Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Bike Brno
4.-7.10. 2012

Mezinárodní cyklistický veletrh

VIP host festivalu Cyklocestování: Muž, který ujel na kole 450 000 km

 

Německý cestovatel a spisovatel Tilmann Waldthaler, jehož celoživotní láskou se stala jízda na kole, je ve světě cyklistiky známou osobností. Za více než 30 let ujel kolem 450 000 km a navštívil více než 120 zemí. Přestože letošní sedmdesátník žije v současné době v Austrálii, v Brně dnes promítal a dvě hodiny komentoval fotografie ze svých cest i soukromí.

Na svoji první cestu vyjel Tilmann Waldthaler v roce 1977. Trvala čtyři roky, vedla z jednoho Pólu na druhý a byla dlouhá 55 000 kilometrů. Cyklistických projektů, které trvaly měsíce či léta, pak uskutečnil německý dobrodruh ještě dalších jedenáct. „Moje žena se mě nikdy neptala, kdy se vrátím zpátky, ale kdy zase pojedu,“ uvedl dnes usmívající se Tilmann Waldthaler s tím, že svoji životní partnerku potkal na Sahaře při její individuální cestě na kole. Od té doby ho doprovází jak v životě, tak na některých cyklistických výpravách. A že to byly výpravy dobrodružné, je více než zřejmé. „Sedmkrát jsem dostal malárii, měl jsem spoustu drobných nehod, ale kost jsem měl zlomenou jen jedenkrát,“ zněla jedna z odpovědí na dnešní diváckou otázku, týkající se nebezpečí číhajících na cestách.

Návštěvníky festivalu nechal Tilmann Waldthaler nahlédnout i do svého soukromí. Ve fotografiích v závěru vystoupení zavedl diváky do Rakouska, konkrétně do Jižního Tyrolska, kde v osmdesátých letech našel spolu se svojí ženou 140 let starý dům. V něm se manželé zabydleli na patnáct let. Zatímco Renata pracovala jako zdravotní sestra, Tilmann si pořídil počítač a napsal o svých cestách první knihu. Ta vyšla v roce 1989 a protože měla úspěch, další brzy následovaly. Po klidném životě v horském domečku, který přes zimu zapadne sněhem, však zatoužilo cestovatelské a cyklistické srdce po změně. Oba manželé se rozhodli přestěhovat do Austrálie, kde v současné době žijí. Že je kolo jejich společníkem i u protinožců, není třeba vůbec dodávat.

Mohlo by vás zajímat

Bike Brno 2012

Partneři veletrhu

 

Fotogalerie - Bike Brno

Video - Bike Brno

Současně také

SPORT Life
7. - 10.11.2013

Caravaning Brno
7. - 10.11.2013

Dance Life Expo
8. - 10.11.2013

GAUDEAMUS
5. - 8. 11. 2013

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště