life Expo
nyní jako Life!

Dance Show & Trade Event

ORIENTÁLNÍ TANEC

 

Orientální tanec je velmi stará taneční forma s bohatou historií, jejíž kořeny jsou ale nejasné a zdroje se rozcházejí v tom, zda jeho kolébkou byla Afrika nebo Turecko. Orientální tanec, jak jej známe v současné době, byl silně ovlivněn ve dvacátých letech minulého století, kdy se Káhira stala centrem filmového zábavního průmyslu arabského světa a původní orientální tanec byl upraven pro kabaretní prostředí. V této době se v něm začaly projevovat i taneční vlivy z Evropy (baletní stylizace) a vznikl v současnosti asi nejrozšířenější klasický egyptský styl Raks Sharki. Tanec se dostal na jeviště, začal se v něm uplatňovat důraz na choreografické zpracování, pohyb po prostoru a začaly se využívat i taneční rekvizity, jako například závoj. Kromě závoje se v moderním orientálním tanci tzv. Fantasy Fusion používají např. šavle, hedvábné vějíře, křídla Isis či kombinace s jinými tanečními styly – Španělsko arabský tanec, Tango Orient apod. V moderním pojetí se používá i moderní a někdy i filmová hudba. Oproti klasickému egyptskému stylu Raks Sharki nemá Fantasy Fusion pravidla. Raks Sharki se naopak skládá z určitých rytmů, které mají specifickou návaznost a celá skladba má určité dané hudební pasáže a je hrána vždy orchestrem.

Orientální tanec je specifický mnohým – tanečními prvky, kroky, využitím ladných paží, hudbou, která se velmi liší od západní atd. Je však založen především na izolaci jednotlivých částí těla – hrudník, boky, paže a jejich vzájemnou koordinací. Velmi důležité je při orientálním tanci využít správně svaly, což je nezbytné ke koordinaci všech pohybů najednou.

Orientální tanec je velmi populární záležitostí – existuje mnoho prestižních soutěží, tanečnice se jezdí vzdělávat na akademie do Egypta, po světě máte možnost vidět několik světových „tour“ založených na orientálním tanci a co se České republiky týče, v orientálním tanci vyniká, neboť právě české tanečnice i skupiny dosahují obrovských úspěchů na světových soutěžích, jsou součástí „tour“ Bellydance Evolution a samy vyučují či vystupují na festivalech ve světě (Německo, Polsko, Švýcarsko, USA, Francie, Egypt, Indie, Španělsko, J.A.R., Itálie a mnoho dalších zemí).

Pod skupinu orientálního tance dále patří i jeho další styly.

Arabský folklór

Tak jako je tomu v České republice i arabské země mají svoje národní tance, které se liší každou zemí a každým krajem. Tyto tance jsou historicky starší a vycházejí vždy z nějaké konkrétní tradice – svatební oslavy, sklizeň apod. Z velké většiny jsou tančeny při oslavách, a proto jde o tance veselé, živé a plné radosti. Každý folklórní styl má své specifika – hudební rytmus a nástroje, kostýmy, taneční prvky a někdy i rekvizity. V arabské části Afriky můžeme uvést např. egyptské tance – Fellahi, Saidi, Ghawazee aj., z Libyjské pouště beduínský tanec Hagalla, z Tunisu tanec se džbány zvaný Raks al Juzur a mnoho dalších.


Tanoura

Vířivý tanec derviše, který můžete vidět v tomto podání v Egyptě. Tanečník se neustále točí na specifický hudební rytmus, který se zrychluje. Během tance vytváří rekvizitami příběh – dávný příběh o vesmíru, o životě i smrti. Jeho kostým se od klasického súfijského liší hlavně tím, že je pestrobarevný. Je to nejen pro větší atraktivitu, ale i barvy zde mají hlubší smysl. Jde o tranzovní tanec, kdy se tanečník „spojuje s Bohem“. Pochází z tradičního súfijského učení, dalo by se říci náboženství, které sahá až do Turecka a středního východu. Sufismus je velmi široké a hluboké téma, kde najdeme mimo tanec dervišů také literaturu, hudbu a jiné.


Indický chrámový tanec a folklór

Indie je jedna z nejvíce kulturně založených zemí. Tradice se vážou na náboženské zvyky a rituály a k těm patří i tanec. Již staletí se zachovávají tzv. chrámové tance, mezi které např. patří jihoindický Bharat Natyam, severoindický Kathak, východoindický Odissi a další. Jde o fyzicky náročné tance, které jsou i životním stylem a učí se od útlého věku. Chrámové tance jsou spjaty s příběhy indických božstev a tančil se dříve výhradně v chrámech. V současné době mají ale především divadelní podobu. Tradiční tance se liší opět krajem a to hudbou, tanečními prvky a někdy i rekvizitami. Jde o veselé a živé tance, které se praktikují s nějakou místní tradicí či oslavou např. Garba Raas ze státu Gujarát, Bhangra ze státu Punjáb, Kalbeliya z Rajastánu apod.


