Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

Bike Brno
10.-13.11. 2011

Mezinárodní cyklistický veletrh

Jižní Morava jede!

 

První společný stánek národního produktu „Česko jede“, kde se představuje cykloturistická nabídka pěti krajů, najdete v pavilonu F. Hostitelský Jihomoravský kraj při slavnostním otevření expozice uspořádal tiskovou konferenci a seznámil s novinkami pro příští cyklistickou sezonu.  

Jihomoravský kraj dnes křižuje hustá síť cyklotras o celkové délce přes čtyři tisíce kilometrů, která zahrnuje lokální stezky i trasy mezinárodního významu. O mimořádné oblibě tohoto regionu mezi cykloturisty svědčí monitoring návštěvníků realizovaný agenturou STEM/MARK, který zjistil, že právě Jihomoravský kraj nabízí v porovnání s ostatními kraji nejlepší podmínky pro cykloturistiku. Tuto svou pozici hodlá nadále posilovat, takže se páteřní cyklotrasy v Jihomoravském kraji  pro  příští sezonu rozrostou o další bezpečné úseky.

„Jihomoravský kraj letos pokračoval v tradici podpory budování značených cyklotras, ale orientovali jsme se také na údržbu cyklostezek, která zejména po zimě představuje velký problém. Přestože má kraj finanční problémy, letos vynaložil na tyto aktivity 19 milionů korun. Věřím, že v příštím roce, byť se rozpočet o něco sníží, budeme moci v podpoře pokračovat,“ oznámil na veletrhu Bike Brno náměstek hejtmana jihomoravského kraje Václav Božek. Vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje Ivo Minařík poté zdůraznil, že ve skutečnosti směřuje na rozvoj jihomoravských cyklostezek ještě podstatně více veřejných prostředků. „Jako kraj financujeme přípravu projektů a potom dáváme peníze těm úspěšným a snaživým, kteří získají další zdroje v rámci ROP, SFDI apod. Zpravidla projekty kofinancujeme pouze 10 až 15 procenty a tyto prostředky k dofinancování máme v rozpočtu přichystány i pro příštím rok,“ upřesnil.

Náměstek Václav Božek na tiskové konferenci  představil také největší novinky pro cyklisty i chystané projekty. Už v příští sezóně se v Jihomoravském kraji otevře několik nových úseků cyklostezek. S finanční pomocí kraje se o nové bezpečné úseky rozroste především cyklostezka Brno –Vídeň, která je v jižním směru na Hevlín a Mikulov důležitou součástí mezinárodní páteřní trasy EuroVelo 9. Její první úseky byly postaveny už v roce 2000 a dnes patří mezi nejoblíbenější jihomoravské cyklotrasy. „V sezóně evidujeme na stezce více než 70 tisíc průjezdů v obou směrech,“ uvedl cyklokoordinátor Jihomoravského kraje Jaroslav Keprt. Větší část této trasy na českém území však stále vede po silnicích II. a III. tříd, proto se dotčené obce spolu s krajem snaží tuto situaci řešit. Jak informoval Libor Šrámek, manažer dobrovolného sdružení 22 obcí mezi Brnem a Hevlínem, projekt dostavby bezpečných úseků na cyklistické stezce Brno – Vídeň již vstoupil do první etapy realizace. Od poloviny roku 2011 do poloviny roku 2012 bude díky finanční podpoře z ROP Jihovýchod a Jihomoravského kraje dokončeno celkem třináct nových bezpečných úseků cyklostezek. Úseky v Ivani nebo v Pasohlávkách jsou již před dokončením a celkem se cyklistům otevře téměř 13 km nových cest vedených mimo motorovou dopravu.

Další novinkou na dálkové cyklotrase EuroVelo 9, která již dnes výrazně přispívá k bezpečnosti cyklistů na cestě do Blanska, je rozšíření a nové značení tamní poměrně vytížené silnice. Slavnostní otevření čeká na jaře úsek Tišnov – Štěpánovice, který leží na páteřní trase EuroVelo 4. Není bez zajímavosti, že Jihomoravským krajem jako jediným u nás prochází hned tři koridory těchto dálkových cyklotras.

S jihomoravskými novinkami pro cykloturistiku se můžete podrobně seznámit v expozici v pavilonu F, kde svou nabídku prezentují také Olomoucký, Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj.

Fotogalerie - Bike Brno

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště