Přejdi na obsah | Přejdi na menu | Přejdi na vyhledávání

5. středoevropský veterinární kongres začal za přítomnosti ministra zemědělství

 

Dnes odpoledne byl zahájen v Kongresovém centru v areálu brněnského výstaviště dvoudenní Středoevropský veterinární kongres. Koná se pod záštitou Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, Komory veterinárních lékařů ČR a SR a státních veterinárních správ České republiky a Slovenska. Hlavním mottem letošního pátého ročníku je připomenutí dvě stě padesátileté existence veterinárního vzdělávání. Účastníky kongresu pozdravil v úvodu setkání i ministr zemědělství České republiky Petr Bendl, který poté krátce zodpověděl dotazy z pléna.

Ministr zemědělství ve svém krátkém úvodním slovu uvedl, že je s fungováním Státní veterinární správy velmi spokojen a vyzdvihl roli veterinárních lékařů jakožto významných partnerů při ochraně veřejného zdraví. Zdůraznil, že právě na nich záleží, zda se zákazníci budou potkávat s kvalitou nebo nekvalitou a že vztah důvěry občanů k fungování existujícího státního systému kontroly je extrémně důležitý. „Je dobře, že se setkáváte a komunikujete spolu, neboť rychlá, pravdivá a kvalitní komunikace pomáhá ochránit zákazníka před nekvalitou,“ řekl na adresu českých a slovenských účastníků kongresu. V odpovědích na otázky z pléna ministr reagoval na dotazy týkající se chovu prasat a připravovaných povinných opatření ohledně  standardů pro ochranu chovaných zvířat, tzv. welfare prasat. Ministr připustil, že povinná opatření se v příštím roce mohou promítnout do ceny vepřového, neočekává však natolik extrémní dopad, jako tomu bylo nedávno v případě chovu drůbeže. Zde podle jeho slov sehrál roli souběh několika faktorů, především ukončení některých chovů, zastavení dodávek vajec z Polska, koncentrace investic chovatelů do krátkého časového období či chování obchodních řetězců. „Nemám zájem likvidovat vepřové, ale je třeba vést o současné situaci diskusi. Patříme k zemím s největší nákladovostí na vepřové maso v Evropě, přesné důvody ještě musíme analyzovat, ale podílejí se nich krmné směsi a další provozní náklady, “ uvedl ministr.

Zítra bude veterinární kongres pokračovat odborným programem nazvaným Antibiotický veterinární den. Hovořit se bude o veterinární antibiotické politice zahrnující poznatky a možnosti správné antibiotické praxe v humánní a veterinární medicíně.

Současně také

Mohlo by vás zajímat

Vybíráme z firem

 

Facebook

Fotogalerie

Video

Vyhledat můj veletrh

Areál výstaviště