Bollywood

Nejpopulárnějším a nejznámějším indickým tancem je Bollywood, který obsahuje prvky i chrámových a folklórních tanců. Převážně je ale smíchaný se západními styly tance, ke kterým vzhlíží indická mládež. Tanec je pojmenovaný podle filmového průmyslu v Bombaji, kde tanec vznikl jako součást indických populárních filmů, které obsahují muzikálové scény zpěvu a tance. Bollywood se stal jedním ze znaků Indie a životním stylem tamní mládeže.


Just Jhoom

Just Jhoom! je něco úplně nového: Aerobní cvičení v bollywoodském stylu, s důrazem na tanec a dynamiku! Hodiny Just Jhoom! jsou vedeny kvalifikovanými instruktory, kteří Vás naučí nové pohyby a nové tance každý týden. Just Jhoom! čerpá z různých tanečních stylů, od klasických indických přes Bollywoodské po Bhangru, s trochou vlivu hip-hopu, jazzu a jive, a propojuje je s dynamickými a moderními prvky, které jej dělají energický a velmi chytlavý. Just Jhoom! zlepšuje fyzickou kondici dynamickými, zábavnými sestavami na rychlé rytmy bollywoodské hudby a jógou inspirovanou rozcvičkou a závěrečným zklidněním.
www.justjhoom.cz


Tribal dance

Tribal je rozmanitá forma břišního tance, která vznikla uměle postupným vývojem a fúzovnáním jiných tanečních stylů a základ, ze kterého se čerpá, můžeme najít v ATS (American tribal style), který má svá určitá pravidla a specifika. Tribal dance zastřešuje dva základní styly, skupinovou improvizaci (ITS), kde se improvizuje na základě signálů jedné tanečnice ve skupině a Tribal fusion, který dává prostor pro vlastní kreativitu a sebevyjádření tanečnice, neboť zde není tolik pravidel. V tribalu můžete tedy najít prvky tanců severní Afriky a blízkého východu, flamenca, indických tanců, moderny, jazzu, hip hopu, break dance a mnoha dalších. Kromě tradiční hudby často uslyšíte v Tribal Fusion i moderní elektronickou hudbu, rockovou hudbu či hip hop nebo dubstep - nejen proto je tribal u diváků velmi oblíbený a tak populární v České republice.


Perský tanec

Vznešený, precizní a nekonečně krásný, je unikátním tanečním stylem. Obsahuje taneční prvky různých středoasijských tanečních kultur, které kdysi patřily pod Velkou Perskou Říši (Afganistán, Uzbekistán, Írán, Azerbajdžán, Tadjikistán...)
 Na rozdíl od ostatních orientálních tanečních stylů téměř nezapojuje pohyby pánví, ale zaměřuje se na elegantní pohyby paží, dynamické otočky, pohyb v prostoru a emotivní výraz. Opravdový perský tanec je vždy spojen s nějakou hlubší myšlenkou, poetickým obrazem, nebo alegorií inspirovanou tvorbou nejznámějších perských básníků: Haféze, Attara, Rúmího... Má vnitřní náplň, což propůjčuje vnějšímu projevu mystickou tajemnost, emotivnost a procítění v každém pohybu.


Iraqi

Pod názvem Iraqi najdeme více tanečních stylů z Iráku, které jsou tančeny sólově ženami, v novém pojetí i skupinově a nebo tance výhradně pro muže. V České republice je nejvíce znám tanec Kawliya, což je tanec kočovných cikánů ze středního východu. U nás se tančí jeho moderní a taneční pojetí. Hudba i kostým je typický a jde především o rychlé energické pohyby hlavou a tím pádem vlasy. Při tanci se využívají poskoky i orientální prvky, někdy se používá jako rekvizita nůž, který ztvární „nechceš mě, nebudu již žít“. Existují i další tance z Iráku, které mají prvky perských tanců a za každým se skrývá jiná tradice, jiná emoce.

Taneční styly

Mohlo by Vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Současně také

SPORT Life
10.-12.11. 2017


IN-JOY
10.-12.11. 2017


You2ber Life
xx.11. 2017


Caravaning Brno
09.-12.11. 2017

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště